Bor
Youtube printscreen
Bor

Youtube printscreen

Bor se ranije gušio u smogu, Foto: Youtube printscreen

Popović je naveo da je pri razmeni podataka sa evropskom Agencijom za zaštitu životne sredine u Kopenhagenu 2006. godine, ustanovljeno da su na mernom mestu u centru Bora izmerene najviše koncetracije sumpordioksida u Evropi.

"Od takvog crnog slučaja, Bor danas možemo proglasiti lepoticom dana, odnosno zvezdom ekološkog poboljšanja stanja u Srbiji", rekao je Popović posle obilaska merne stanice koja meri stepen zagađenja u centru grada.

Po njegovim rečima, godišnja koncetracija sumpor-dioksida u Boru u 2016. godini bila je ispod granične vrednosti, što se nije desilo od 1976. godine, od kada se raspolaže podacima koje je prikupljao Institut za rudarstvo i metalurgiju.

Popović je dodao da je Bor po kvalitetu vazduha uvek bio u 3. kategoriji zagađenih gradova, dok je sada u prvoj kategoriji, čime je izbrisan sa mape crnih ekoloških tačaka Srbije.

Generalni direktor RTB Bor Blagoje Spaskovski kazao je da je na ime odštete od zagađenja, meštanima okolnih sela tokom 2014. i 2015. godine isplaćeno blizu 100 miliona dinara.

"U 2016. godini RTB nije dobio nijednu tužbu zbog zagađenja, i sada se ovde živi kao 1903. godine, pre pokretanja rudnika", ocenio je Spaskovski.

On je dodao da se RTB obavezao da će finansijski i logistički pomoći Agenciju za zaštitu životne sredine kako bi se održavala skupa oprema i na drugim mernim stanicama u Boru.

U Boru je u novembru 2010. godine izmerena akcidentna situacija u kojoj je u vazduhu bilo 31.800 mikroograma sumpordioksida po metru kubnom, dok je sada sadržaj tog gasa nastalog u procesu proizvodnje bakra ispod 60 mikrograma, odnosno u propisanim granicama.

Nova topionica bakra RTB Bor, izgrađena po ekološkim standardima, puštena je u rad 2015. godine, a cena rekonstrukcije i izgradnje dela novog postrojenja iznosila je 257 miliona evra.

Komentari (1)

Kvazimodo Sorabius

17.02.2017 11:21

Ne samo Bor, ni Beograd, Kragujevac, Kraljevo, Nis, Priboj, Sabac, Uzice - cela Srbija je ekoloski cista, nijedna fabrika nije prezivela Vucica!