Primirje, a traju borbe u Siriji
Profimedia
Primirje, a traju borbe u Siriji

Profimedia

Borbe u Siriji, Foto: Profimedia

Dolaskom „migova“, vojna saradnja s Rusijom dobija ovih dana novu dimenziju. Ali to nije prva konkretna pomoć ove zemlje Srbiji - najsvetlija se dogodila pre tačno 73 godine, tokom oslobađanja Beograda. Uz hrabru sovjetsku pešadiju, podršku sa Dunava dala je flotila koja je dobila ima Beogradska, i s ponosom je nosi već osmu deceniju, sve do Sirije.

Da bismo otkrili kako to da baš i Beogradska brigada uništiva teroriste u Siriji, moramo da se vratimo u istoriju. Sovjetska vojska koristila je Dunav kao kičmu za uništenje fašista, njime su, uporedo sa pešadijom napredovali ka zapadu do Beograda, pa i dalje, tokom oslobađanja Evrope. Težište Dunavske flotile bilo je na rečnim oklopnim čamcima koji su vodili izuzetno teške borbe u Srbiji. Najteže kod Smedereva, gde su bile stacionirane nemačke elitne snage Štetner, ali i kod Beograda.

Vojni analitičar Aleksandar Radić dugo se bavi proučavanjem ove operacije, a posebno doprinosom Sovjeta sa vode. Objašnjava da su Rusi sa brodova najviše dejstvovali po nemačkim topovima na Zvezdari, Opservatorija je bila najjača tačka otpora sa te strane, dok sa Dunava nisu došli ruski brodovi da zaspu Nemce granatama, pešadija sa Smederevskog puta nije mogla da se probije ka gradu. O žestini borbe koja je trajala ceo dan govore oštećenja na Opservatoriji, tragovi gelera i danas se vide na tom zdanju, objašnjava Radić.

„U oktobru 1944. sovjetski mornari morali su da prođu pored ruševina Pančevačkog mosta sa kojih su dejstvovali nemački vojnici. Išli su ka Savskom mostu, jedinom preostalom na Savi, koji je trebalo spasti po svaku cenu. Ruski oklopni čamci su zapravo bili tenkovi na vodi. Njihovo osnovno naoružanje bile su kupole sa tenka T-34, najpoznatijeg tenka u istoriji. Prvi čamci probili su se 19. oktobra u oko 14 sati pod snažnom vatrom, manevrišući pored porušenih delova mosta. U pokretu su dejstvovali po nemačkim položajima i došli su do leve obale Dunava iza Ratnog ostrva. Za to vreme tenkisti i pešadija su ovladali Savskim mostom i krenuli ka Zemunu“, kaže Radić.

Čamci su narednog dana učestvovali u borbama za proširenje mostobrana na levoj obali Save. Osim borbi za Zemun, sovjetska mornarica je 21. oktobra učestvovala u likvidaciji nemačkog mostobrana na Čukarici. Ceni se da je u borbama za Beograd i Zemun do 22. oktobra Dunavska flotila neutralisala 20 nemačkih baterija, uništila oklopni voz, tri skladišta naoružanja i izbacila iz stroja oko hiljadu i po Nemaca — bez ljudskih gubitaka, samo uz teža oštećenja jednog broda.

Po staroj ruskoj tradiciji da se jedinicama koje su se istakle u borbama dodeljuju medalje i počasna imena, zbog izuzetnog angažmana i hrabrosti u borbama za Beograd pojedine jedinice dobile su „Beograd“ u svom imenu. Jedna od njih je Prvi beogradski divizion rečnih oklopnih čamaca.

Komentari (1)

zikabulka

21.10.2017 01:42

G-dine Radicu,Ruska Armija je stacionirala "kacuse" kod tadasnje VI muske gimnazije,sadasnje VI beogradske gimnazije i tukla Nemcke protivavionske jedinice koje su bile stacionorane na Velikom Vracaru,sadanjoj sumi Zvezdara. Imate tamo na pocetku sume sa desne strane cim udjete u sumu kada idete iz pravca Severnog bulevara zatrpan bazen za kupanje olimpijskih dimenzija koji su nemacki vojnici izgradili i koristili.