Čak 747 dece u Srbiji čeka da im nađu roditelje!


Zoran Ilić
Sada pripada grupi od 747 dece migranata koji su ovde bez porodice, a smešteni su po centrima u Subotici, Beograduu Nišu.
I. S. je već četiri meseca u Zavodu za vaspitanje dece i omladine “Beograd” na Voždovcu. Dok se nadležni trude da mu nađu porodicu i spoje ga sa njom, on se polako oporavlja od svega što ga je snašlo na izbeličkom putu ka Zapadnoj Evropi. Za njega su zabranjena pitanja gde su mu roditelji, jer mogu lako da ga vrate u tek preživljene traume.
- Dobro mi je. Ovde sam četiri meseca.
Na naše pitanje koliko će još dugo ostati u Srbiji, on kaže: “Još pet meseci”.
- Želim da stignem do Londona. Da završim školu i postanem novinar. Imam tri brata i sestru. I njih ću da dovedem u London. Oni su ostali kod kuće. Pobegao sam prvi iz zemlje - to je bilo sve što je hteo da otkrije o sebi. A onda, uz širok osmeh, kaže da mu se jako dopada Beograd.
- Od hrane najviše volim musaku i pečeno pile - dodaje taj dečak i otkriva da se čak i zaljubio u jednu devojčicu iz Srbije - odbivši da detaljiše.
Nekima je ovde najbolji period u životu
Dragan Rolović kaže da se dešavalo da im dođu deca prvi put, ali znaju sve o njima, pa čak i kako se ko u domu zove.
- To znači da međusobno komuniciraju i upoznati su šta gde mogu da dobiju na svom izbegličkom putu. Najveći pritisak je na naš centar. Neki kod sebe imaju novac, dok lična dokumenta nema niko. Prošlog leta svaki dan su išli na bazen, a vodimo ih i u bioskop, na utakmice... Pružamo im sve kao i našoj deci. Neka deca kažu da im je ovo najbolji period u životu - priča naš sagovornik
Potom je otišao u grupu od 12 dečaka, mahom njegovih zemljaka, među kojima su po jedan iz Pakistana i Sirije. Oni nisu radi za razgovor. Sudbine su im različite, a isti je takav stepen patnje kroz koju su prošli. Mnogi uče srpski, a jedan od njih će ovih dana u hraniteljsku porodicu.
Dragan Rolović, direktor Zavoda za vaspitanje dece i omladine “Beograd”, kaže za “Alo!” da su dečaci pristizali tokom prošle godine, a samo jedan od njih je tu duže od 12 meseci.
- Zadržavaju se po tri, četiri meseca. Naš kapacitet je 12 kreveta. Kad dođu utučeni su i zatvoreni u sebe. Ne znaju gde su došli. Prvo im objašnjavamo da nisu u zatvoru i da smo tu da im pomognemo. Vrlo brzo oni to shvate i prihvate. A onda im posle 15 dana vidimo širok osmeh. Uče srpski. Osim zdravstveno-higijenskog zbrinjavanja, pružamo im sve uslove za život, psihološku i svaku drugu podršku, organizujemo im razne radionice. Dečaci su uzrasta od 11 do 16 godina. Provode vreme sa našom, domskom decom. Uče ih da igraju kriket, a ovi naši njih fudbalu - kaže Rolović i dodaje da im je svima primarni cilj da ih spoje sa porodicama.
- Vezujemo se međusobno. Kada odu od nas, javljaju se kad stignu u Zapadnu Evripu, zahvaljuju se preko Fejsbuka, šalju poruke da znaju šta smo učinili za njih - navodi on.
Mobilni timovi 24 sata na terenu
Mobilni timovi centara za socijalni rad Srbije 24 sata su na terenu, objašnjava Dragan Rolović, i dodaje da kada se otkrije da postoji dete bez pratnje, automatrski nadzor nad njim preuzima Centar za socijalni rad u tom mestu, sve do trenutka dok ne stignu u Beograd.
- Prve informacije o detetu dobija policija, koja mu uzima podatke na licu mesta gde ga je zatekla, a potom centri za socijalni rad. Onda mi pokrećemo proceduru preko Crvenog krsta, UNCHR-a i ostalih organizacija da mu nađemo roditelje i rođake. Da bi se dete smestilo kod nas, neophodno je da voždovački Centar za socijalni rad postane njegov staratelj. Proširili smo kapacitete sa 12 na još 20 mesta za devojčice, koje su objektu u Vodovodskoj ulici. Sa svima njima rade naši vaspitači, stručne službe, socijalni radnici, specijalni pedagozi. Pomažu nam i međunarodne organizacije, u koordinaciji sa Ministarstvom za rad, boračka i socijalna pitanja - kaže Rolović.
Komentari (9)
Драгомир
05.02.2017 20:23
Ми старији знамо да смо тако сажаљевали утекле албанце овде на наш Космет!Јадни они јер су утекли од ,,сташног,, режима Енвер Хоџе који је ,,јео децу,,?Пролазили су кроз НАЈЧУВАНИЈУ ГРАНИЦУ целе породице са стадима оваца и коза.НИКО НИЈЕ СМЕО ОД ТИТИНИХ КРЕТЕНА ДА ЗУЦНЕ ДА СЕ ТО НАМЕРНО РАДИ?Сва ова деца којих има на стотине и стотине ће овде остати и довести своје?Ти иди па се снађи и ево нас код тебе!Авганистан има 30 милиона становника.Европа неће да их прими.А наша деца често хлеба немају!
sindjelija
05.02.2017 21:42
@Драгомир - Sta mi imamo sa tom decom?
Драгомир
06.02.2017 08:09
@Драгомир - Синћелија,да си пар пута прочитала мој други део коментара не би написала ,,Ста ми имамо са том децом?,,?Европа их неће а већ су научени да неће да се врате одакле су дошли!Остаће овде а ми се заносимо како нам Европа удели неки евро да их издржавамо.Онда долази редом школовање па давање станова и запослење.Затим ће неки женити наше незналице девојке које ће бити машине за рађање деце.Други ће доводити масовно рођаке.Имаће своја насеља са џамијама где их у Србији никада није било!Збогом Србијо!
Baba dara
05.02.2017 21:44
Koga briga ,sta mi imamo sa tom decom ,i nasa kuca je pretrpana
Sosa
05.02.2017 22:13
Ta manite me vise bebi vlasti.
sugava
06.02.2017 00:39
Ajmo da priznamo da je Vulin i drugi neki djavolski pakt napravio. Receno da su u prolazu a zatim ih smestamo u hraniteljske porodice. Sta ce deca bez roditelja. Nisu li to pokradena deca i upucena za razne aktivnosti. Pa jel nije bilo juce devojcica 10 god. sa eksplozivom i isti aktivirala. Mi smo siromasni i nama ovo ne treba. Dokumenta ce imati nasa.
Ja
06.02.2017 07:13
@sugava - Nima je izgleda malo sto je Srbija preplavljena Ciganima, sad jos i ove trajno nastanjuju! Mi smo previse dobar i naivan narod, zato ovo ne prolazi nigde u okruzenju, samo kod nas! Zato cemo i nestati
januska
06.02.2017 00:42
ja rekoh dolaze novi ljudi na nase prostore a mi nestajemo.
Ja
06.02.2017 07:16
Pise da deca dolaze u dom i vec poznaju one koji su vec tu! Dakle, sve je to dobro osmisljeno i organizovano, kakave crne izbeglice, ovo su obicni paraziti, ja ne mogu da verujem sta nama izdajnici rade, sta smo mi dozvolili!