Bitkoin
Profimedia
Bitkoin

Profimedia

Bitkoin, Foto: Profimedia

Vrednost Bitkoina ovog meseca je dostigla čak 18.900 dolara po jedinici, a sada je nešto manja. U martu 2017. godine je vredeo "samo" 1 000 dolara, tako da se u devet meseci beleži rast vrednosti od 1790% i vrednost Bitkoina je 18,9 puta veća. Neki vjeruju da se uspešno gradi nova finansijska piramida, ali ne samo u pojedinim državama, nego na globalnom nivou.

Poznati ruski ekonomista Mihail Hazin je siguran da pravila igre trenutno definišu programeri, a njih 50 odsto su stručnjaci iz Kine. Hazin podseća na deoničarsko društvo MMM u Rusiji koje je u delo sprovelo klasičnu prevaru, a Bitkoin je novi “eksperiment”, u mnogim stvarima sličan ranijim prevarama.

Rusko deoničarsko društvo MMM je početkom ’90-ih u Rusiji stvorilo klasičnu "Ponzijevu šemu", kojom je opljačkana ušteđevina od pet do deset miliona Rusa.

Karlo Ponzi je bio biznismen italijanskog porekla, koji je „ordinirao" po Sjedinjenim Državama i Kanadi početkom 20. veka. Svojim "partnerima" je obećavao da će im novac koji su mu dali vratiti za 45 dana sa kamatom od 50 odsto. Interesantno je što je u početku to zaista i radio i to tako što je starim klijentima davao novac koji je dobijao od novih, što je postalo poznato kao "Ponzijeva šema" za bogaćenje.

Sličnost tvrtke MMM i ovog "eksperimenta" je da sredstva postoje samo zato što postoji potreba za njima, a potreba je stvorena veštački.

Međutim, deonice imaju slična svojstva. Njihovu vrednost određuje tržište, a procenjuje se da su u pozadini aktivnosti kompanija.

Mihail Hazin veruje da je sada situacija blizu tačke da kada želite da kupite Bitkoin, vlasnik ga, u nedostatku stvarne potražnje, više ne može prodati po staroj ceni. To je tako jer je Bitkoin u suštini kompjuterski program i u bilo kom trenutku se može dogoditi bilo što.

Zašto ne bi pretpostavili da je Bitkoin stvoren da bi se neznatno ublažila nesigurnost dolara. Prvo, potencijalni vlasnici iz celog sveta kupuju Bitkoin za pravi, uglavnom američki novac, a onda se kriptovaluti brzo obori vrednost.

Sprovodi se klasična berzanska kombinacija.

Prvo, zbog brzog rasta vrednosti Bitkoina je prisutna izuzetna pohlepa, a pri manjku zahteva se prvo rađaju strahovi, koji se pretvaraju u masovnu paniku.

Mediji će, naravno, pomoći u celom procesu.

Naravno, u početku se mora formirati stav i u slučaju pada vrednosti. Umetnost prodaje bez snižavanja cene je vrlo tražena veština. Sve dok je to moguće, cena će se održati.

Međutim, ako ponuda i potražnja, uprkos nadi u rast vrednost, bude tekla previše sporo, verojatno će se opet svi "okupiti" pod sloganom "Neka nam dugo živi dobri stari dolar".

Bitkoin nije ništa novo na liberalnom tržištu. Tehnologija stvaranja novca iz "mehura" je prilično stara.

Glavna stvar kod Bitkoina je pohlepa i psihologija većine, koje je uvereno u vlastite "mogućnosti bogaćenja kriptovalutom".

Stvara se privid koji isključuje finansijski kolaps. Od Bitkoina se očekuje siguran profit, ali ako se želite brže obogatiti, gore navedeno treba ipak uzeti u obzir.

Komentari (4)

Pera poskok

22.12.2017 15:26

Ovo mi liči na Jezdu i Dafinu. Sve što izgleda lepo ima neku zvrčku.

sasa

22.12.2017 16:09

samo vi verujte u te price,ja sam zahvaljujuci Btkoinu postao Beogradanin na vise mesta.Za neki dan i apartman na Kopaoniku neka ima,ali sa garazom glupo je da mi Dzip bude zatrpan.Ulozio sam 100 dolara i sacekao,sada neka rade sta hoce

nedjo

22.12.2017 16:29

@sasa - ti si naš idol...

nedjo

22.12.2017 16:28

tvrtka ce vas zeznuti