Branimir Stojanović, zamenik premijera Kosova
Sava Radovanović
Branimir Stojanović, zamenik premijera Kosova

Sava Radovanović

Branimir Stojanović, Potpredsednik kosovske vlade, Foto: Sava Radovanović

Potpredsednik kosovske vlade Branimir Stojanović ističe da mora da dođe do pomeranja u formiranju Zajednice srpskih opština (ZSO), jer se bez primene tog dogovora dovode u pitanje dalji razgovori.

"Mora da dođe do pomeranja, jer ukoliko postoji bilo kakva namera da se dalje razgovara u Briselu, da dođe do bilo kakvog daljeg dijaloga i razgovora oko bilo čega, mora da se sprovede ono što je prethodno dogovoreno, a najmanje ili ništa nije sprovedeno oko ZSO", ističe Stojanović za Tanjug.

On je naglasio da se nada da, čim bude završen proces formiranja nove vlade u Beogradu, doći do pomaka oko ZSO, istovremeno ističući da je glavni deo posla u Prištini i da kosovski Albanci treba da donesu odluke, a ne traže dalje izgovore što nisu ništa uradili po pitanju ZSO.

"Neophodno je da se konačno donesu odluke i da se odblokira proces fomiranja ZSO koji je neminovan. Ukoliko se ZSO ne formira u kapacitetu u kojem je dogovoren, sav dijalog nema smisla i sve što je rađeno će završiti u ćorsokaku. Postaviće se pitanje zašto dalje razgovarati", upozorio je Stojanović.

Prema njegovim rečima izbor kosovskog predsednika bio je samo izgovor i razlog što je postojala ogromna turbulencija, a sada pošto je završeno s tim nema više razloga koji su iznošeni od strane albanskih političara da se na formiranje ZSO čeka zbog nestabilnosti.

Stojanović ukazuje da je dogovor oko ZSO postignut na najvišem političkom nivou i mora biti sproveden.

On je rekao da dogovor oko ZSO mora da se implementira kako je dogovoren, a ne da se, kako to pokušava EU, propušta kroz filtere koji treba da obesmisle i naprave samo jednu ljušturu koja ne bi imala funkcije.

On je kazao da očekuje naporan period u definisanju statuta ZSO, dodajući da tneće biti lak posao, ali da je moguće doći do nečega što će barem u minimumu zadovoljiti zahteve, ako postoji minimum konstruktivnosti na albanskoj i posredničkoj strani.
ZSO, prema njegovim rečima treba da pomogne Srbima na Kosovu i Metohiji da se bolje organizuju i prežive.

"Naš opsatnak je ugrožen ako ZSO ne bude formirana u kapacitetu koji je potreban", uveren je Stojanović.

On je dodao da među Srbima postoji konsenzus o tome šta su prioriteti, a da su Vlada Srbije, premijer Aleksandar Vučić i direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić imali važnu ulogu u tome, jer bez njihovog napora do jedinstva bi se teže došlo.

Upitan za rad u kosovskoj vladi, Stojanović je rekao da su srpski članovi bili suočeni sa žestokim protivljenjem svojim stavovima i zahtevima od samog početka, zato što mnogi u albanskom javnom mnjenju u Prištini nisu navikli da im se "baš tako" kaže istina i da se interesi Srba zastupaju na takav način da se ne skrivaju.

"Normalno je bilo puno turbulencija. To je proces kroz koji moraju da prođu i naviknu na to da Srbi u institucijama u koje su izabrani više nikada neće govoriti ono što (Albanci) žele da čuju već samo ono što im je obaveza da rade, a to je da zastupaju interese sopstvenog naroda, iskreno i legitimno", podvukao je Stojanović.

Imamo obavezu da proces koji je započet u Briselu dovedemo do tačke kada ćemo postaviti temelj koji više niko neće moći da poruši i koji će biti dovoljan da svoj život na njemu gradimo i drugoročno živimo sve bolje i organizovanje i obezbedimo svoj opstanak na tom prostoru, zaključio je Stojanović.