Fudbal između nuklearnih proba!


Profimedia
Dolazak u Severnu Koreju je mnogima prilika koja se jednom pruža u životu, bilo da ste političar, turista ili - sportista. O ovoj azijskoj zemlji se ne zna mnogo, ali novinar američkog “Bličer riporta” Džejms Mongat uspeo donekle da dođe do osnovnih informacija o tamošnjem fudbalu, koji i nije toliko loš, s obzirom na izolaciju, sankcije i strogi režim života.
Dakle, glavni sport im je fudbal, a selektor je Norvežanin Jern Andersen (54). Iako su polagali velike nade u plasman na Svetsko prvenstvo u susednoj Rusiji, Korejci su poraženi od Filipina. Andersenu je poveren zadatak da odvede ekipu do finala Azijskog kupa 2019. Tokom kvalifikacija, pod znakom pitanja je bila i utakmica protiv Libana, jer je vođa testirao najveću nuklearnu bombu nekoliko dana pre meča. Ipak, Liban je došao u Pjongjang i izvukao 2:2 u 93. minutu, ali je reprezentacija uspela kao drugoplasirana da ode u narednu fazu kvalifikacija, gde iz prvog šešira čeka žreb 23. januara.
Ivanović na klupi 25. aprila
Mihailo Miki Ivanović, srpski trener koji je u karijeri vodio brojne superligaše, trenersko iskustvo obogatio je vođenjem ekipe 25. april. Jedan je od retkih stranaca kojima je dato poverenje da vodi severnokorejski klub, a osim njega u Pjongjanguu je radio i odbojkaški trener Branislav Moro. Miki je osvojio nekoliko trofeja sa 25. aprilom.
Upravo su izjave pojedinih reprezentativaca Libana oslikale ono što se dešava u Pjongjangu.
- Kod kuće su bili zabrinuti dok smo bili tamo - rekao je Omar Bugiel, napadač engleskog niželigaša Forest Grina, koji je rođen u Nemačkoj, a igra za Liban.
Na njegove reči nadovezao se Soni Sad.
- Prvo sam mislio da odglumim da sam povređen, kako ne bih mogao da dođem. Ja sam iz Mičigena. Međutim, shvatio sam da je poseta Severnoj Koreji prilika koja mi se neće ponovo ukazati. Ali, šta ako postignem gol i tamo saznaju da sam Amerikanac - zapitao se Sad, fudbaler Kanzasa.
Njegova briga je donekle bila i opravadana, jer je samo 24 sata pre meča SAD zabranila svojim građanima da ulaze u Severnu Koreju, kao reakciju na smrt Ota Vormbjera, koji je tokom odmora u Severnoj Koreji osuđen na 15 godina zatvora jer je pokušao da ukrade propagandni plakat sa zida hotela. Prilikom izlaska iz zatvora bio je u komi, a šest dana po povratku u SAD - umro je. Niko ne zna šta mu se dogodilo.
Libanci su opisali i da se jedino do Pjongjanga može stići letom iz Pekinga, koji traje 90 minuta. Carinici su ih pretresali do gole gože, tražili im knjige ili USB uređaje, kako slučajno ne bi uneli zabranjeni materijal u zemlju. Bežični internet ne postoji, a ako ispunite potrebne obrasce i dobijete dozvolu, za 250 dolara možete kupiti 3G SIM karticu sa malo podataka. Interneta nema nigde, potpuno ste odsečeni od sveta.
Ipak, pamtimo Južnu Afriku 2010, gde su se kvalifkiovali, ali su izgubili od Portugala sa 7:0. Pričalo se da su pojedini igrači koji su se opijali u Južnoj Africi, za kaznu morali u radne logore. Međutim, Kristofer Grin, holandski akamedik, koji je intervjuisao stotine izbeglica iz Severne Koreje, kaže da nema dokaza za tako nešto. Ipak, on dodaje da je život u toj zemlji “gadan, brutalan i kratak”.

Tanjug AP
- Severna Koreja mora domaćoj publici da pokaže da ima moć i da može da ostvaruje uspehe. To mogu da postignu sportom i zato ga shvataju jako ozbiljno - kaže Grin.
Klubovi pripadaju fabrikama
Fudbalski klubovi u Severnoj Koreji pripadaju različitim industrijama, fabrikama ili vladinim sektorima. Najsupešnija ekipa je 25. april, nazvana po danu kada je Kim Il-Sung (lider Severne Koreje od 1948. do 1994.) oformio svoju vojsku. Ipak, ligaške utakmice su enigma, najavljuju se van stadiona dan pre odigravanja. Liga nije klasična, već se igraju turniri svaka dva meseca, uglavnom oko državnih praznika kao što su Kim Il-Sungov rođendan i Dan Vojske.
Vođa Kim Džong Un je po do dolasku na vlast naredio da se više ulaže u sport, naročito u fudbal. On je pozvao sportiste pristupe igri kao ratovanju:
- Sportisti treninge moraju da shvataju jednako kao i partijske borbene naredbe, a stadion kao bojno polje za sprovođenje ideja partije i odbranu zemlje.
Strategija je plasman u Katar 2022. Zato će narednih godina još više igrača nastupati u Evropi, kako bi sticali istkustvo, a u pomoć im je pritekao kontroverzni italijanski senator Antonio Raci.
- Kim Džong Un je nasmejana osoba. Voli fudbal. Šalje fudbalere u našu akademiju fudbala u Peruđi - rekao je Raci.
U Peruđi, inače, igra prvi Severnokorejac koji je postigao gol u Seriji A - Jan Kvang-Song, koji je bio član Kaljarija.
Na kraju i selektor Andersen pun je pohvala za ovaj narod.
- Zadovoljan sam ovde. Toliko loših stvari se piše o ovoj zemlji, većina nije istina. Jeste drugačiji režim života, ali je sve u redu. Volim mentalitet ovih ljudi. Nema pritisaka novinara. Nema puno automobila. Čisto je i tiho. Niko ne priča sa vama o fudbalu - rekao je Andersen.

Tanjug AP
Najveći uspeh - četvrtfinale SP 1966.
Najveći uspeh im je četvrtfinale Svetskog prvenstva 1966. u Engleskoj, gde su bili na pragu čuda jer su vodili sa 3:0 protiv Portugala, ali su Evropljani uz četiri gola Euzebija potpuno preokrenuli - 3:5. Od tada igrali su samo na Mondijalu u Južnoj Africi, gde se nisu proslavili.

Alo.rs
Komentari (1)
nedjo
18.01.2018 20:16
ovi ce se izmire jos i na kraju..