Godišnjica tragedije Hilandara!


Profimedia
U požaru koji je izbio 4. marta 2004. izgorelo je 42,78 odsto ukupne površine manastira (1968,5 metara kvadratnih) ili 54,87 odsto ukupno korisne površine (5761 kvadrat), a manastir Hilandar je i dalje jedno veliko gradilište koje je organizovano tako da ne remeti vekovni poredak monaškog života, a da u isto vreme vrši svoj zadatak – obnovu Hilandara.
Tada su izgoreli manastirski konaci iz perioda od 14. do 19. veka i 4 paraklisa (male unutrašnje crkve). Požar je izbio na jugo-zapadnoj strani, u Igumenariji, i iz dimnjačkog kanala, kroz pukotine koje su nastale usled sleganja temelja, ozbiljne i opasne devijacije u tom delu manastira, zahvatio je krovnu konstrukciju. Preko tavana povezanih objekata proširio se sve dok nije stao na praznom prostoru između Belog konaka i Pirga (kule) Svetog Save. Požar je uništio kompletne objekte, infrastrukturu i načino veliku posrednu štetu uništenjem manastirskih magacina.
Na poslednjoj sednici Komisije za Hilandar, održanoj 17. februara u prostorijama Ministarstva kulture i informisanja pod predsedavanjem ministra Ivana Tasovca, usvojeni su Izveštaj Zadužbine Hilandar za 2015. godinu i predlog Plana rada za 2016. godinu i konstatovano da obnova teče po planu.
Članovi Komisije su konstatovali da su u 2015. godini uspešno realizovani Investicioni programi obnove Ulazne zone i Belog konaka, koji je najviše stradao u požaru. Objekti Ulazne zone stavljeni su u funkciju već za manastirsku slavu, u decembru 2015., dok će glavna aktivnost i u 2016. godini biti rekonstrukcija Belog konaka, koji je 2015. godine zakrovljen.
U 2016. godini biće rekonstruisan i krov manastirske zvonare, iz sredstava Ministarstva kulture i informisanja i uz podršku Društva prijatelja Svete Gore iz Engleske.
Inače, princ Čarls je, na kraljevskom imanju Hajgrou u Velikoj Britaniji sredinom 2011. godine organizovao prijem za obnovu Hilandara. Sav prkupljeni prihod namenjen je i dat za opremanje radionice za konzervaciju ikona i rukopisa po kojima je Hilandar poznat u svetu i koji predstavljaju jedan od najznačajnijih delova njegove riznice.