Bela tehnika
Kostadin Kamenov
Bela tehnika

Kostadin Kamenov

Bela tehnika, Foto: Kostadin Kamenov

Kućni aparati, po nepisanom pravilu, traju koliko i garancija, a popravka košta skoro koliko i novi uređaj. Sve je manje aparata koji mogu da traju po deceniju ili dve kao nekada. Potrošači su uvereni da tehnički uređaji traju sve kraće zato što proizvođači namerno prave lošije proizvode koji su programirani da se brže kvare.

Serviseri objašnjavaju da se ne može očekivati od mašine za veš koja košta 200 evra da radi 30 godina.
- Uređaji su sve jeftiniji i sve manje kvalitetni. Ljudi su dobili nižu cenu proizvoda, ali je upravo ta niža cena oborila standarde u proizvodnji. Bubanj veš-mašine sve češće se pravi od plastike, a bojleri od tankog lima. Građani se sve ređe odlučuju na popravku uređaja po isteku garancije, što zbog niske cene novog uređaja, što zbog brzog napretka tehnologije - kaže serviser Branko Jovanović i dodaje da se proizvodi nameštaju da rade onoliko sati koliko traje garantni rok, pa se tako danas veš-mašina kvari otprilike posle 2.500 pranja, mobilni telefon jedva izdrži dve godine, a televizor prestaje da radi posle 20.000 odgledanih sati.

Delovi  napravljeni  od lošeg lima

Đorđe Kojadinović

Delovi napravljeni od lošeg lima , Foto: Đorđe Kojadinović

- Kada je tržište zasićeno, recimo da svako od nas ima po jednu veš-mašinu ili jedan šporet, jedini način da se konstantno proizvodi jeste da se smanji vek trajanja proizvoda, zato se i koriste jeftinije i manje kvalitetne komponente - objašnjava za „Alo“ ekonomista Ana Šimšić i napominje da je ranije bilo potrebno daleko više vremena da bi se napravio šporet, nego što je to slučaj danas.

Samo tokom prošle godine, prema podacima Ministarstva trgovine, bilo je 14.504 prigovora potrošača, a od toga se čak 1.135 odnosilo na belu tehniku i kućne aparate.

Petar Bogosavljević iz Pokreta za zaštitu potrošača kaže da su učestali kvarovi aparata za domaćinstvo u garantnom roku i još više neposredno po njegovom isteku dokaz pada kvaliteta tih uređaja, uslovljenih i padom kupovne moći potrošača.

- Zarad ostvarivanja što veće zarade, pojedini proizvođači, čak i svetski poznati, delove proizvode u jednoj, sklapaju u drugoj, a prodaju u trećoj zemlji. Ono što u Srbiji dodatno zadaje probleme potrošačima je i bahatost pojedinih trgovaca, koji ne uvažavaju reklamacije potrošača, koji ostaju nemoćni - kaže Bogosavljević.

Šporet

- Koliko će trajati: 15 godina

- Cena: od 18.990

- Najčešći problemi: uprkos masovnoj proizvodnji, šporeti još uvek mogu trajati deceniju ili dve. Koliko će vam dugo trajati šporet zavisi od tehnologije koju “stavite” u njega. Zapravo što više tehnologije, poput tajmera ili alarma, povećava šansu da nešto krene naopako.

 

Na buvljaku jeftinije,  ali bez garancije

Đorđe Kojadinović

Na buvljaku jeftinije, ali bez garancije, Foto: Đorđe Kojadinović

 

Mašina za veš

- Koliko će trajati: 3-6 godina

- Cena: od 22.990

- Najčešći problem: bubanj Danas ako vam se pokvare ležajevi na mašini, vi morate da zamenite ceo bubanj, jer je to sada jedna kompletna jedinica, dok je ranije bilo moguće kupiti i zameniti samo ležajeve.

 

Kvalitet odgovara cenama

Đorđe Kojadinović

Kvalitet odgovara cenama, Foto: Đorđe Kojadinović

 

Frižider

- Koliko će trajati: 6 godina

- Cena: od 14.490

- Najčešći problem: kompresori, blokirani odvodi, napukle fijoke.

Komentari (4)

Mix

07.05.2016 16:10

Hoce narod jeftino i da traje... Ja sam majstor i kazem nikad losiji aparati za popravku. Sporeti imaju beton u sebi jer su suvise laki. Frizideri imaju instalaciju kao papir i pukne ocas posla.Motori za frizidere mali i nejaki za rad. Masine za ves pravljene za trziste treceg sveta.Materijal upotrebljen za nosace kao zvaka. Napravljeno da traje do isteka garancije.

nenad

07.05.2016 19:45

ista stvar je i u autoindustriji. kao i u drugim granama proizvodnje. kompanije ulazu milione u razvoj gde ce se takvi proizvodi ograniciti na garanovani rok.

A nase fabrike???

07.05.2016 20:50

Dok je postojala Ei (niska elektronska), Deligrad (KPZ Nis) i ostale NASE fabrike, uredjaji su trajali po 50 godina (neki jos uvek traju)!!! VRATITE NASE FABRIKE I NASE RADNIKE!!!

MilanNbg

08.05.2016 01:21

Godine 2003. smo kupili ves masinu za malo manje od 300 da li evra ili maraka u to vreme. Do dana danasnjeg nista na njoj noje promenjeno , samo joj je jednom zaglavila bravica. Tajmer mehanicki, bubanj od rostfraja i eto je, 13 godina radi 2 puta nedeljno bez kvara ! Dakle itekako moze dugovecna masina za 300e , samo kad se hoce!