Kako razgovarate u braku
shutterstock
Kako razgovarate u braku

shutterstock

Kako razgovarate u braku, Foto: shutterstock

- Ove pojmove je u psihologiju uveo američki psiholog Maršal Rozenberg. Metaforički, naravno, jezik žirafe znači posmatrati stvari odozgo i na taj način mirno i trezveno doći do toga šta želite. Za razliku od ovoga, jezik zmije, koja puzi po zemlji, označava one koji ne vide kontekst stvari, ni druge ljude, već odmah besno napadaju i imaju potrebu da se kroz svađu brane - objašnjava Vučkovićeva.

Žirafa

shutterstock

Žirafa, Foto: shutterstock

 

ŽIRAFA

- Veruje u ličnu odgovornost

- Ne naređuje

- Proverava i pita

- Ne ocenjuje, ne kategoriše i ne etiketira

ŽIRAFA JE BORAC KOJI NE NAPADA
Kroz žirafu je predstavljena konstruktivna komunikacija. Ova životinja, kako navodi naša sagovornica, ima najveće srce od svih kopnenih sisara, oseća ga i može da čuje njegove otkucaje.
- Žirafa ima strašno dobar pogled odozgo, pa zato kažemo da je dobro da svoj porodični život nekada gledate iz te izmaknute perspektive. Zato za osobe koje jako dobro sagledavaju stvari, koje slušaju svoje srce i znaju šta im je važno, kažemo da govore jezikom žirafe. Takvim ljudima je razum značajan jednako kao i osećanja. Oni koriste intelekt da bi razlučili šta je stvarno, činjenično stanje, a šta proizvod procene.
- Kada govorimo jezikom žirafe, borimo se za sebe, ali tako da ne napadamo druge. Govorimo o tome kako se osećamo, šta nam treba i šta želimo. Otvaramo komunikacijski prostor tako da s drugima pregovaramo o razrešenju nesporazuma ili o tome kako želimo da naš odnos izgleda.

Zmija

shutterstock

Zmija, Foto: shutterstock

 

ZMIJA

- Uvek nalazi krivca

- Naređuje, kritikuje i ne pregovara

- Ubeđena je da je uvek u pravu

- Nema dobre namere

ZMIJA JE UBEĐENA DA JE UVEK U PRAVU
S druge strane, govor besa i svađe predstavlja se kao jezik zmije koja puzeći po zemlji ne vidi mnogo toga, pa iz neznanja često grize i napada.
- Osoba koja govori jezikom zmije želi da kontroliše situaciju tako što krivicu prebacuje na sagovornika, naređuje, kritikuje i ubeđena je da je uvek u pravu. Ona ne pregovara jer ne vidi dalje od sopstvenih potreba i ne može da sagleda šta će biti u budućnosti. Reakcije zmije su i odbrambene i napadačke. Kratkoročno, ponašanje zmije može da dovede do rezultata, ali na duge staze zmija je gubitnik. Verujući da može da upravlja drugima, i da je u pravu, ona će ostati usamljena.

REČI SU PROZORI ILI ZIDOVI
Ako vam je dosadilo da vas gledaju kao večitu svađalicu i ako želite da ljudi konačno počnu da vas slušaju, morate da ovladate jezikom nenasilne komunikacije, to jest treba da vežbate jezik žirafe.
- Prvo pravilo koje morate da primenite jeste to da je kada ste ljuti bolje da ćutite. Kao što ne treba da idete u nabavku gladni, ne treba ni da komunicirate kad ste besni, jer ćete često reći i ono što hladne glave i ne biste izgovorili - savetuje naša sagovornica i dodaje da biti žirafa u svetu zmija može delovati opasno, ali da nije tako.
- Ukoliko naučite da ne primate poruke lično i da slušate druge ljude i sebe, shvatićete zašto je Nada Ignjatović Savić kao predavač na Katedri razvojne psihologije Filozofskog fakulteta u Beogradu učila studente da reči mogu biti prozori ili zidovi, i da samo od nas zavisi hoćemo li govoriti jezikom žirafe ili zmije. Zato je i pomenuti Rozenberg govorio da je zmija žirafa sa govornom manom.

Znate žirafin jezik ako:

- naučili ste da saopštavate činjenice

- umete da kažete šta se dogodilo

- znate u jednoj reči da kažete šta osećate: strah, tugu, sreću, ljutnju

- možete da kažete šta želite: poštovanje, bliskost, poverenje

- prepoznajete svoje vrline

- iznosite konkretne zahteve