Dom zdravlja prazan, direktor zabranio redove!


Dejan Briza
Repsiratorne infekcije šire se brzinom munje po Srbiji! Taman jedna prođe, a druga je već stigla. Lekari kažu da su za to krivi rino-virusi i da gripa još nema u našoj zemlji. I ne samo to, uz ove infekcije idu i stomačne. Tako da je broj pacijenata u čekaonicama domova zdravlja povećan za 30 odsto, a posebno na opštoj medicini i pedijatriji.
Ekipa Alo.rs proveravala je stanje na terenu, u najvećem prestoničkom Domova zdravlja "Palilula", gde se leči oko 100.000 stanovnika.
Dr Aleksandar Stojanović, direktor te zdravstvene ustanove, tvrdi da je i kod njih povećan broj pacijenata za 30 odsto, ali nema nijednog u čekaonicama da to i dokaže! Kaže da je ukinuo čekanje na preglede!
Najviše ih je bilo u redu za vakcinu protiv gripa - samo petoro ljudi.
Ispred ordinacije dr Jasne Macić, lekara opšte medicine, nema nikoga. Ona otvara vrata i pokazuje jednu pacijentkinju koja je trenutno na pregledu.
- Imamo povećan broj pacijenata. Uglavnom su u pitanju respiratorne infekcije koje izazivaju rino-virusi. Simptomi koje imaju građani su curenje iz nosa, bol u grlu, kašalj, temperatura... Svi pacijenti primljeni su u zakazano vreme, a pregledali smo i one koji nisu imali zakazani pregled. Poštujemo satnicu i zato nemamo gužve - navodi dr Macić i dodaje da su tek počeli sa vakcinacijom protiv gripa, te da tamo možda ima nekoliko ljudi koji čekaju svoj red.

Dejan Briza
I bilo ih je. Petoro penzionera. Svi su želeli da se vakcinišu protiv gripa jer, kako kažu, "bolje je sprečiti, nego lečiti"!

Dejan Briza
Simo Trkulja (73) zavrnuo je rukav leve ruke. Dok ga medicinska sestra ubada u gornji deo nadlaktice, on nam otkriva da se svake godine vakciniše.
- Spadam u tu rizičnu grupu pacijenata. Imam problema - šećernu bolest i još neke. Ova vakcina pomaže mi da ne obolim od gripa. Za razliku od prethodnih godina, sada je sve dovedeno u red. Nema čekanja. Primaju nas kada stignemo ispred ordinacije - navodi on dok ustaje sa kreveta.

Dejan Briza
Dr Stojanović dodaje da je "ukinuo gužve" smenom načelnika odeljenja koji se nisu snašli na svom mestu.
- Ne može pacijent kome je zakazan pregled u 10 sati ujutru da čeka do jedan po podne. Toga ovde više nema. Uveo sam svakodnevne izveštaje koje moraju da mi napišu lekari. Tako mogu da kontrolišem ko radi i koliko. U proseku, specijalisti prime od 15 do 22 pacijenta po smeni, a lekari opšte medicine od 35 do 40. Onome ko ne radi dobro, pre kazne mu skrenem pažnju na to. Sledećeg dana već se popravlja. Evo od jutros imali smo 150 pacijenata koji su vadili krv u laboratoriji - navodi taj doktor.
Zbog toga što je njegov Dom zdravlja jedini u Srbiji gde nema gužvi, Ministar zdravlja Zlatibor Lončar da mu je zadatak da kontroliše sve ostale beogradske domove zdravlja, kao i da edukuje lekare kako bi se sistem "Palilule" primenio svuda.
- Krenuo sam u obilazak tih zdravstvenih ustanova i zatekao velike gužve, prljave toalete, lošu higijenu, ali i komunikaciju za pacijentima. Takav Dom zdravlja nema dušu. Zaposleni u zdravstvu moraju da budu ljubazni prema pacijentima. Topla reč pola je pomoći koja im je neophodna. Zakazivanje pregleda, takođe, im ne funkcioniše dobro - objašnjava dr Stojanović.

Dejan Briza
Prema njegovim rečima, u Domu zdravlja može da se završi 90 odsto ukupnog posla za pacijenta.
- Ako mu je baš neophodna klinika, onda će tamo da ode sa validnim rezultatima krvi, ostalim nalazima i mišljenjem doktora i završi samo ono što se ne radi u Domu zdravlja - kazao je on ispraćajući nas i zdravstvene ustanove koja je donedavno bila prepuna pacijenata.
Komentari (6)
Zoran
22.10.2016 16:40
Ako ima dovoljan broj osoblja,što da ne.
branko1
22.10.2016 18:04
Prljavština,toaleti,dobar odnos prema pacijentima.... apsolutno kontrolisati.Ali naterati lekare da prime za radono vreme 40 pacijenata,može da padne na pamet samo bolesniku.ili sistemskoj supozitoriji.Olovku u ruke,izračunajte I videćete kolika je to budalaština.Pacijent a treba prozvati,on mora da uđe u ambulantu,da ispriča doktoru šta je problem,da se skine I da ga doctor ozbiljno pregleda,da sve to upiše u karton,prepiše lekove I pacijent ireba da se obue I izađe.Da li je to moguće za 8-10 m
mima
22.10.2016 19:28
@branko1 - Niste u pravu. Kako se kaže bolje gram volje nego hiljadu zakona. Onaj ko je došao samo po redovnu terapiju doktoru ne treba puno vremena.
Ana
22.10.2016 20:14
@branko1 - Ovaj direktor kao brzi Gonzales.. Bez uvedenog porodicnog lekara i izmene zdr.osiguranje nema dobre prim.zdr.zastite. Obo je samo akcijaski pristup pacijentu
jo
22.10.2016 23:02
@branko1 - @branko1....ako moze svuda u svetu onda moze i ovde....medicinske sestre su te koje treba da obave veci deo posla za lekara...znaci pritisak, da kazu pacijentu sta da skine, dakle da pripreme sve bazno...a kad je to napravljeno kako treba onda je desetak minuta sa pacijentom sasvim dovoljno dobrom lekaru....a ne kao u nekim domovima zdravlja gde doktori i sestre ajde da kazem bance iza vrata ordinacije dok se pacijenti prenemazu u hodnicima...cisto da ne prekinu kafenisanje i dnevne doze traceva
deki
22.10.2016 22:23
dobar sistem-ako radis dobro baja ti natovari jos 5 puta vise posla.Ako ne radis niko te ne dira. drzava je trula da trulija nikad nije bila!