Bodrum
Stock
Bodrum

Stock

Bodrum, Foto: Stock

Uz samu obalu nanizale su se kao sneg bele kocke niskih kuća i hotela ravnih krovova. Niko nikome ne zaklanja vidik, pogled stalno leti u nebo i plavo obojene prozorske okvire i sve mnogo podseća na grčka sela, a opet je sasvim autentično. Ima u Bodrumu i neopisivog luksuza. To nikome ne bode oči jer se skriva iza zidova hotela čije se zvezdice ne mogu prebrojati.

Znanje iz serija

Nećete nikada zaboraviti ljubazne ljude, bilo da ste ih sreli u hotelu, prevozu, radnjici, lokalnoj kafanici ili vas je kroz bogatu istoriju vodio neki od sertifikovanih vodiča ministarstva turizma Turske. Sa svima ćete se lako sporazumeti, najčešće na engleskom jeziku. Naš svet uživa da s domaćinima deli znanje jezika stečeno u serijama. I prema tome su blagonakloni, čak i kada kažete nešto pogrešno ili besmisleno.

Britiš humor i turska baština

Kao i mnoga svetska arheološka blaga, najlepši komadi skulptura pronađenih na iskopinama Mauzolusove grobnice završili su u Britanskom muzeju. Pre 60 godina, jedan turski arheolog poslao im je pismo u kojem, tražeći da se blaga vrate u Tursku, između ostalog kaže: „Te skulpture neće opstati bez plavog neba Bodruma i stabala maslina koja su ih štitila.“ Odgovor iz Britanskog muzeja bio je: „Dragi gospodine, po vašim instrukcijama izložbenu salu smo obojili u plavo i u nju uneli stablo masline. Hvala vam na sugestijama.“

Međutim, objasniće vam da njihova istorija ne počinje dinastijom Otomana i da je Sulejman Veličanstveni vladar „novijeg doba“. Sve će vam biti jasno kada saznate da je današnji Bodrum nastao na mestu drevnog grada Halikarnasa, koji je postojao još u antičkoj Grčkoj, vekovima pre nove ere. Da je tu izgrađeno jedno od sedam svetskih čuda, grobnica vladara Mauzola.

Čuvaju se stari ukusi

Po toj građevini, sve velelepne grobnice i danas nose ime - mauzoleji. Čak i oni kojima „drevno kamenje“ ne budi radoznalost, pokleknuće pred mogućnošću da svojim očima vide jedno od svetskih čuda. Da prošetaju antičkim pozorištem, odu do kapije Mindosa, da se uspnu do ruševina starog grada Pedesa, svrate u planinsko selo i upoznaju ljude, život, običaje, te da probaju jela od starih sorti povrća čije semenje seljaci pažljivo čuvaju...

Bodrum

Profimedia.rs

Foto: Profimedia.rs

- Našim ljudima je to svakodnevna ishrana, ali smo shvatili da se gosti dive nepromenjenim ukusima boranije, paradajza, paprike, pa im obavezno priuštimo uživanje da kašikom jedu stara jela - ispričao je Efe, vodič kome ništa nije bilo teško da učini za novinare iz Beograda, a mi smo shvatili da ćemo zahvaljujući njemu zavoleti zemlju i domaćine i zapamtiti sve lepote ove turističke regije.
Nad centrom Bodruma nadvija sa prepoznatljiva tvrđava Svetog Petra, koju su 1404. podigli Vitezovi sa Rodosa. U tvrđavi su smeštene brojne muzejske postavke nakita, stakla, starih brodova, čuvenih bodrumskih gajeta...

Tradicija se ne da luksuzu

U zalivu se sreću i lome mnogi vetrovi, o čemu svedoči nekoliko starih vetrenjača. Pustinjski, pa kešišleme, to jest istambulski vetar, gundousu duva sa Kavkaza i zaustavlja kišu, a onaj južni, koji duva od Ćabe, donosi visoku temperaturu. U svako doba dana neki od ovih vetrova će vam praviti društvo. Najbolji uvid u sve lepote Bodruma stičete na tezgama sa suvenirima. Svuda ćete naći magnete i figurice u obliku vetrenjača, plavih prozora okruženih cvetovima bugenvilija, nazar ili plavo oko koje čuva od zlog pogleda, keramički narovi, đinđuve i perle... Krstarenje brodovima koji kreću iz gradske luke je doživljaj koji se pamti. Brodići se zaustavljaju u blizini nekog od desetak ostrva rasutih u tirkiznom moru. Neizostavno posetite i obližnju luksuznu marinu, u kojoj su ukotvljene najlepše jahte sveta. Neka vas ne iznenadi što je tik uz taj luksuz modernog doba smeštena radionica starog stolara, majstora koji nije hteo da proda svoju radnju uprkos basnoslovnim ponudama. U blizini je i mestašce Gumušluk, sa dugom plažom i restorančićima u kojima se, kažu, jede najbolja riba u celoj Turskoj. Noćni provod je čuven, pa ne propustite da odete u neki od brojnih klubova. Nije jeftino, ali vredi svaku liru.

Bodrum

Profimedia.rs

Foto: Profimedia.rs

 

Cenjkajte se na pazaru

Ako odlučite da letujete u Bodrumu, pošto uplatite smeštaj, planirajte da će vam za kafu koja se pije iz lepih fildžana, čaj iz onih tananih čaša u obliku lale, slatkiše, flaširanu vodu i sladoled trebati oko 10 evra. Za jedan evro dobićete nešto više od tri turske lire. Ne zaboravite da se cenkate svuda osim u restoranima. Tu igru između prodavca i kupca domaćini neguju, pa im nemojte uskratiti zadovoljstvo. Na kraju ćete i vi dobro proći.

 

Komentari (1)

Deniro

01.06.2016 20:26

Bodrum se pamti po Nedi Arneric i Pajtic Bojanu...i bruci DS.