Gde je nestalo 100.000 beba iz srpskih porodilišta?!


Shutterstock
Tim pravnika, naučnika i mladih ponudili su javnosi frapantne podatke o više hiljada predmeta podnetih Javnom tužilaštvu koji nisu dobili sudski epilog, ali i o konkretnim potezima koje je neophodno preduzeti kako bi se ova neshvatljiva pojava i teško krivično delo iskorenilo.
“Mladi sa stavom su odlučili da se suprotstave ovoj poražavajućoj situaciji. Neshvatljivo je da je dopušteno da nestaje na hiljade dece iz porodilišta. Nije nam jasno zašto se do sada po tom pitanju nije ništa preduzimalo, pa smo mi odlučili da je naš stav borba za budućnost Srbije, a to su svakako sve generacije koje dolaze. Naše je da im omogućimo bezbedan dolazak na svet i detinjstvo po meri svakog deteta”, izjavio je Stanko Debeljaković, objašnjavajući razloge okupljanja oko ove teme.
“Kao jedan od roditelja koji traži istinu o sudbini sopstvenog deteta, ova tema je jako teška, ali i obavezujuća. Mi želimo da se dosadašnja nedela rasvetle, ali i da se buduća onemoguće. U krađi beba, odnosno lažiranju smrti učestvuju lekari, sestre, opštinari, pogrebnici, pa je jako važno razbiti taj lanac što pre”, izjavio je Vladimir Čičarević, jedan od roditelja nestalih beba.
U potrazi za rešenjem, članovi “Dijalog”-a su stupili u kontakt sa naučnikom Komlenom Lalovićem, čiji patent bi mogao da bude ključ kojim bi se zaključala mogućnost budućih malverzacija za novorođenom decom. Sve relevantne institucije su uređaj preporučile a sam pronalazač kaže:
“Patentirali smo uređaj za biometrijsku identifikaciju roditeljstva-materinstva koji praktično onemogućava zamenu beba u porodilištu. Tehnološki smo onemogućili dostupnost podataka ili bilo kakve izmene istih. Imamo rešenje, samo je potrebno implementirati ga u porodilišta”, zaključuje gdin Lalović.
Pravni tim “Dijalog”-a predstaviće resornom ministarstvu I svim nadležnim institucijama i ustanovama mapu implementacije uređaja.
“U cilju implementiranja u svim porodilistima potrebno je uskladjivanje zakonske i podzakonske regulative koje ćemo predložiti Ministarstvu zdravlja. Neophodno je uređaj funkcionalno postaviti, zaštititi podatke i obavezati osobe koje imaju pristup uređaju na pojačan vid odgovornosti”, objašnjava Vojin Šaljić, član pravnog tima “Dijalog”-a.
Ceo projekat biće inicijalno finansiran sredstvima fondacije “Novi dan – novi život”, a očekuje se i ozbiljnije učešće države po pitanju šire primene uređaja.