Danijel Đorđevic i d.s. sa gipsom na nozi
S. Milenković
Danijel Đorđevic i d.s. sa gipsom na nozi
Danijel Đorđevic i D.S. sa gipsom na nozi, Foto: S. Milenković

Kako bi naplatio osiguranje, njegov otac je otišao u igraonicu po dokumenta, ali ono što je otkrio, šokiralo ga je. Nijedna igraonica u Kruševcu nema odgovarajući sertifikat niti nadležne službe kontrolišu ovu vrstu objekata!

- Proslava rođendana je organizovana u igraonici u Birčaninovoj ulici. Sedeli smo u kafiću, pošto u igraonici nije bilo mesta za sve roditelje, kada je došao otac slavljenice i rekao da moj sin plače. Odveli smo ga kod lekara koji su konstatovali trostruki prelom stopala i lakšu povredu kolena. U momentu kada se povredio, u igraonici nije bilo nikoga ko bi ih pazio. U drugim igraonicama s decom su obično devojke animatori koje vode brigu o njima - priča Danijel Đorđević, očuh malog D. S.

Pošto je dečak osiguran, Danijel je po savetu vaspitača iz vrtića otišao kod vlasnika lokala da uzme kopije dokumenata da bi naplatio osiguranje.
- Bio je vrlo neljubazan jer se ispostavilo da nema nikakvu dozvolu za igraonicu i sprave na kojima su se deca igrala. Otišao sam u Inspekciju rada, gde su mi rekli da oni nisu nadležni za kontrolu igraonica. U Tržišnoj inspekciji su mi kazali isto i uputili me na agenciju u Beogradu, koja se, jedina u Srbiji, bavi licenciranjem igraonica i igrališta. Oni su mi potvrdili da ih nijedna igraonica iz Kruševca nije kontaktirala, tako da niko nema sertifikat o bezbednosti - dodaje Danijel.

Prema nekim procenama, u Kruševcu i okolnim selima, najčešće u okviru kafića, radi više od 30 igraonica u kojima se organizuju proslave rođendana.
- Čuli smo za povredu deteta u Kruševcu. Nažalost, svakodnevno se dešavaju ovakve stvari. Prošli put kada su novine pisale o ovoj temi, poginulo je dete, pao je gol na njega u školskom dvorištu. I sve se brzo zaboravilo. Mi smo imali mnogo kampanja gde smo upozoravali roditelje da traže sertifikat, ali ni to nije urodilo plodom. Vlasnici igraonica podmeću razne ateste ili njima proizvođači podmeću, što nije validan dokument - ističe inžinjer Vesna Stojčić iz “KT arhitekton”, koja se bavi sertifikacijom igraonica i igrališta.

Vlasnici nekoliko igraonica u Kruševcu, u nezvaničnom razgovoru, potvrdili su da imaju uredno registrovane ugostiteljske objekte, ali ne i sertifikate za igraonice koje rade u sklopu kafića.

Ringišpil strave

Vesna Stojčić dodaje da su u Srbiji još 2009. godine usvojeni standardi Evropske unije, po kojima se izdaje sertifikat o bezbednosti, ali da njena firma nema pravo da vrši kontrolu bez angažovanja od strane vlasnika, odnosno investitora. U proleće 2013. godine, devetoro đaka prvaka Osnovne škole “Nada Popović” iz Kruševca povređeno je kada je pukao stub ringišpila u Sokobanji, gde su deca bila na rekreativnoj nastavi. Istraga je pokazala da je ringišpil radio bez sertifikata i dozvole.

 

Komentari (5)

bosa

31.01.2016 21:18

nemojte tako ma mi smo uređena država, vidite kako se poslanici trude sve u ime naroda, nista nije čudno tako je skoro u svim gradovima,zar vidite da nam narod nestaje skoro svaki dan neka vest nestali,mora da su se pojavili vanzemaljci pa nas uzimaju da nas istraže stvarno kakav smo mi narod,zdrav očito nismo, šta smo sve u stanju da progutamo( mislim na laži)

matta

01.02.2016 00:09

Znaci svaki put kad odvedem dete na rodjendan, a obično je to igračnica, mene blaga jeza hvata.

Ks

01.02.2016 07:12

Mene interesuje sta je to bilo potrebno od papira iz igraonice da bi se naplatilo osiguranje? Recimo, sta da je pao na ulici i slomio nogu, na javnom igralistu ili u svom dvoristu?

Marko

01.02.2016 11:21

ZASTO NE PISE NA KOJI NACIN JE DOSLO DO POVREDE???? Sta ako su se deca pogurala? Ko tu da cuva 30 dece koja lude na sve strane?? Je l je puklo nesto od opreme u igraonici pa je doslo do povrede?

saw

01.02.2016 12:31

svileni roditelji jos meksa deca