Orhan Dragaš
Dušan Milenković

Sudeći po novom izveštaju Atlantskog saveta, predstavljenog ove nedelje u Vašingtonu, američki spoljnopolitički brod mogao bi da napravi zaokret, bar kada je reč o odnosu Amerike prema Balkanu. Naslućuje se to već iz prve rečenice izveštaja, koja glasi: „Zapadni Balkan trebalo je već da bude rešen problem...“ Mediji su već preneli glavne preporuke iz izveštaja Atlantskog saveta, koji je plod jednogodišnjeg rada iskusnih i uglednih stručnjaka za međunarodne odnose, ekonomiju, pravo, bezbednosna pitanja... Otvoreno je mnogo tema, od uspostavljanja stalnog američkog vojnog prisustva na Balkanu, istorijskog približavanja sa Srbijom, obnavljanja pozitivne reputacije SAD u regionu, pa do suzbijanja korupcije.

Ambasada SAD u Beogradu podsetila je da taj i slični izveštaji nemaju formalnu ulogu u kreiranju američke spoljne politike i da je reč o javnim raspravama, koje su važan deo demokratskog procesa. Ipak, na Balkanu smo više puta bili u prilici da vidimo kako upravo od naučnika, istraživača, velikih instituta ili grupa analitičara dolaze predlozi koji ubrzo postaju zvanična pozicija najmoćnije zemlje na svetu. Ne bi bilo ništa neobično da se baš kroz ovakve izveštaje testiraju neke spoljnopolitičke pozicije, jer pre nego što napravi zaokret, američki brod uglavnom dobro ispita zašto to radi i kuda vodi novi kurs.

Svi na Balkanu, posebno Srbija, trebalo bi da uzmu izveštaj Atlantskog saveta veoma ozbiljno, naročito zbog toga što dolazi u momentu kada SAD već na delu potvrđuju neke od njegovih preporuka. Pre svega onu da moraju biti mnogo aktivnije u rešavanju preostalih balkanskih čvorova - između Srbije i Kosova, između Makedonije i Grčke, Bosnu i Hercegovinu, kao i odnos Srbije i Hrvatske, opšte raširenu korupciju, kao i još nejaku vladavinu prava... Bila bi greška (a toliko puta nam se to već dogodilo) da ga potcenimo zbog nečega što nam se u njemu ne sviđa i da pogrešno pročitamo da je zaista reč samo o još jednoj u nizu akademskih analiza zaludnih istraživača i penzionisanih diplomata.
Ima u izveštaju i otvorenih preporuka Americi, a u Vašingtonu su ih sasvim sigurno ozbiljno shvatili. Jedna od njih kaže da Amerika, EU i zapadni Balkan imaju pred sobom dobru priliku, koja će, ako bude iskorišćena, voditi ka sigurnom, prosperitetnom Balkanu, čvrsto integrisanom uz Zapad. A ako ne bude iskorišćena, može izazvati krizu koja će tražiti daleko veće angažovanje SAD nego što je to trebalo da bude na samom početku, kada je kriza mogla biti sprečena.

Niko ne treba da strepi, niti da zazire od takvih projekcija Atlantskog saveta. Možda samo oni koji očekuju da Balkan i njegove krize i dalje ostanu otvorena knjiga nedovršenih poglavlja i nesvedenih računa. Ali njih ćemo već ovih dana ćuti kako se oglašavaju zabrinuti u, razume se, nezavisnom i objektivnom Sputniku. Podržani skaskama o novim „migovima“ i strateškom naoružanju koje ćemo dobiti od Rusije i Belorusije. Samo da se još malo strpimo. Dok se čuveni sibirski medved ne uspravi na zadnje noge. Ali obzirom na to da navedeni ljubitelji ruskih skaski decenijama čekaju da se taj sibirski medved uspravi na zadnje noge, biće da on ima problem sa išijasom. Savija je pred velikim silama, ali nikako da se uspravi onako kako mi Srbi očekujemo.

Komentari (1)

Marko

01.12.2017 12:05

neka nas zaobiđu u sirokom luku..oni su pokazali sta misle o nama..nigde u svetu nisu dobro doneli