Hitne reforme ili sledi 'tvrdo prizemljenje'


Profimedia
Iako su kratkoročne perspektive rasta još uvek dobre, neuspeh zvaničnog Pekinga u implementaciji dugo obećavanih reformi povećava šansu za srednjoročnim "tvrdim prizemljenjem" druge najveće svetske ekonomije, ocenjuje ta međunarodna institucija, a prenosi agencija Frans pres.
"Ekonomska tranzicija Kine će nastaviti da bude kompleksna, izazovna i potencijalno truckava, u kontekstu povišenih rizika i smanjenja odbrambenog štita", navodi se u izveštaju.
Nepravilna raspodela finansijskih resursa, korporativni dug, višak kapaciteta i finansijska netransparentnost su ključni problemi koji moraju da budu rešeni, poručuje MMF.
Posebnu zabrinutost, kako se navodi u izveštaju, izaziva rastući korporativni dug u Kini.
Naime, kada se izuzme finansijski sektor, dug je iznosio oko 120 odsto BDP-a u 2015. godini, procenjuje se u MMF-ovom dokumentu, i upozorava na mogućnost njegovog rasta.
Zvanični Peking nastoji da restrukturira sopstvenu ekonomiju kako bi kupovna moć skoro 1,4 milijarde ljudi postala ključni pokretač privrednog rasta umesto ogromnih državnih investicija i jeftinog izvoza, navodi francuska agencija.