Ako umre FAP, umreće i Priboj


sindikat sloga
Uzburkane su strasti u gradu na Limu. Kumovale su im informacije iz Ministarstva privrede da država od FAP-a želi da stvori zavod za remont vojnih kamiona u kojem će biti višestruko manje zaposlenih od trenutnih 650.
- Ako umre FAP, umreće i Priboj. Sirotinja smo i sad, a šta ćemo tek biti kad ostanemo na ulici - pita Lončar.
Na izneverena obećanja da će država FAP-u naći strateškog partnera i najavu gašenja preduzeća u postojećem obliku, tridesetak radnika juče se spremalo da otpočne štrajk glađu. Od toga ih je, barem do danas, odvratio predsednik opštine Lazar Rvović, koji je uspeo da izdejstvuje još jedan sastanak u Vladi.
U slučaju da država ne promeni stav i ne nađe rešenje da uposli sav postojeći kadar, štrajk glađu će, uveravaju kivni Pribojci, otpočeti danas.
- Gladovao u kući pored praznog frižidera ili u krugu fabrike – isto mi se hvata - kaže za naš list Milorad Stanković, alatničar, jedan od radnika koji će štrajkovati glađu.
- Insisitramo da Vučić, koji je pretprošle godine obećao da će od FAP-a napravati profitabilno preduzeće, dođe u Priboj i u lice nam kaže da država zatvara fabriku - dodaje Miroslav Mršević, predsednik štrajkačkog odbora.
Ministarstvo privrede predočilo je prekisnoć delegaciji iz Priboja okvirni plan o osnivanju centra za remont vojnih vozila.
- U njemu će biti zaposleno maksimalno 150 ljudi. Obećano nam je da će ostali dobiti otpremninu, a svima će biti povezano 5,5 godina radnog staža po minimalcu. Ovakve predloge ne možemo da prihvatimo - jasan je Mršević.
FAP u brojkama
Dug: Oko 10 milijardi dinara
Broj zaposlenih u matičnoj firmi: 650
Broj zaposlenih sa zavisnim preduzećima: 900
Zaostalih plata: 8
Nepovezani radni staž: 5,5 godina
Prosečna plata: Oko 25.000 dinara
Proizvodnja pre 40 godina: 7.200 kamiona i autobusa
Izvoz pre 40 godina: 4.000 vozila godišnje
Proizvodnja u 2015: 15 kamiona