Dete (13) okrvavilo ruke zbog pogleda!
Dečak (13) iz Bogatića, koji je priznao da je 12. maja na Kvantaškoj pijaci u Novom Sadu zario nož u leđa Mladenu Tomiću (43) jer je navodno gledao njegovu rođaku, pušten je posle saslušanja iz policije, jer zbog godina ne može krivično da odgovara. Ovaj incident ponovo nas upozorava da je porast maloletničkog nasilja alarmantan!


Promo
Prema podacima iz policije, taj maloletnik je usred žučne svađe, u kojoj su učestvovali njegov otac i dvojica rođaka, zgrabio nož i problem rešio po kratkom postupku. Tomiću je ukazana lekarska pomoć i nije u životnoj opasnosti. Dečakov otac, kao i dvojica rođaka, takođe su pušteni, a tužilaštvo treba da odluči da li će biti krivično gonjeni i za koja krivična dela. Protiv dečakovog oca će verovatno biti podneta krivična prijava zbog zanemarivanja deteta.
Samo tri dana kasnije, gotovo identična krvava drama dogodila se u centru Beograda! Akter je ponovo maloletnik, koji je nožem nasrnuo na starijeg muškarca i naneo mu više uboda u predelu leđa i noge. Napad se dogodio u nedelju, oko četiri ujutro, na uglu ulica Gospodar Jevremove i Višnjičke. MUP je potvrdio da je povređeni hitno prevezen na reanimaciju Urgentnog centra, dok je napadač indetifikovan i uhapšen.
Maloletnička delikvencija je već godinama unazad u porastu, ali posebno zabrinjava podatak da deca u Srbiji sve više postaju hladnokrvni egzekutori po nalogu narko-bosova!
Prema statističkim podacima, policija je u Novom Sadu tokom prošle godine u pet akcija „Školarac“ zaplenila 33 noža i 5 pištolja. Maloletnici su u tom gradu počinioci čak 10 odsto krivičnih dela.
Sva deca-ubice su uglavnom dečaci. Deca-ubice najređe ubijaju roditelje, i to uglavnom zbog poremećenih porodičnih odnosa. Druga grupa dece počini ubistva po nalogu maloletničkih gangova, kojima pripadaju. U treću, najmasovniju grupu spadaju deca koja učestvuju u organizovanom kriminalu i čine ubistva ili pod uticajem droge ili to rade kao dileri droge po nalogu svojih šefova.
Najveći broj dece, koja služe kaznu u vaspitno-popravnim domovima, ima između 16 i 17 godina, a za njima slede još mlađi prestupnici, između 15 i 16 godina. U vaspitno-popravnom domu kaznu služi najviše onih koji su punoletni ili su bar blizu punoletstva.
Zločin koji je ostao upamćen po brutalnosti dogodio se 18. oktobra 1997. godine u centru Beograda kada su skinhedsi M. Ć. (17) i I. F. (17) ubili Dušana Jovanovića (14) šutirajući ga cokulama i udarajući ga pesnicama sve dok mu nisu slomili vrat i ubili ga samo zato što je Rom.
Prema Krivičnom zakonu, deca do 14 godina krivično ne odgovaraju i šalju se u vaspitnu ustanovu zbog socijalne zaštite. Mlađim maloletnicima, od 14 do 16 godina, izriču se vaspitne mere upozorenja i usmeravanja, pojačanog nadzora ili upućivanja u vaspitnu ustanovu, a starijim maloletnicima, od 16 do 18 godina, izriču se i vaspitne mere i kazna maloletničkog zatvora.

Promo
Bajazit: Delikventi su nedovršene ličnosti
Advokat Ivan Bajazit kaže da maloletni delikventi reaguju nožem uglavnom zbog porodičnih neprilika i negativnog okruženja. - Uočio sam ogromnu nesrazmeru između koristi koju na taj način pribave i štete koju pritom nanesu, jer su zbog jedne loše reči ili uvrede spremni da potegnu nož i nekoga bezrazložno ubiju - navodi poznati advokat Bajazit, koji je bio dugogodišnji sudija Okružnog suda u Beogradu.
Činjenice
- Maloletnik do 14 godina ne odgovara krivično
- Mlađim maloletnicima, od 14 do 16 godina, izriče se vaspitna mera
- Najviše krivičnih dela maloletnika u Novom Sadu - 10 odsto
- Najmlađi lopov, koji je priveden 2015, imao je 12 godina
- Najmlađi diler narkotika bio je star tek 13 godina
Komentari (3)
Zvezdana
16.05.2016 09:13
Znači maloletnici mogu da rade šta god hoće,jer im se eventualno izriče samo vaspitna mera,koja u suštini ne znači ništa.Loš zakon!
Aleksandar
16.05.2016 14:00
Vaspitna mera: kastracija i njega i roditelja, ako je nekog ubio: maksimalna kazna zatvora, 40 godina, da što pre odleži i do 5 godina roditeljima. Pa da vidite kako će se zavesti mir u Srbiji.
zoran
16.05.2016 16:01
Slutim da smo prepisali neki EU zakon.