Vosjka postavlja džakove s peskom
Tanjug/Tanja Valič 11.03

 

Vosjka postavlja džakove s peskom

Tanjug/Tanja Valič 11.03

Vosjka postavlja džakove s peskom, Foto: Tanjug/Tanja Valič

Vanredna situacija zbog opasnosti od poplava je na snazi u celoj Srbiji, poplavama je ugroženo 633 objekata, bez struje je ostalo najmanje 627 domaćinstava, dok je bez vode najmanje 226 domaćinstava, saopštilo je danas Ministarstvo unutašnjih poslova.

Najviše padavina tokom noći bilo je na teritoriji Zlatibora, Kopaonika, Kraljeva, Valjeva, Sjenice, Požege, Crnog Vrha i Vranja, a zbog poplava iz ugroženi područja na teritoriji Srbije do sada je evakuisana 171 osoba.

Svi putni pravci su prohodni, osim deonice Čačak - Guča, gde se kao alternativni pravac koristi put preko Graba, i puta u mestu Ugljarevu, kod Vrnjačke Banje zbog oštećenja na prilaznom delu kod mosta na reci Zapadna Morava.

Na teritoriji Kraljeva poplavljeno je oko 360 domaćinstava i oko 1500 hektara poljoprivrednih površina. Bez vode je ostalo 146 domaćinstava u selu Sirča, dok struju nema 22 domaćinstva u Grdici, Adranima, Oplanićima, Miločaju i Sirči. U prekidu je lokalni seoski put u selu Plana Bare - Kraljevo zbog pojave klizišta.

U Čačku je ugroženo 150 objekata, ali je otklonjen kvar i snabdevanje strujom je normalizovano. Reka Bjelica u Guči je u manjem porastu. U Užicu je ugroženo 15 stambenih objekata i poplavljeno oko 2.500 hektara. Oko 80 domaćinstva je ostalo bez vode, a u prekidu 15 lokalnih putnih pravaca.

Zbog poplava u Novom Pazaru ugroženo je oko 90 objekata i srušena su tri pešačka mosta, a bez struje je ostalo 200 domaćinstava na pravcu Štitare - Golija. Oštećeno je 100 putnih pravaca na lokalnim putevima.

Mali: Poplave u Obrenovcu se neće ponoviti

Gradonačelnik Siniša Mali potvrdio je danas da Obrenovac nije ugrožen, da su sve nadležne službe na terenu i da niko neće dozvoliti da se ponovi situacija iz maja 2014. godine.

"Nećemo dozvoliti da se situacija ponovi, bićemo uz ljude, znamo šta nam je činiti, imamo sve resurse, tu su i predstavnici vojske, policije, gradskog i opštinskog štaba. Radićemo zajedno da se situacija ne ponovi", rekao je Mali tokom posete naselju Zabrežje u obrenovačkoj opštini.

Gradonačelnik je rekao da su u međuvremenu izgrađeni bedemi i da oni građanima pružaju potpunu zaštitu.

"Uložili smo milione evra u rekonstrukciju svih bedema i nasipa, oni su urađeni mnogo kvalitetnije nego ranije, i pružaju potpunu zaštitu za građane Obrenovca", rekao je Mali i ponovio da sve nadležene službe iz trenutka u trenutak prate situaciju. Prema njegovim rečima Kolubara i Peštan su u koritu, a džakovi se pune prventivno.

"Veoma mi je važno da su na osnovu odluke o proglašenju vanredne situacije, u Obrenovcu pripadnici vojske i policije, i da se građani osećaju mnogo sigurnije", rekao je Mali. Pratimo Kolubaru i Tamnavu i apsolutno smo spremni, nema potrebe za brigu, svu mehanizaciju grada smo stavili na raspolaganje Beograd vodama. Tu su vojska i policija, srpemi smo da reagujemo ako dođe do pojave veće količine vode, rekao je Mali za TV Pink povodom najava da se očekuju obilne padavine u nedelju i ponedeljak.

 

U Tutinu je povećana ugroženost porodičnih kuća od bujičnih poplava. Bez električne energije je preko 100 domaćinstava, dok u Novoj Varoši struju nema oko 405 domaćinstava. Problema sa snabdevanjem strujom ima i u opštini Prijepolje.

Na teritoriji Kruševca poplavljeno je oko 180 hektara poljoprivrednog zemljišta, a u opštini Trstenik oko 120 hektara i 10 objekata u naseljima Ugljarevo, Bogdanju i Grabovcu. U Ćićevcu su zbog poplava ugrožena 23 stambena objekta i oko 100 hektara poljoprivrednog zemljišta, dok je u opštini Varvarin poplavljeno oko 700 hektara.

U opštini Lučani, poplavama je ugroženo 10 kuća, poplavljeno je oko 30 hektara poljoprivredno zemljišta, oštećeno šest mostova, a pešački most Platica nije u funkciji. Evidentirano je 10 novih klizišta na putevima prvog i drugog prioriteta. Bez struje je oko 10 domaćinstava, a deo industrijske zone biće uključen kada se steknu uslovi, navodi se u saopštenju.

U Gornjem Milanovcu poplavljeno je oko 70 hektara poljoprivrednog zemljišta, a u opštini Ivanjica oko 10 hektara. Na teritoriji Jagodine, zbog rasta vodostaja Velike Morave poplavljeno je poljoprivredno zemljište u atarima sela Raševica, Trešnjevica i Sinji Vir.

U proteklih 24 sata palo je oko 30 litara kiše po kvadratnom metru, ali je većina vodostaja u stagnaciji, izjavio je jutros načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić.

On je istakao da će situacija dosta zavisiti od današnjih padavina.

"Tokom cele noći rađen je monitoring svih potencijalno kriznih tačaka posle proglašenja vanredne situacije na teritoriji Srbije. Po informacijama koje imamo od RHMZ-a, došlo je do neznatnog rasta vodostaja Bjelice od jednog metra, takođe raste Čemernica, ali za sada nije zabrinjavajuće", rekao je Marić.

On je podvukao da je reč o najkritičnijim delovima gde su skoncentrisane veće snage koje su juče upućene iz preventivnih razloga.

"Prate se naravno i pritoke u tom kraju. Na svim ostalim vodostajima se uglavnom beleži stagnacija", istakao je Marić.

Prema njegovim rečima, situacija će dosta zavisiti od današnjih padavina, a nada se da će na današnjoj sednici Republičkog štaba biti više reči o prognozi za nedelju i ponedeljak o čemu je govorio i direktor RHMZ koji je najavio nove padavine za taj period.

"I to će sigurno opredeliti naše funkcionisanje u narednih nekoliko dana", zaključio je Marić.

Potpredsednik Vlade Rasim Ljajić izjavio je sinoć prilikom obilaska nasipa na reci Jošanici da nema mesta panici, ali da se mora biti budan i oprezan.

Prema Ljajićevim rečima, dobra stvar je što su se svi organizovali, počev od građana preko privrede, vojske i svih lokalnih službi.

"Loša vest je što kiša pada 24 sata išto su prognoze da će i narednih dana biti padavina. Preko 6.000 vreća sa peskom je postavljeno duž Jošanice, Trnavice i njihovih pritoka koje su se izlile pre par dana. Radiće se tokom čitave večeri. Moramo da budemo maksimalno agilni da sprečimo poplavu koju smo imali pre tri dana", rekao je Ljajić.

Kiša u Novom Pazaru padala je i juče ceo dan.

Vodostaj reka je povećan. Sve mašine javnih preduzeća, privatnika, vojske i spasilaca su na terenu i izgrađuju bedeme duž reke Jošanice.

Građani, takođe, pune vreće sa peskom koje služe kao bedemi.

Za sada nema većih problema i izlivanja.

Kada je u piranju Beograd, gradski menadžer Goran Vesić izjavio je sinoć da je u Beogradu na snazi redovna odbrana od poplava, osim na tački kod Kule Nebojša, gde je proglašena vanredna odbrana od poplava.

Vesić je za televiziju Pink rekao da je Kula Nebojša najniža tačka i da se tu veoma često dešava da je voda visoka, čak i po nekoliko meseci godišnje, tako da to nije ništa neuobičajeno.

Na reci Savi je trenutno vodostaj 522 centimetra, rekao je Vesić i precizirao da je na 500 centimetara redovna odbrana od poplava na Savi, dok se u slučaju kada je vodostaj 600 centimetara proglašava vanredna odbrana od poplava.

"Reka Dunav je na 560 centimetara, na 550 centimetra je redovna odbrana od poplava, a na 650 centimetara je vanredna, što znači je da je situacija potpuno pod kontrolom", rekao je Vesić.

Kada je reč o drugim rekama na teritoriji grada koje su prethodnih dana pravile probleme, pre svega Kolubari, Topčiderskoj reci i Peštanu, one su, kako je naveo, u stagnaciji.

Vesić je dodao da je sva mehanizacija za odbranu od poplava stavljena u funkciju, tako da je Beograd potpuno spreman.

On je dodao i da su gradske službe spremne za nedelju i ponedeljak, kada se očekuju veće količine padavine, koje, kako je precizirao, generalno gradska mreža može da primi.

Inače, po nalogu potpredsednice Vlade i ministarke građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorane Mihajlović, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture je ljudima ugroženim u polavama stavilo na raspolaganje više od hiljadu mašina i vozila i više od 2.000 ljudi spremnih da pruže pomoć.

Za potrebe zaštite i spasavanja od poplava mogu se angažovati 719 vozila, 327 mašina, 1.118 pojedinačnih komada različite opreme, 2.122 zaposlenih u putarskim preduzećima, saopštilo je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Prema rečima v.d direktora Puteva Srbije Zorana Drobnjaka, za sada su svi putevi prohodni, ali je ovo preduzeće sa ljudstvom i mehanizacijom spremno da reaguje.
„

Putari su dežurni, štite oštećenja, kosine i klizišta, ali se za sada saobraćaj odvija nesmetano na svih 15.000 kilometara puteva u Srbiji", rekao je Drobnjak.