Hrana utiče na raspoloženje!


Shutterstock
Kofein
Ima sposobnost da poboljša raspoloženje i deluje na psihu. Kofein se najčešće upotrebljava protiv jutarnje mrzovolje, kao stimulans u po podnevnim i večernjim satima, vraća radnu sposobnost i ublažava hronično loše raspoloženje ili depresiju. Kofein deluje na bolje raspoloženje, smanjuje napetost i poboljšava mentalnu sposobnost, prvenstveno kod osoba koje su sklone njegovoj konzumaciji. Prekomerne doze kofeina mogu da pokvare raspoloženje, da poremete san i izazovu uznemirenost, ali to zavisi od indivdualne tolerantnosti na ovu supstancu.
Selen
Nedostatak selena izaziva uznemirenost, depresiju i umor. Namirnice sa najvećom koncentracijom selena su žitarice, hrana iz mora i meso. Hrana iz mora ima pozitivan efekat na raspoloženje. Riba hrani mozak i pospešuje mentalne sposobnosti. Najbogatija namirnica selenom je brazilski orah. Jedan ovaj orah dnevno, nadoknađuje manjak selena.
Beli luk
Pozitivno deluje na krv i holesterol. Osobe koje ga konzumiraju se osećaju znatno bolje, što povoljno utiče i na raspoloženje. Otklanja umor, napetost, osetljivost, uznemirenost i razdraženost. Beli luk ima pozitivno dejstvo na opšte stanje organizma.
Čili papričice
Sadrže sastojak kapsaicin, koji im daje ljutinu. Ovaj sastojak u mozgu podstiče navalu endorfina i stvara privremeno osećanje ushićenosti. Prilikom konzumacije, zbog ljutine, mozak luči prirodne analgetike, koji stvaraju dobro raspoloženje. To se dešava zato što kapsaicin opeče nervne završetke u ustima, koji šalju mozgu lažne sigale za bol, pa mozak luči endorfin.
Spanać i mahunarke
Bogati su folatima, a njihov nedostatak izaziva depresiju. Eliminisanje tog nedostatka, utiče na smanjenje ili otklanjanje lošeg raspoloženja i depresije. Nedostatak folata u dužem periodu izaziva nesanicu, zaboravnost i razdražljivost, a nadoknađivanjem ove tegobe nestaju.