Vučić: Uskoro deklaracija o opstanku Srba


Tanjug/Sava Radovanović
U zgradi Predsedništva na Andrićevom vencu, jutros oko devet sati sastali su se predsednik Srbije Aleksandar Vučić, predsednica Vlade Ana Brnabić, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i predsednica Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović.
Nakon sastanka, kome su prisustvovali i ministri Nebojša Stefanović, Aleksandar Vulin i Dušan Vujović, predsednik je rekao da Srbija podržati brojne projekte u Republici Spskoj u cilju očuvanja i negovanja nacionalnog identiteta srpskog naroda.
"Formirali smo tim od nekoliko ljudi koji će učestvovati u pisanju dekleracije o opstanku srpske nacije i Srba", rekao je Vučić nakon sastanka.
Video sam šta je Tači rekao
Vučić je rekao da danas ne želi da komentariše o Kosovu.
"Video sam šta je Tači rekao nakon našeg sastanka u Briselu. Mi pregovaramo pod patronatom EU, i ti razgovori će biti nastavljeni", rekao je Vučić i dodao da Srbija ne misli da menja taj format.
"A ako budu tražene neke velike promene verovatno će biti sve velike sile uključene, ali ne mislim da je to u ovom trenutku na bilo koji način u igri", rekao je Vučić i napomenuo da je uvek važno imati dobre konsultacije i razgovore sa SAD, Nemačkom, Rusijom, Kinom...
"Podrazmeva se da važna pitanja poput zamrznutog konflikta ne mogu da se rešavaju bez znanja nekih od značajnih faktora. Ali onaj ko je direktno uključen u naše razgovore, ko direktno zna sve o čemu i kako činimo, o čemu se dogovaramo, koji kontroliše sprovodjenje dogovora - to je u ovom trenutku EU", zaključio je predsednik Srbije.
Ta Deklaracija će, istakao je Vučić, obuhvatiti pravo na upotrebu srpskog jezika i ćiriličnog pisma, zatim pravo na izučavanje i negovanje srpske kulture, pravo izučavanja srpske istorije i negovanje srpske slobodarske tradicije, očuvanje nacionalne geografije, pravo na očuvanje i zaštitu srpskog kulturno-istorijskog nasleđa i pravo na informisanje na srpskom jeziku.
Prema najavama, ovom poslu će se pristupiti uskoro, a dogovoreno je i da će Vlada Srbije izdvojiti novčanu pomoć za gradove i sela u RS pre svega za infrastrukturu.
Bilo je reči i o drugim projektima.
"Danas Srebrenica zahvaljujući Vladi Srbije izgleda potpuno drugačije, veliko je gradilište, i zahvalni smo na tome", rekao je predsednik RS Milorad Dodik i dodao da će RS uskoro doneti i dekleraciju o vojnoj neutralnosti.
On je kazao da želi da pozdravi skorašnju posetu predsednika Vučića BiH.
Najavljeno je i da će Srbija sa oko 5,5 miliona evra pomoći opštine u Republici Srpskoj, kao i opštine u Bosni i Hercegovini u kojima pretežno žive Srbi.

Tanjug/Sava Radovanović
"Znate da smo učestvovali u rekonstrukciji škole "Srbija " u Bosanskom Šamcu, kao i škole "Vuk Karadžić" u Doboju", rekao je predsednik i dodao da će Srbija finansirati izgradnju dečjih vrtića u Trebinju i Brčkom, kao i studenstko-đačkog doma u Vlasenici.
"Biće rekonstrukisane ulice na Palama, kao i sportske dvorane i trg u Istočnom Sarajevu. Predviđena je sanacija mosta preko Drine između Zvornika i Malog Zvornika", dodao je Vučić.
"To je oko četiri miliona evra i Srbija će pružiti podršku opštinama u Federaciji koje su nastanjene pretežno srpskim stanovništvom, popu Grahova, Drvara, Petrovca i Glamoča sa milion evra za razbne projekta".
Ukupno će to biti oko pet i po miliona, poručio je predsednik Vučić.
Bićemo siromašni i kad nam plate budu 600 evra
Vučić je rekao da Srbija nema većih briga kada je reč o ekonomiji i ponovio da je najveći problem da sačuvamo mir i stabilnost.
"Naš narod živi siromašno i teško i kada nam budu plate i 600 evra, biće siromašniji od mnogih u Evropi, ali da li je bolje nego što je bilo i da ide u dobrom smeru, nema nikakve sumnje i zato kažem da nemamo prevelikih briga, jer smo stabilizovali stanje javnih finansija što je bilo najteže", rekao je Vučić i dodao da su javne finansije stabilizovane zahvaljujući tome što smo plate "držali" nisko i što izvor rasta nije potrošnja, već investicije i izvoz.
Svima veće plate
Vučić je rekao da će svima koji rade u javnom sektoru plate biti povećane.
"Povećaćemo plate svima, a dodatna sredstva biće izdvojena za bezbednosni sektor", rekao je predsednik.
U tom smislu, naveo je da je Srbija imala više direktnih stranih investcija nego četiri zemlje i jedna teritorija Zapadnog Balkana.
"Ako imamo dve milijarde, BiH u celini 380 miliona, Albanija oko 270, pa računajte redom. Ovo su zvanični podaci", rekao je Vučić.
Kaže, međutim, da nedostaju veća primanja da bismo i potrošnju imali kao dodatni izvor rasta. Vučić je istakao da je u Srbiji kada je on preuzeo vladu, pokrivenost uvoza izvozom bila 51 procenat, a danas je, zahvaljujući dolasku stranih kompanija, čak 79 odsto.
"Ne vidim tu velike probleme za nas, a najveći problem je da sačuvamo mir i stabilnost. Ako to uspemo, stvari će ići bolje, a da li mogu nešto brže ostaje za naše unutrašnje diskusije", rekao je predsednik i istakao da je važno kako ćemo našu decu da vaspitavamo, da ih učimo i da imamo sve više đaka u školama, jer ih imamo sve manje.
"Na tome ćemo morati da radimo i zato vlada donosi mere da visokim svotama podstiče rađanja", najavljuje Vučić i dodaje da će se te svote povećavati, jer je to uslov za razvoj ozbiljne ekonomije.
"Ako nemate dece, ako nema ko da radi u budućnosti, onda zaboravite na ozbiljnost države i da ima bilo kakvog ozbiljnijeg ugleda u Evropi i svetu", zaključio je Vučić.
Hrvatima i Bošnjacima sve najbolje
Odgovarajući na pitanja novinara da li je čuo za najnoviji sukob između Bakira Izetbegovića i Miroslava Tuđmana, Vučić je rekao da je očigledno da postoje određenja trvenja i problemi u hrvatsko-bošnjačkim odnosima, ali je istakao da on to ne želi da komentariše.
Nagrada za Vujovića
Vučić je otkrio i da će ministar finansija Dušan Vujović dobiti i prestižnu nagradu za najboljeg ministra.
- Velika mi je čast da to kaže, da će Vujović dobiti prestižnu nagradu MMF-a i Svetske banke kao najbolji ministar centralne i jugoistočne Evrope - rekao je Vučić.
"Dodik ima pravo da govori o odnosima u BiH, kao predsednik Srbije toga se klonim, ne bi bilo fer da komentarišem odnose između Bošnjaka i Hrvata, ali ni odnos između delimično službenog Zagreba i Sarajeva", rekao je Vučić i istakao da je cilj Srbije da ima dobre odnose i jednima i s drugima, ali i da treba da budemo informisani o tome šta se zbiva.
Kako je naveo, poseta Sarajevu naredne sedmice imaće smisao upravo u tome da se uspostavi dijalog, civilizovan i pristojan, kao način rešavanja srpsko-bošnjačkih problema.
"Ja želim sve najboje i Hrvatima u rešavanju odnosa s Bošnjacima", poručio je Vučić.
Za razliku od predsednika Srbije, Milorad Dodik kaže da je očigledno da postoji pritajena mržnja između Izetbegovića i Tuđmana, što je prokomentarisao rečima: "Bili su braća, šta im je sad, nemam pojma".
Dodik je rekao da je očigledno da istorijske činjenice ne mogu da budu skrivene i dodao da Izetbegović samo otvara probleme i da nema više destinacija ni u regionu ni u BiH gde nije otvorio problem.
"Čini to u kontinuitetu, prvo sa onim mirovnim sporazumom. On govori da je njegova politika, politika njegovog oca, a politika njegovog oca je Islamska deklaracije, koja je programski akt i dokument za Islamsku državu koja je funkcionisala i još uvek funckioniše na Bliskom istoku, i on se toga nije odrekao", rekao je Dodik.
Kako je naveo, sada su i oni saznali od Tuđmana ono što su Srbi govorili, a da se njihov glas nije čuo, a to je da je upravo "začetak Islamske države mogao da se vidi u BiH dolaskom mudžahedina, što je, primetio je, povredilo Bakira Izetbegovića".
To, dodao je, nije jedini problem između BiH i Hrvatske, jer postoji problem i sa Pelješkim mostom, dok Republika Srpska ima problem sa izgradnjom mosta na Savi kod Gradiške, što pokušava da reši sa Hrvatskom.
"Izetbegović kontinuirano ima probleme u bošnjačko-muslimanskoj zajednici u samom Sarajevu, gde gubi podršku vlastite partije i postaje politička olupina, a to tako i biva pri kraju političkog angažmana, onda svi navale na vas", zaključio je Dodik.
Komentari (4)
Kakav opstanak?
02.09.2017 10:46
Dokle to opstanak ili konstituisanje a Srbi na svojoj pra pra pradedovini?
Opet zamajavanje
02.09.2017 11:33
zamajavaju nas.
ema
02.09.2017 12:57
Ne treba nam nikakva deklaracija.
Pera Detlic
03.09.2017 13:09
@ema - Pod vlastima od 2000 godine do danas postadosmo ugrozena vrsta a obecavali su nam svetlu buducnost.