SZO: Ranac  ne sme biti  teži od 10  odsto telesne  mase deteta
Aleksandar Stanković
SZO: Ranac  ne sme biti  teži od 10  odsto telesne  mase deteta

Aleksandar Stanković

SZO: Ranac ne sme biti teži od 10 odsto telesne mase deteta, Foto: Aleksandar Stanković

Zahtevni učitelji i još zahtevniji školski program nalažu da đaci osmoletki na svojim leđima svakodnevno nose i preko pet kilograma! I dok Ministarstvo prosvete od 1. septembra najavljuje da će torbe biti lakše, roditelji decu vode kod fizijatra.

Nije ni čudo, jer podaci sa školskih sistematskih pregleda kažu da više od jedne trećine devojčica i dečaka ima nepravilno držanje i deformaciju stopala.

Biljana R. (33) ostala je zabezeknuta kada je školsku torbu svoje jedanaestogodišnje ćerke sa knjigama stavila na vagu - izmerila je čak sedam kilograma! Ova majka svoju devojčicu mora hitno da vodi kod fizijatra jer joj je pedijatar konstatovao deformitet kičmenog stuba zbog težine ranca.

- Taj dan joj je ranac bio koliko-toliko lakši jer je imala likovno, ali zato sredom nosi četiri knjige, tri velike sveske, od toga dve ukoričene, dve male sveske, zbirku iz matematike i pernicu. I na sve to mora da spakuje i opremu za fizičko. Previše je to za moju Mariju, kojoj kičma sada ide na ulevo, a jedno rame joj je spuštenije od drugog. Otkako znam za ovaj njen problem, ne dozvoljavam joj da vuče tolike knjige, a ako nastavnici budu imali problem sa tim, neka se meni obrate - objašnjava Biljana i dodaje da niko od đaka ne ostavlja knjige u ormarićima jer ih neko stalno obija.

Čak i Svetska zdravstvena organizacija upozorava da đački ranac ne sme biti teži od 10 odsto telesne težine deteta, što za srpsku decu, po svemu sudeći, ne važi.

Pedijatar Nevenka Raketić smatra da je sedam kilograma školskog tereta preveliko opterećenje za leđa mališana i da danas trećina dece pati od poremećaja držanja.

- Dugogodišnje nošenje tereta može izazvati različite promene na leđima dece, naročito kada se ranac nosi na jednom ramenu. Prvo dolazi do promenjenog držanja tela, a kasnije može doći i do deformiteta kičme. Obično je reč o skoliozi, oboljenju po kojem je kičmeni stub u obliku latiničnog slova S. Srećom, ona može da se izleči vežbama koje se rade od šest meseci do godinu dana uz povećanu fizičku aktivnost - šetnju i igru. Zato deca i odlaze na sistematske preglede, gde pedijatar uočava problem, a potom daje uput za fizijatra - objašnjava doktorka Raketić i dodaje da nisu samo torbe razlog lošeg držanje dece, već i smanjene fizičke aktivnosti i sedenje za računarom.

Ona takođe ističe da su školski ormarići jedno od rešenja gde deca mogu bar deo udžebnika da odlože, ali da ih nažalost nema u svim školama.

Torba

Promo

Torba, Foto: Promo

 

Pretrpane torbe

Ukupan broj udžbenika sa radnim sveskama po razredima za predstojeću školsku godinu

I - 13
II - 13
III - 12
IV - 13
V - 19
VI - 21
VII - 25
VIII - 22

* broj varira u zavisnosti od izbornih predmeta

Komentari (4)

pera565

26.05.2016 07:49

A to sto ne postoji fizicko vaspitanje u skoli?A sto deca po ceo dan sede ispred PC-a i TV-a.Naravno da ce imati deformisanu kicmu.

Petra

26.05.2016 10:03

@pera565 - Није проблем у тешким ранцима, него у неактивности.

majka

26.05.2016 10:06

Deca su opterecena nosenjem teskih torbi svakodnevno.Deca u Kanadi nose samo jednu svesku i jednu manju za kontakt roditelj-nastavnik i spremljenu hranu za taj dan(nekad imaju obrok i u skoli).Knjige se ne kupuju, one se dobiju dok su deca na nastavi,sluze se njima i ostavljaju u skoli, one su vlasnistvo skole.Tako se knjige bolje sacuvaju za sledecu generaciju.Time su djacke torbe sasvim lagane za nosenje.Zasto ne primeniti ovakvo iskustvo?I dugo sedenje za kompjuterom je stetno.

mimi

27.05.2016 15:20

A tek šta nose učenici prvih razreda gimnazije?! I to su deca samo par meseci starija od osamka.