Crno-beli ples Nika Kejva u Areni (FOTO)


Tanjug/ Filip Kraincanic 28.10.2
Ovoga puta, u Beogradu su predstavili novi album "Skeletion Tree" koji se našao na prvim mestima brojnih svetskih muzičkih listi.
S obzirom na okolnosti u kojima je "Skeletion Tree" nastajao, (period kada je Kejv izgubio sina i objavljen je dan nakon premijere dokumentarca novozelandskog reditelja Endrua Dominika "One More Time With Feeling" koji svedoči o muzičarevoj patnji i traumi), snaga i, ipak pozitivnan i borbeni, duh čuvnog australijskog muzičara, ostavio je jak utisak na Beograđane.
Koncert je otvorio sedeći na stolici na bini, odakle je nizao stihove, da bi potom ustao, šetao i punu pažnju posvetio publici.
Oni koji su mu bili najbliži, imali su tu čast i da ga dodirnu, rukuju se sa njim, a tokom izvođenja pesme "Higgs Boson blues", dok je Kejv ponavljao "Can you feel my heart beat" i da prstima osete otkucaje srca hrabrog Kejva.
Ko je bio nešto udaljeniji od bine, "ples" Nika Kejva mogao je da prati i putem tri velika video bima u crno - beloj tehnici.

Tanjug/ Filip Kraincanic 28.10.2
Iako pevajući horski sa Kejvom, pesma sa novog albuma, publika je burnije i emotivnije reagovala na dobro poznate "The ship song", "Into my arms" i "Weeping song".
Nekoliko puta tokom koncerta zahvaljivao se publici, kao i bendu koji ga već decenijama prati u stopu.
A, onda kada smo mislili da je gotovo i kada je zvanični deo koncerta završen, usledilo je finale.
Tri pesme na bis otpevao je uz pomoć najvernijih fanova koje je izveo na binu, a poslednja, "Push the Sky Away", još jednom je pokazala dostojanstvo Kejva i učinila nas ponosnim što smo ga ponovo "imali" u Beogradu.
I ovaj koncert trajao je duže, nepuna dva i po sata i predstavlja logičan sled slagalice započete pre devet godina na istom mestu.
Da smo itekako "sazreli" za remek delo, kao što je novi Kejvov album pokazalo se i večeras. Ovo je koncert za koji je vladalo najveće interesovanje na celoj turneji poznatog muzičara.
Album "Skeletion Tree" ugledni Guardian je "okitio" sa pet zvezdica i opisao kao „remek delo ljubavi i razaranja“.
Podsetimo, sin Nika Kejva, Artur Kejv (15) poginuo je jula 2015. godine kada je pao sa litice u engleskom gradu Brajtonu. Policija je u izveštaju navela da je sin slavnog pevača poginuo u nesrećnom slučaju, a kasnije je otkriveno da je pre smrti konzumirao halucinogenu drogu LSD.

Tanjug/ Filip Kraincanic 28.10.2
Već spomenuti, prethodni nastup "Nick Cave and the Bad Seeds" u Areni proglašen je za najbolji koncert 2008. godine u Srbiji, a ovaj će se sigurno naći u najužem izboru najboljih za ovu godinu.
Kejv je u Beograd došao sa dugogodišnjim saradnikom, tekstopiscem Warrenom Ellisom kao i bendom koji čine Martyn Casey, Thomas Wydler, Jim Sclavunos, Conway Savage, George Vjestica i Larry Mullins.
Turneju su započeli nastupima u Australiji i na Novom Zelandu a jesenas su se "preselili" u Evropu.
Posle Beograda, za dva dana, gledaće ih publika u Ljubljani, a nama ostaje da poželimo da još koji put svrati i do nas.