Čileanske maline ugrožavaju naše proizvođače


Miloš Cvetković
Ovosezonska cena ovog voća na domaćem tržištu za sada još nije poznata.
- Sve zavisi od tršišta. U poslednjih mesec i po snižene su cene jer su stigle maline iz Čilea koje nisu prodate na tržištu Amerike - objasnio je Duško Radulović član Upravnog odbora Udruženja hladnjačara Srbije.
Iako smatra da se problemi između proizvođača i otkupljivača mogu rešiti, proizvođači strahuju od niske otkupne cene ovog voća.
- Strahujemo mnogo od elementarnih nepogoda koje smo doživeli, a koje očekujemo i u narednom periodu. Zato će ovogodišnji rod biti značajno manji u odnosu na prošlogodišnji, mada još ne možemo da preciziramo u kojem obimu.
Cena će biti onakva kako odredi tržište, a nadam se da će to biti na dobrim ekonomskim odnosima, a ne da je diktiraju proizvođački i otkupljivački klanovi - napominje Božo Joković, predsednik Udruženja „Eko-voće“. Kako zaključuje, srpske maline su najkvalitetnije na svetu, te bi u skladu s tim trebalo da se formira i cena.
Ministar privrede Željko Sertić naveo je da je Srbija prošle godine izvezla 110.000 tona crvenog zlata i ostvarila 280 miliona dolara dobiti, a u našoj zemlji proizvodi se više od četvrtine ukupne svetske količine malina. On je najavio da će Vlada investirati u prerađivačke kapacitete i nove zasade ovog voća, kao i da će se pokušati s probojem na britansko, američko i rusko tržište s našim partnerima iz Kine.