Zagreb, Hrvatski Sabor
Profimedia.ra
Zagreb, Hrvatski Sabor

Profimedia.ra

Zagreb, Hrvatski Sabor, Foto: Profimedia.ra

Prvobitni tekst, koji je pre samo dva meseca izazvao burna reagovanja političkih predstavnika Srba u Hrvatskoj, ali i zvaničnika u Srbiji zbog formulacije da su "agresiju na Hrvatsku izvršile Srbija, Crna Gora, JNA i paravojne jedinice iz BiH, uz pomoć velikog broja pripadnika srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj".

Zakon je usvojen sa nešto korigovanim tekstom, jer su iz njega izbačene "paravojne jedinice iz BiH", a formulacija "veliki broj pripadnika srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj" zamenjena sa "dijelom srpskog pučanstva u Republici Hrvatskoj".

Ali, mimo te razlike, tekst Zakona praktično je usaglašen sa Deklaracijom o domovinskom ratu, kojom se, pored ostalih, Srbija označava kao agresor.

U Deklaraciji, donetoj 2000. godine, piše da su na "Republiku Hrvatsku oružanu agresiju izvršile Srbija, Crna Gora i JNA s oružanom pobunom dijela srp­skog pučanstva u Republici Hrvatskoj. "

Zakon o braniteljima je usvojen samo dan nakon izricanja presude "Prliću i drugima", kada je general Slobodan Praljak popio otrov, pa je to, verovatno, razlog što je nekako neprimetno u javnosti prošlo - da među petnaest glasova protiv usvajanja ovog zakona nije bilo glasova predstavnika Samostalne demokratske srpske stranke (ŠDS) .

Softić: Hrvatska ne može da traži reviziju haških presuda

Bivši agent Bosne i Hercegovine u procesu pred Međunarodnim sudom pravde Sakib Softić, izjavio je danas da nije moguće da Hrvatska, kako su to najavili njeni lideri, podnese zahtev za reviziju presude bivšim liderima Herceg-Bosne Jadranku Prliću i drugima, kojom je potvrđena umešanost Hrvatske u udruženom zločinačkom poduhvatu.

"Nerealno je očekivati da Hrvatska podnese zahtev za reviziju ovih presuda zato što nije stranka u postupku. Ne postoji nikakva mogućnost za to", rekao je Softić za Klix.ba.

Prema njegovim rečima, najave premijera Hrvatske Andreja Plenkovića su samo za unutrašnje-političke potrebe, kao i da on ne vidi nikakav drugi razlog zašto to izjavljuje, naročito ne pravni.

"Ukoliko predsednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković daje izjave, a unapred je svestan da to pravno nije moguće - onda to može biti samo politički motivisano, upotrebljivo u domaćim političkim igrama", kazao je Softić.

On je rekao i da se u BiH i državama regiona vode postupci vezani za zločine počinjene od 1991. do 1995. godine, kao i da se može staviti tačka na rad Haškog tribunala, ali da se ne može staviti tačka na vođenje krivičnih postupaka protiv "nižerangiranih počinilaca ratnih zločinaca".

"U početku je izvršena raspodela između Haškog tribunala i sudova država s područja bivše Jugoslavije. Najteže predmete je uzeo Haški tribunal, a suđenje nižim počiniocima zločina stavljeno je u nadležnost sudova na području bivše Jugoslavije, tako da ovo pitanje ostaje i dalje otvoreno. Ratni zločini ne zastarevaju", rekao je on.

Trojica saborskih zastupnika iz redova ove stranke, koja podržava vladu Andreja Plenkovća - Milorad Pupovac, Borislav Milošević i Dragana Jeckov su, naime, bili uzdrzani, a iz njihove zastupničke grupe, nije upućen nijedan amandman na tekst Zakona, što je Tanjugu potvrdio Borislav Milošević.

"Nismo podneli nijedan amandman, a zakon je usvojen sa 93 glasa", rekao je Milošević, ne želeći da komentariše kako je došlo do toga da se ŠDS ne usprotivi i da praktično prečuti donošenje zakona, na koji su, samo pre dva meseca, imali oštre zamerke i oko njega digli priličnu buru.

Milorad Pupovac, lider SSDS i predsednik Srpskog nacionalnog vijeća je tada ocenio da je tekst zakona sporan iz više razloga i da se uvode elementi ratne retorike, što je, kako je rekao, loše za međudržavne odnose Hrvatske i Srbije.

"Taj zakon stigmatizuje veći deo Srba u Hrvatskoj, ima negativne političke i pravne konsekvence i dodatno otvara sukobe između Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, pošto ponovo otvara pitanje o uzrocima i posledicama rata, objašnjavao je Pupovac.

A zašto nisu bili protiv, kada je zakon bio na glasanju, Pupovac je objasnio za RTS rečima da i biti uzdržan može značiti - biti protiv:

"Narušava se ionako teško stečeno i krhko poverenje nastalo nakon ratnog raspada zajedničke države. I, s druge strane, ograničava se mogućnost da se nesmetano i slobodno raspravlja o tome šta se događalo. Mi smo u tim okolnostima odlučili da ne podržimo taj zakon tako što ćemo biti suzdržani - zato što i suzdržan može značiti protiv", rekao je Pupovac iz SDSS-a.

Na tekst Zakona o braniteljima, čiji jedan član govori o agresiji Srbije i dela srpskih stanovnika u Hrvatskoj, reagovao je i predsednik Srbije Aleksandra Vučić upozoravajući da on ne doprinosi dobrosusedskim odnosima Hrvatske i Srbije.

"Takva definicija i unošenje u zakone. . . to je za Srbe veoma teško, to je za nas izuzetno teško. Zamoliću i predstavnike EU da razgovaraju sa njima, ako uopšte budu želeli bilo koga da čuju. U svakom slučaju, s naše strane postoji dobra volja da stvari rešavamo na najbolji mogući način, dobrosusedskim odnosima", rekao je ranije Vučić.

Zakon je, međutim, usvojen, i to u atmosferi kada Stranka Nova ljevica i Inicijativa mladih Hrvatske traže od hrvatskih vlasti da povuku Deklaraciju o Domovinskom ratu.

Oni to, doduše, traže zbog presuda rukovodstvu Herceg Bosne koja, kako smatraju, baca drugačije svetlo na "službene istine o djelovanju Tuđmanove politike u BiH", ali, u svakom slučaju u atmosferi u kojoj se preispituju i karakter rata u Hrvatskoj i uloga Hrvatske.

Zakon o braniteljima bi, ovakav kako je usvojen, mogao poslužiti kao osnov Hrvatskoj da traži od Srbije, koju u zakonu identifikuje kao agresora, isplatu ratne odštete.

Naime, na to upućuje činjenica da su, upravo nakon reakcije predsednika Aleksandra Vučića na tekst zakona, u kome se Srbija optužuje za agresiju, tri najjače hrvatske stranke - HDZ, SDP i Most - su zapretile da će blokirati ulazak Srbije u Evropsku uniju sve dok im naša država ne isplati čak 40 milijardi evra ratne odštete.

Komentari (10)

Kvazimodo Sorabius

04.12.2017 22:35

Tako je kad posle dva svetska i gradjanskog, Hrvati nisu denacifikovani, pa rezolucijase. Preporucujem im, iskreno, da svoje rezolucije odstampaju nekom domovinskom bojom, pa da koriste kao toalet papir, kako bi im patriotizam ostao po zadnjici. Nemaju mere u ludilu! Sve dok im ne podviknu gazde Nemci...

safet

04.12.2017 23:04

S300 kada stigne prvu spremiti ka saboru u cast tuzbe pa neka se boce posle tuzbe i neka ne predstaju tuziti.

ma bravoooo

04.12.2017 23:16

Dragi moji Srbi, da li smo svesni koliko smo......ne glupi, vec POTKUPLJIVI

kak

04.12.2017 23:24

Zaokruzuj ..oslobadjaj...ovo je neizdrzivo

Bnk72

05.12.2017 06:55

Hocete rat, cini vam se da je bilo malo zrtava.Umesto da se bavite pomirenjem vi i dalje provocirate

ŠOJKE

05.12.2017 07:35

PUČANSTVO ALI NIJE VAMA PUKLO KAKO TREBA. VI HRVATSKI PUČANI POKLASTE, POUBIJAŠTE, PROTERASTE SRPSKO PUČANSTVO SA SVOJE TERITORIJE. PUCA VAMA U GLAVI DOSADNO VAM SAMIMA MEDJUSOBNO DA SE KOLJETE. ADIO.

aca021

05.12.2017 07:36

Ne razumem sta radi Pupovac. Imao je mehanizam da zaustavi izglasavanje ovog zakona tako sto je mogao da zapreti da ce prestati da podrzava ovu sadasnju Hrvatsku vladu? Pa zar nije skoro imao sastanak sa nasim Predsednikom???

keja

06.12.2017 14:09

@aca021 - Precednik je promenio dlaku a bogme i ćud...

Baja

05.12.2017 10:58

Ovaj Pupovac ništa ne zastupa, džaba sedi tamo, Više poverenja imam u Pernara !

keja

05.12.2017 14:22

@Baja - Ne sedi on džaba, Pupavac je HDZ čovek. Daj njemu i nekoliko stotina Srba dobre plate a ostali koji se nisu integrirali u hrvatsko društvo socijala...