Davutoglu, Bozkir i Merkelova
Profimedia.rs
„Putin je moj drug“: Ahmet Davutoglu

Associated Press

Ahmet Davutoglu, Foto: Associated Press

U nacrtu predloga koji je pripremljen tokom današnjeg samita EU-Turska u Briselu navodi se lista postupaka za obe strane s ciljem okončanja migrantske krize.

Jedan od njih je predlog da Turska preuzme sve neregularne migrante sa grčkih ostrva, uključujući Sirijce. Zauzvrat, EU će primiti direktno iz Turske jednog sirijskog izbeglicu za svakog Sirijca koji Turska preuzme sa grčkih ostrva.

Predviđeno je da EU da dodatnih tri milijarde evra do kraja 2018. godine kao pomoć Turskoj u zbrinjavanju Sirijaca, što je dvostruko više u odnosu na prethodnu ponudu.

EU bi do kraja juna trebalo da ublaži vizne zahteve za Turke koji žele da posete države u zoni šengena.

Današnji samit EU i Turske u Briselu o migrantskoj krizi produžen je nakon što je turski premijer Ahmet Davutoglu predstavio "nove ideje" u vezi sa smanjenjem priliva migranata, rekao je zvaničnik EU.

"Oni nude više i traže više", rekao je zvaničnik posle prvog radnog dela samita.

On je dodao da će Davutoglu predstaviti dodatno predlog na radnom ručku sa 28 lidera EU i da će samit biti nastavljen tokom večeri u pokušaju da se postigne dogovor.

Mogerini: Turska da poštuje poziv Brisela

Turska, kao kandidat za članstvo u EU, treba da poštuje poziv Brisela da zaštiti slobodu govora i okupljanja, izjavila je danas šef spoljne politike EU Federika Mogerini. "Potrebno je da Turska odgovori na poziv EU da, kao zemlja-kandidat, poštuje najviše standarde kada je reč o demokratiji, vladavini prava, fundamentalnim slobodama, počevši od slobode izražavanja i udruživanja", rekla je Mogerinijava u Briselu. Ona je dodala da su to "ključne vrijednosti EU" i da "sve zemlje-kandidati treba da se drže tih principa i vrednosti i rade na njihovom promovisanju unutar svojih granica", preneo je "Sputnjik".

Diplomata EU rekao je da Turska traži više od tri milijarde dolara koje je Brisel do sada obećao za zbrinjavanje sirijskih izbeglica na teritoriji Turske, momentalno ubrzavanje procesa primanja Ankare u evropski blok i uvođenje bezviznog režima za putovanje Turaka u zemlje EU ovog proleća.

Zauzvrat, Ankara je spremna da primi nazad migrante koji nisu iz Sirije i kojima je odbijen azil u Evropi, pored onih koji su zaustavljeni u turskim teritorijalnim vodama, dodao je ovaj zvanični.

Turska je spremna da sarađuje sa Evropskom unijom u rešavanju izbegličke krize, a spremna je i da postane članica EU, poručio je turski premijer Ahmet Davutoglu uoči početka samita EU i Turske u Briselu. Kancelarka Angela Merkel očekuje teške pregovore.

Predlozi Turske da pomogne Evropi da suzbije talas migranata u zamenu za dodatni novac za Ankaru zahtevaju "opsežnu raspravu", rekao je češki premijer Bohuslav Sobotka na svom "Tviter" nalogu tokom samita EU-Turska.

Davutoglu, Bozkir i Merkelova

Profimedia.rs

Davutoglu, Bozkir i Merkelova, Foto: Profimedia.rs

Davutoglu je rekao da ovaj samit sam po sebi pokazuje koliko je Turska neophodna za EU, i obrnuto, prenosi Rojters.

"Mnogo je izazova ispred nas. Jedini način da na njih odgovorimo jeste solidarnost", istakao je Davutoglu.

Kako je dodao, evropski kontinent je zajednički i treba sagledati celovitu sliku, a međusobna solidarnost je potrebna ne samo kad je reč o neregularnoj migraciji, već i o budućnosti našeg kontinenta.

"Siguran sam da će ti izazovi biti rešeni kroz našu saradnju i Turska je spremna da sarađuje sa EU. Turska je spremna i da postane članica EU", rekao je turski premijer.

Šulc: Ključna sloboda medija

Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc izjavio je danas da je turskom premijeru Ahmetu Davutogluu poručio da je za EU sloboda medija ključni i neosporni element evropskog identiteta, te da Turska mora da prevaziđe političke kontroverze.

"Imao sam veoma otvoren razgovor sa premijerom (Davutogluom), koji se sa mnom nije složio", rekao je Šulc uoči početka samita EU i Turske u Briselu, prenosi Rojters. Kako je dodao, Evropi je potrebna Turska koja prevazilazi političke kontroverze. "Sloboda medija je element našeg evropskog identiteta o kojem se ne može pregovarati", zaključio je Šulc.

Kancelarka Angela Merkel i Davutoglu razgovarali su juče o slobodi štampe.

Turska policija je u subotu, 5. marta, ispalila suzavac i gumene metke kako bi rasterala demonstrante ispred zgrade najtiražnijeg lista, nakon što su vlasti preuzele kontrolu nad dnevnikom "Zaman".

Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini pozvala je danas Tursku da poštuje osnovna demokratska prava i slobodu štampe.

"Turska mora da poštuje najviše standarde u oblasti poštovanja ljudskih prava, vladavine prava i demokratije, počevši od slobode izražavanja", poručila je Mogerinijeva.

Lideri Francuske i Belgije takođe su pozvali vlasti u Ankari da ne urušavaju slobodu izražavanja.

On je izrazio nadu da će se današnji samit fokusirati ne samo ne neregularnu migraciju, već i na proces pristupanja Turske EU, te da će to biti "uspešna priča i prekretnica u odnosima izmedju Turske i EU u pozitivnom smislu".

Evropsko izdanje američkog sajta "Politiko" tvrdi da Davutoglu namerava da na današnjem samitu EU-Turska zatraži više novca uz pomoć kojeg bi se Ankara izborila sa prilivom izbeglica i garancije da će se nastaviti pregovori o članstvu Turske u EU.

Nemčka kancelarka Angela Merkel izjavila je danas da očekuje "teške pregovore" na samitu o izbegličkoj krizi.

Merkelova je rekla da je njen cilj da se smanji broj migranata koji ilegalno ulaze "ne samo u nekoliko zemalja, nego u sve zemlje, što znači i u Grčku".

Prema njenim rečima, potrebno je "održivo rešenje" koje podrazumeva zaštitu spoljnih granica EU i koje "može biti sprovedeno jedino u saradnji s Turskom".

Nemačka kancelarka je izrazila nadu da će na današnjem vanrednom samitu u Briselu biti učinjen korak napred, ali je ocenila da će to zahtevati teške pregovore.

Lideri EU sastaće se danas sa Davutogluom u pokušaju da pritisnu Ankaru da pomogne u zaustavljanju priliva izbeglica i migranata u Evropu, navodi britanska agencija.

Premijer Grčke Aleksis Cipras pred početak samita pozvao je partnere iz EU da počnu da sprovode odavno dogovorene planove o rešenju migrantske krize.

"Ako postoje dogovori koji se ne sprovode onda to nisu dogovori... Pravila treba da važe za sve i svi moraju da sprovode zajedničke odluke", rekao je Cipras novinarima dolazeći na samit.

Lideri EU dogovorili su se u septembru da na zemlje članice rasporede 160.000 izbeglica koliko ih je do tada stiglo u Grčku i Italiju. Do 3. marta u druge evropske zemlje prebačeno je manje od 700 ljudi.

Orban: Mađarska protiv direktnog premešštanja migranata Mađarski premijer Viktor Orban poručio je danas da spoljne granice Evropske unije moraju da se zapečate i da Mađarska snažno odbacuje direktno premeštanje migranata iz Turske u Evropu. "Bezakonje se ne sme vratiti, šengenski propisi se moraju strogo poštovati", rekao je Orban stigavši na samit EU i Turske u Briselu. Kako je dodao, nikom ne bi trebalo dozvoliti da uđe u Evropu bez dozvole i prethodnog registrovanja, prenosi MTI. Orban je istakao da ne dolazi u obzir "nikakva vrsta direktne relokacije" migranata iz Turske u Evropu, a "definitivno ne u Mađarsku", dodavši da nema izgleda da će mađarska vlada napraviti bilo kakav ustupak po tom pitanju.

Orban je takođe rekao da bi Ukrajincima trebalo ukinuti vize pre bilo kakvog sličnog dogovora s Turskom, kojoj je obećana finanasijska pomoć za izbeglice, ubrzanje evropskih integracija i vizne olakšice u zamenu za pomoć u rešavanju izbegličke krize.

"Znam za te informacije u kojima se spekuliše o zatvaranju balkanske rute. Ali želim da kažem da je to u ovom trenutku nagađanje, pregovori, razgovori su u toku i treba sačekati", rekla je Kristijan Virc na redovnoj konferenicji za novinare u Berlinu.

U nacrtu saopštenja u koji je imala uvid agencija AP se navodi da će lideri EU navesti da se "neregularan priliv migranata duž zapadnobalkanske rute bliži kraju - ta ruta je sada zatvorena".

Evropska unija mora da i dalje budno prati stanje na polju slobode medija u Turskoj, i pored toga što mora da sarađuje sa Ankarom kako bi se zaustavio priliv migranata i izbeglica u Evropu, izjavio je danas francuski predsednik Fransoa Oland.

On je danas u Briselu izjavio da Evropa treba da ima "direktan, iskren i efikasan" odnos s Turskom u okviru rešavanja izbegličke krize.

Samit u Briselu

Profimedia.rs

Samit u Briselu, Foto: Profimedia.rs

Oland je rekao da u zamenu za pomoć od tri milijarde evra koji je EU obećao Turskoj, ta zemlja treba da radi na borbi protiv krijumčerenja izbeglicama i da primi određen broj izbeglica koji su iz njene teritorije krenule ka Evropi.

"Trebalo bi da postoji i bezbednost na granici između Turske i Grčke na Egejskom moru kao i pomoć Grčkoj", rekao je Oland koji se nalazi u Briselu gde se danas održava vanredni samit EU s Turskom o rešavanju migranstke krize.

Prema njegovim rečima, plan o rešavanju krize izgleda kao jednostavan ali će biti težak u primeni, među kojim je obezbeđivanje spoljnih granica EU, saradnja s Turskom i pružanje solidarnosti Grčkoj.

"Saradnja sa Turskom ne znači da ne bi trebalo da ostanemo budni kad je reč o slobodi mediji. Ja jesam", rekao je Oland uoči početka samita EU sa Turskom u Briselu, prenosi Rojters.

Kameron: Britanija želi sopstveni pristup 

Britanski premijer Dejvid Kameron izjavio je danas u Briselu da se Velika Britanija apsolutno isključuje iz mogućeg zajedničkog azilskog sistema EU, te da nema izgleda da se zvanični London pridruži zajedničkom azilskom procesu u Evropi. Kameron je rekao da njegova zemlja želi da zadrži sopstveni pristup pitanjima azila i granica. "Apsolutno se isključujemo iz tih stvari. Nema izgleda da se Britanija pridruži zajedničkom azilskom procesu u Evropi. Imaćemo naš sopstveni pristup pitanjima azila, način postupanja i čuvanja naših granica", rekao je Kameron stigavši na samit EU i Turske čiji je fokus zaustavljanje priliva migranata u Evropu, prenosi Rojters. Britanski premijer je napomenuo da će, čak i ako izađe iz EU, Britanija biti pogođena migracionim krizama, ali da će održati svoje granice i način na koji postupa. Prema sadašnjem azilskom sistemu EU, poznatom kao Dablinski propisi, koji važi i za Britanuju, pojedinačne države članice EU moraju da registruju i obrađuju zahteve za azil na nacionalnoj osnovi, a za to je odgovorna prva zemlja EU u koju izbeglica uđe, podseća britanska agencija. Eventualni budući sistem bi mogao da podrazumeva da EU centralno nadzire zahteve za azil, kao jedan od nekoliko načina koji su predloženi kako bi se sprečilo ponavljanje situacije u kojoj zemlje poput Grčke i Italije izlaze na kraj sa krajnje nesrazmernim brojkama kad je reč o izbeglicama koje pristižu. Britanci strahuju da bi revizija Dablinskih propisa mogla da liši Britaniju prava na deportovanje tražilaca azila u zemlju EU u koju su prvi ušli. Evropska komisija treba da iznese predloge za reforme azilskog sistema sledeće nedelje, navodi Rojters.

 

Merkelova i Junker se ne slažu da je ruta "zatvorena"

Nemačka kancelarka Angela Merkel i predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker pokušavaju da promene formulaciju u saopštenju EU da je izbeglička ruta kroz Zapadni Balkan "zatvorena", preneo je britanski list Indipendent. Merkel i Junker navode da je ta ruta otvorena za izbeglice iz Sirije i Iraka i da zato ne treba da bude proglašena zatvorenom, navodi nemačka televizija NTV. Bečki list Štandard u subotu je, pozivajući se na nacrt završnog dokumenta za današnji samit EU-Turska u koji je imao uvid, objavio da za najviši prioritet Unije treba da bude proglašena odluka o trenutnom zatvaranju ilegalnog toka izbeglica balkanskom rutom ka Nemačkoj. U nacrtu saopštenja EU navodi se da "neregularnom prilivu migranata kroz zapadnobalkansku rutu dolazi kraj, ta ruta je sada zatvorena". Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc je izgleda podržao stav nemačke kancelarke i šefa Evropske komisije, navodi Indipendent. "Ne verujem da je ovo samit na kojem će vrata biti zatvorena. Nadam se da možemo naći razumno i humanitarno rešenje za izbeglice kojima je očajno potrebna naša zaštita", rekao je Šulc. Portparolka nemačke kancelarke Angele Merkel prethodno je danas rekla da su najave o zatvaranju balkanske migrantske rute u nacrtu završne deklaracije današnjeg samita EU o izbegličkoj kriz spekulacije. "Znam za te informacije u kojima se spekuliše o zatvaranju balkanske rute. Ali želim da kažem da je to u ovom trenutku nagađanje, pregovori, razgovori su u toku i treba sačekati", rekla je Kristijan Virc na redovnoj konferenciji za novinare u Berlinu.

 

Erdogan optužuje EU da nije ispunila obećanje

Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan optužio je danas Evropsku uniju da nije obezbedila tri milijardi evra koje je obećala Turskoj u okviru pomoći za rešavanje problema priliva izbeglica. Erdogan je takođe kritikovao evropske zemlje zbog njihove nespremnosti da prime migrante, kao i zbog toga što od Turske zahtevaju da zaustavi priliv izbeglica. "Mi ih ne šaljemo, oni odlaze (u Grčku) preko mora i mnogi od njih umiru. Spasili smo iz mora gotovo 100.000 ljudi", rekao je Erdogan u Ankari. Erdogan je izrazio nadu da će se premijer Ahmet Davutoglu sa današnjeg samita EU i Turske u Briselu vratiti s novcem. Turski predsednik je osudio i, kako je rekao, ravnodušnost zapadnih zemalja prema ženama i deci koje ubijaju snage sirijskog predsednika Bašara el Asada. "Zašto oni koji izazivaju pometnju zbog video snimaka koje (Islamska država) objavljuje na Internetu ignorišu nevinu decu i žene koje masakrira Asadov državni teror?", upitao je Erdogan. EU je na samitu u novembru obaćala Turskoj tri milijarde evra i ubrzanje evropskih integracija u zamenu za pomoć u zaustavljanju priliva izbeglica.