Da li treba cediti bubuljice?


Profimedia
Većina mladih suočila se s ovim pitanjem pred ogledalom.
Ako ste pitali starije za savet, najverovatnije su vam rekli da ne cedite bubuljice, već da pustite prirodu da odradi svoje.
A ako ste se pitali da li je stiskanje bubuljica "zločin protiv kože", nauka je konačno dala definitivan odgovor - da, jeste.
Naime, naučno je utvrđeno da na taj način svojoj koži činite "medveđu uslugu".
Akne su najčešći slučaj upale kože kod adolescenata. Više od 80 odsto mladih suočava se s tim problemom, ali one znaju da se pojave i u kasnijem životnom dobu. Razloga je mnogo, uključujući i disbalans hormona.
Ipak, u ovom trenutku su neophodna dodatna istraživanja ne bi li se utvrdilo šta tačno aktivira pojavu akni.
Ono što s epouzdano zna, jeste do da lojne žlezde, koje se nalaze u koži u osnovi folikula dlaka, ispuštaju ulje koje podmazuje kožu i dlake. Ove žlezde se nalaze i na drugim delovima tela, osim na dlanovima i stopalima.
Nekada se smatralo da akne nastaju jer ulje ne može da se probije do površine kože, zzog čega je dolazilo do njegovog gomilanja u obliku bubuljice.
Ipak, poslednjih godina je došlo do promene u shvatanju ovog problema, pa se nastanak bubuljica sada smatra inflamatornim poremećajem kože.
Zašto ne cediti bubuljice
Bubuljice sadrže ulje, bakterije i zapaljenja. Ukoliko ih stiskate, taj sadržaj može da dospe u okolne delove kože, pa ćete pogoršati problem. To takođe može dovesti do infekcije i privremeno tamnije kože u toj oblasti.
Povrh svega, zapaljenje može postati toliko loše da ožiljci mogu da ostanu trajni.
Ako se oduprete potrebi da ih iscedite, bubuljice će obično nestati za oko nedelju dana i to bez ožiljaka. "Bele" bubuljice će se smiriti ili spontano pući kada "sazriju".
Ako su velike, bubuljice zahtevaju hitan tretman, odnosno posetu dermatologu koji će vas bezbedno osloboditi njihovog sadržaja.
Ako često imate probleme s aknama, preporučljivo je da odete kod dermatologa.
Kako sprečiti bubuljice
Ako želite da izbegnete bubuljice, evo nekih načina na koje možete imati zdraviju kožu:
1.) Jedite zdravu, dobro izbalansiranu ishranu sa malo šećera. Ovo uključuje orahe, mahunarke, ribu, crveno meso, voće i povrće.
Neke studije ukazuju na veći rizik od akni sa čestom potrošnjom mleka.
Preporučljivo da vodite dnevnik da vidite da li bilo koja od ovih namirnica direktno pogoršava akne i izbegavajte ih ako je to slučaj.
2.) Izbegavajte prekomerno ribanje, čišćenje i piling kože.
Akne ne nastaju usled akumulacije prljavštine i gareži na koži i ne mogu jednostavno da se speru. Koristeći mnoštvo proizvoda možete povećati iritaciju kože i njenu suvoću, a time i napraviti sebi veći problem.
3.) Izabrate sredstva za čišćenje bez ulja, za hidrataciju i zaštitu od sunca.
4.) Uzmite sredstva za kosu na bazi silikona, a ne za masnu. Masna kosa proizvodi više ulja i masti se akumuliraju na koži, što akne čini još gorim.
I ako se bubuljice, pokušavaju da se odupru potrebu da proturi!