Čitaku: Kosovari zaslužuju da igraju!


profimedia
Ona je na početku izlaganja u suedištu UN u Njujorku izrazila veliko zadovoljstvo zbog prijema Kosova u evropsku i svetsku fudbalsku federaciju - UEFA i FIFA, i ocenila da je kampanja koju su protiv toga vodili predstavnici Srbije za žaljenje.
"Zato ja imam jednu poruku: Živite i dozvolite drugima da žive, dozvolite drugima da igraju jer Kosovari zaslužuju da igraju", kazala je Čitaku.
Kosovska ambasadorka u SAD Vljora Čitaku izrazila je danas ponos zbog nedavnih uspeha koje je, kako je ocenila, Kosovo postiglo, ali i uznemirenost što su mnogi Srbi gnevni zbog tih vesti.
"U poslednjih nekoliko nedelja dokazali smo da smo na nepovratnom putu da postanemo ravnopravni član porodice slobodnih zemalja u svetu", rekla je ona na sednici Saveta bezbednosti UN posvećenoj Kosovu.
Čitaku je kazala da pripada generaciji koja je "prošla kroz najgore - genocid, masakre, diskiminaciju", ali i koja je bila svedok nečemu što se smatralo nemogućim, a postalo moguće, a to je "rađanje nove države".
"Uspeli smo ne zato što smo bili moćni, nego što smo imali pravo i nadu da budemo jednaki, slobodni i da igramo. Mi jesmo jednaki, slobodni i igraćemo, "rekla je ona uz ocenu da je prijem u Fifa i Uefa, velika pobeda za jednakost i sport i dokaz da sport nema granice.
Kako je dodala, još jedan uspeh za Kosovo je preporuka Evropske komisije da se kosovskim građanima odobri bezvizni režim.
Iako slavi uspehe i ima razloga za ponos, Kosovo ima i nerešenih pitanja, a jedno od njih je sudbina nestalih osoba, 17 godina posle rata, a u rešavanju tog pitanja po njoj je "imperativ da Srbija otvori svoje arhive".
Ona je poručila da Kosovo želi novo poglavlje u regionu, ali da to treba da žele sve strane.
Za Briselski dijalog je rekla da to nije cilj sam po sebi i istakla da će Priština u okviru ustava primeniti svaki sporazum postignut sa Beogradom u Briselu.
"Ali srpski predsednik poredi Kosovo sa Islamskom državom... A Kosovo je, naprotiv, aktivan partner koji se sa ostatkom Evrope bori protiv Islamske države i vidi je kao pretnju", rekla je Čitaku.
Za Kosovo je rekla da je to sekularna republika koja je postala zagovornik međuverskog dijaloga u regionu.
"Svesni smo izazova koji su ispred nas i naša je dužnost da ostavimo iza sebe nezavisno i slobodno Kosovo, prosperitetnije i u miru sa svim susedima, koje će biti aktivni član globalne zajednice. Vredno je boriti se za to", zaključila je Čitaku.
Šef Unmika: Podstaći dijalog Kosova i Srbije
Šef Misije UN na Kosovu (Unmik), Zahir Tanin izrazio je danas nadu da će, posle uspešnih izbora na Kosovu i u Srbiji, dve strane posvetiti novom podsticanju međusobnog dijaloga.
Tanin je u govoru na sednici Savetu bezbednosti UN o najnovijem izveštaju generalnog sekretara Ban Ki Muna o radi Unmika, pozdravio, kao pomirljive, izjave premijera Srbije Aleksandra Vučiča i predsednika Kosova Hašima Tačija posle njihovih izbornih pobeda.
Tanin je rekao da će situacija posle izbora predsednika Kosova i uspešno održanih izbora u Srbiji doprineti smirivanju političke scene i dati novu energiju za rešavanje drugih izazova s kojima se suočava region.
Šef Unmika i specijalni predstavnik generalnog sekretara na Kosovu je podsetio i da je Kosovo pre dve nedelje dobilo dobre vesti - da Evropska komisija formalno predlaže da se uvede bezvizni režim za stanovnike Kosova.
"Vlasti Kosova zaslužuju priznanje za napore koje su učinili da se ispune uslovi za liberalizaciju viza, uz uviđanje da ostaje da se uradi veliki posao da se ovaj važan korak prenese u politički i ekonomski napredak koji narod Kosova očekuje", rekao je on.
Tanin je ukazao i da je pre mesec dana stupio na snagu Sporazuma EU i Kosova o stabilizaciji i pridruživanju, što je sa Srbijom bilo još 2013, i da to pokazuju napredak koji je region napravio ka većoj integraciji na dobrobit svih.
Standardi i uslovi u Sporazumima o stabilizaciji i pridruživanju nisu cilj sami po sebi, nego još važnije sredstvo za izgradnju mira i stabilnosti i za dobrobit naroda, rekao je on.
Za Beograd i Prištinu integracija je čvrsto povezana s međusobnim dijalogom, uz posredovanje EU, rekao je Tanin.
"Nedavno napredovanje Kosova u pridruživanju EU treba da ojača dijalog Beograda i Prištine, što je osnovno za mir i bezbednost na Kosovu i u regionu", rekao je on.
"Sada, kada su izborni procesi skoro završeni na obe strane, dobro je vreme da se da nova energija dijalogu i novi podstrek, i to treba da bude centralni cilj EU i drugih u narednim mesecima", rekao je Tanin.
On je rekao da je važno da se poštuju dogovori postignuti u dijalogu i ukazao da je dogovor o Zajednici srpskih opština postignut na najvišem nivou, ali da je to ipak predmet nerazumevanja i kontroverze u obe zajednice.
Tanin je ukazao da je tokom svog inauguralnog govora Tači naglasio teme pomirenja i teškoća, kao i potrebe da se prošlost ostavi iza sebe, i dodao da su dijalog i postignuti dogovori neophodni za proces pomirenja.
Međunarodna zajednica može da pomogne Kosovu u prevazilaženju slabosti u vladavini prava, u nekažnjivosti, u razvoju privrede, i to treba da budu naredni ciljevi, rekao je šef Unmika.
Rekao je da je narod Kosova ujedinjen oko problema koji su prevashodno ekonomski, socijalni i povezani sa životnom okolinom, i izrazio nadu da će se debata na političkoj sceni Kosova kretati u prihvatljivim kanalima.