biljke bašta saksija
Profimedia.rs
biljke bašta saksija

Profimedia.rs

Foto: Profimedia.rs

Presađivanje

Botaničar Ešton Riči preporučuje da uvelu i uništenu biljku presele u novu, svežu zemlju, jer joj je da bi se oporavila potrebno više minerala i hranljivih sastojaka koje će povući iz zemlje pa uzmite malo veću posudu od one u kojoj je bila do sada kako bi mogla da raširi korenje. Svaka biljka crpi hranu iz zemlje i zato je presađivanje važno, čak i kada je u dobrom stanju.

Hranite je

Dodavanje đubriva za bujniji rast poželjno je i inače, a ako je biljka u lošem stanju, moraćete da joj posvetite malo više pažnje od pukog zalivanja. Nakon što ste je presadili, pustite je nekoliko dana da vidite kako će reagovati, a ako se čini da se primila i učvrstila korenje, dodajte joj kvalitetno đubrivo. Držite se uputstva jer inače možete da napravite više štete nego koristi. Inače, biljke treba hraniti kada su najbujnije i najviše cvetaju kako bi imale dovoljno hrane za rast i opšte je pravilo da se hrana dodaje jednom nedeljno.

Oprezno sa suncem

Malo koja biljka može bez sunčeve svetlosti, ali samo nekim sortama odgovara pozicija direktno na suncu. Budući da je oštećena, biljka koju želite da spasite ne mora da bude na direktnom suncu sve vreme, čak i ako spada među one kojima to odgovara. Radije je malo poštedite dok ne dođe sebi jer je osetljiva.

Zalivanje

Jedna od najčešćih grešaka zbog kojih biljke propadaju je pogrešan način zalivanja. Za svaku biljku treba tačno znati voli li više ili manje vode i koji su znakovi ako grešite, poput žutih listova za neke sorte. Nakon što ste se raspitali kako da negujete biljku koju spasavate svakako napravite drenažu da višak vode može slobodno da oteče.

Tagovi