Čarls probao manastirsku rakiju


Robert Getel
Kraljevski par je u ranim prepodnevnim satima napustio poznati beogradski hotel u kom borave i krenuli su put Novog Sada. U vojvođansku prestonicu stigli su nešto pre 11 časova. Kraljevski par se odmah uputio u Katoličku portu u pratnji gradonačelnika Miloša Vučevića. Tamo ih je dočekao je britanski vojni ataše, pukovnik Sajmon Ficgibon.
Vučević je princu Čarlsu poklonio specijalno izdanje Dušanovog zakonika, kao i reprodukciju sata na Petrovaradniskoj tvrđavi, dok je vojvotkinja Kamila dobila buket ružičastih, crvenih i belih ruža.
Kraljevski par je na trgu ispred crkve dočekalo i nekoliko stotina građana koji su želeli da se sa njima slikaju i porazgovaraju.
Za njih je organizovan kulturni program u Katoličkoj porti, a zatim je princ Čarls otkrio spomen ploču namenjenu trima britankama koje su tu živele i bavile se humanitarnim radom.
U pitanju su britanske građanke Margaret Polemis, Meri Lobek i Irina Marinković. Unuk i praunuk Margarete i Meri Dušan Marinković zajedno sa princom i vojvotkinjom učestvovao je u ceremoniji otkrivanja ploče i izjavio da su ove tri žene intenzivno radile na rekonstrukciji doma za decu u Sremskoj Kamenici, gde su radile 25 godina.
"Brinule su o siročićima bez nadoknade. To je bio njihov humanitarni rad, a živele su od skromnog nasleđa iz Velike Britanije. Ovaj gest sa otkrivanjem spomen ploče pokazuje da u kolektivnoj memoriji grada treba da bude zapisano da su u ovoj zgradi živele Engleskinje koje su svoj život posvetile humanitarnom radu", rekao je Marinković.
Unuka i potomak ovih žena Milica Bogdan Ličen rekla je da su one bile dobrotvorke i da su se brinule o srpskoj deci.
"Nana mi je uvek govorila da je ona plave krvi. No to je bilo nemoguće dokazati", dodala je ona.
Kraljevski par krenuo je potom u šetnju Zmaj Jovinom ulicom, a usput su, prema pisanjima medija, stali da odslušaju i pesmu "Đelem, Đelem", koju je svirao jedan beogradski bend.

Tanjug/Jaroslav Pap
Čarls i Kamila posetili su i Galeriju Matice srpske, gde su razgovarali sa kustosima i decom koja učestvuju u projektu "Moving Museums" koju organizuje Britanski savet.

Robert Getel
Pogledaj galeriju

Robert Getel
Pogledaj galeriju

Robert Getel
Pogledaj galeriju

Robert Getel
Pogledaj galeriju

Robert Getel
Pogledaj galeriju
Prinčevski par se upoznao sa srpskom umetnošću od XVI do XX veka, a vojvotkinja sa rezultatima rada sa decom.
Princ Čarls je obišao i konzervatorsku radionicu gde se trenutno izvode radovi na ikonostasu srpske crkve iz Budimpešte. Princ i vojvotkinja dobili su na poklon printove grafičkih listova srpskih manastira.
Princ od Velsa se potom uputio u Manastir Kovilj u kome je monaška zajednica uključena u organsku proizvodnju različitih proizvoda, poput meda i rakije, ali i program rehabilitacije "Zemlja živih".
Princa je dočekao episkop bački Irinej i episkop zagrebačko-ljubljanski Porfirije. Kada je ušao u manastir, oglasila su se crkvena zvona.

Robert Getel
Pogledaj galeriju

Robert Getel
Pogledaj galeriju

Robert Getel
Pogledaj galeriju

Robert Getel
Pogledaj galeriju

Robert Getel
Pogledaj galeriju

Robert Getel
Pogledaj galeriju

Robert Getel
Pogledaj galeriju
Princ je u manastiru imao priliku da čuje tri pesme koje je na srpskom i engleskom otpevao monaški hor, a monasi su ga upoznali o ustroju manastira, kao i radu rehabilitacionog centra za zavisnike od droge "Zemlja živih". Probao je i domaći med kao i rakiju koja se peče u manastiru.

Tanjug/Zoran Žestić
Princu su monasi darivali ikonu i med od belog bosiljka vrcan rukama monaha.
Nakon obilaska princ se ukrcao u čamac kako bi se provozao po Koviljskom ritu i simbolično je zasadio drvo hrasta.

Twitter/ClarenceHouse
Za to vreme, vojvotkinja je bila gošća događaja "Food is great" na kom su predstavljeni lokalni specijaliteti, a susrela se i sa proizvodačima hrane i pića iz Velike Britanije koji rade u Srbiji.
Kao i u Beogradu, njihov boravak u Novom Sadu se odvija uz jake mere bezbednosti i pod budnim okom velikog broja medija.
Na kraju posete, po povratku u Beograd, princ Čarls i njegova supruga Kamila će biti počasni gosti na prijemu u Narodnoj skupštini Republike Srbije, gde će zvanice biti ljudi iz kulturnog, javnog, sportskog života.
Na kraju dana biće princ i njegova supruga biće gosti prijema u Narodnoj skupštini Srbije gde će princ Čarls imati i jedino javno obraćanje tokom turneje u regionu.
Predsednica Narodne skupštine Maja Gojković izjavila je da očekuje da princ Čarls, večeras na prijemu u srpskom parlamentu, poruči čitavom regionu da je najvažnija tema izgradnja zajedničke budućnosti.
"Očekujem značajnu poruku za čitav region koji je obišao, jer je Zapadni Balkan u poslednje vreme veoma bitan deo Evrope, poruku deljenja jednakih vrednosti za zemljama EU, pa i sa Velkom Britanijom, i poruku da je prošlost ono čega treba da se sećamo, a ne da stalno pričamo o tome, nego o izgradnji zajedničke budućnosti", rekla je Gojković za RTS.
Princ od Velsa i vojvotkinja od Kornvola su u okviru posete regionu već boravili u Hrvatskoj, a sutra će otputovati u posetu Crnoj Gori, gde će ih dočekati predsednik države Filip Vujanović.
Princ Čarls oduševljen tradicionalnim nasleđem
Princ Čarls i njegova supruga Kamila pokazali su veliko interesovanje i oduševljenje za narodne rukotvorine koje su danas razgledali u Katoličkoj porti u Novom Sadu, rekla je predsednica udruženja "Etno mreža" i izvršna direktorka Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) Violeta Jovanović.
Prinčevski par je danas, po dolasku u Novi Sad, prisustvovao kulturnom programu u Katoličkoj porti i obišao improvizovanu pijacu narodnih rukotvorina.
"Predstavili smo tradicionalne tehnike kao što su tkanje, necanje, pustovanje, zlatovez, koje su princu i vojvotkinji demonstrirane na licu mesta, a koje inače koristi protokol Vlade Srbije za diplomatske poklone", rekla je Jovanović Tanjugu.
Ona je prenela da je prinčevski par razgledao proizvode i da se raspitivao o dekorativnim motivima, knjaževačkim dvoprežnim čarapama koje se prave u Istočnoj Srbiji, i da princ od Velsa nije krio oduševljenje rukotvorinama od pustovane vune, kao i da se naročito interesovao za pirotske i staparske ćilime.
"Princ je želeo da kupi ćilim i bio je iznenađen što ni u Beogradu nema etno galerije gde mogu da se kupe rukotvorine i tradicionalni proizvodi sa geografskom oznakom i imenom porekla što bi stvorilo izvor prihoda za brojne porodice i nezaposlene žene iz svih krajeva Srbije", ističe Jovanović.
Princ i vojvotkinja od Kornvola razgovarali su sa enama koje su demonstrirale tehnike o vremenu koje je potrebno za izradu rukotvorina, da li se tim zanatima bave samo starije ene ili i mladi pokazuju interesovanje, od koga su učile zanat i ohrabrio ih u daljem očuvanju kulturnog nasledja i nacionalnog identiteta.
"ene iz 'Etno mree' urucile su princu azbuku u zlatovezu i vojvotknji tradicionalni pekir u zlatovezu sa motivima manastira Hilandar," prenela je Jovanović.
Komentari (7)
NENA
17.03.2016 12:51
Kamila izgleda totalno nezainteresovano i sasvim je odsutna u svojim mislima
peking
17.03.2016 13:05
Djelem,djelem ok da su oni nekav holivudski glumacki par ili biznismeni sa Zapada ,al oni su pretendenti na kraljevski presto u Britaniji i dosli su u Srbiju a ne u Romanliju.Bruka i sramota.
majka
17.03.2016 14:40
Sada sam definitivno uverena da smo mazohisticka nacija! Volimo i obozavamo nase ubice, mucitelje, otimace nase dedovine i ubice nase dece! Steta sta je Hitler mrtav i njega bi ovako docekali! Sve sta nam se desava nismo bolje ni zasluzili !
sasa
17.03.2016 14:47
i Gadafi je sa sobom stalno vodio Kamiliu
SAVA
17.03.2016 15:16
Izgleda da tog Carlsa niko neceni cak ni mama jer da ga postuje prepustila bi mu kraljevsvo vec 20 godina s obzirom da ona ima 90 a on 70
miki
17.03.2016 17:57
molim Vojvodina sa velikim slovom..hvala!
blogerka
17.03.2016 18:31
Kako se to nakaradno obukla Jelisaveta kao da je krenula u narodnu hukinju po pasulj?