Hrvatska, ipak, blokirala Srbiju


Profimedia
Hrvatska predstavnica "nije imala instrukcije", te je ta tačka skinuta sa dnevnog reda.
Razgovori će biti nastavljeni naredne sedmice, rekla je Miščević.
Holandija, kao predsedavajuća EU, saopštila je da je spremna da organizuje otvaranje poglavlja 20. ili 21. juna, javlja RTS.
Hrvatska je neformalno stavila do znanja da od Srbije očekuje da ukine regionalnu nadležnost svog suda za ratne zločine, garancije za zastupljenost hrvatske manjine u Skupštini i saradnju sa Haškim sudom.
Izvori u Evropskoj komisiji, naveli su da nijedan od tih zahteva nema direktne veze sa sadržajem poglavlja 23 i da bi svakako bilo pogrešno blokirati Srbiju na samom početku pregovora koji tek treba da daju rezultate u oblasti vladavine zakona.
Poglavlje 24 se otvara u junu
Komitet za proširenje Saveta Evropske unije (COELA) je danas u Briselu postigao saglasnost da se u junu otvori poglavlje 24 u pregovorima o članstvu sa Srbijom, rekli su agenciji Beta zvaničnici u EU koji su pratili sastanak COELA-e. Bugarska je, rečeno je Beti, uoči sastanka COELA imala takođe neke primedbe na otvaranje poglavlja 24 (o pravdi, slobodama i bezbednosti), ali je to u prethodnoj razmeni mišljenja razjašnjeno i predstavnik Sofije je dao “zeleno svetlo” za pokretanje pregovora u junu o tom poglavlju.
U EK navode i da jedanaest zemalja članica EU ima slične zakone o univerzalnoj nadležnosti sudova za ratne zločine, zbog čega nema osnova da se ukidanje traži od Srbije.
Da bi se pripreme za otvaranje poglavlja 23 nastavile, potrebna je jednoglasna odluka svih zemalja.
Nakon toga EU treba da utvrdi svoju zajedničku pregovaračku poziciju, što može da potraje nekoliko nedelja, pa i meseci. Dalje odlaganje saglasnosti Zagreba moglo bi da znači da procedura neće biti završena do juna, odnosno - odlaganje otvaranja za neki kasniji datum.
Polemika o stavu Hrvatse vodila se i među državnim zvaničnicima dve zemlje.
Na pitanje novinara o pretnjama iz Hrvatske, a koje se odnose na uslovljavanje podrške na putu Srbije ka EU, Vučić je juče rekao da šta god neko u okruženju radio, Srbija želi dobre odnose i dodao je da srpski brod sigurno plovi i tako će da nastavi.
Na pitanje koliko ima osnova "hrvatsko sprečavanje našeg ulaska u EU", Vučić je rekao da je zakon o kojem Hrvati govore donesen 2003. godine i da je na osnovu njega Srbija uhapsila odgovorne za zločine na Ovčari i u Srebrenici.
"Ne razumem uvek sve, a ako neko misli da tako treba da vodi politiku, ja to neću. Dok sam premijer još ovih 16-17 dana, takvu politiku nećemo voditi", naveo je premijer.
Ministar spoljnih poslova Miro Kovač rekao je ranije danas da Hrvatska očekuje da se Brisel izjasni o tome kako misli da ugradi kriterijume koje Srbija mora da ispuni u pregovorima o članstvu u EU i ponovio stav da Beograd mora da ukine regionalnu nadležnost za ratne zločine i obezbedi prava hrvatske manjine u Srbiji.
KURC: AUSTRIJA ZA DALJI NAPREDAK SRBIJE!
Austrija se zalaže za dalji napredak u procesu pristupanja Srbije EU, ističe ministar inostranih poslova Austrije Sebastijan Kurc.
On je, upitan da li zvanični Beč lobira kod Hrvatske da ne blokira otvaranje daljih poglavlja sa Srbijom, rekao da je Austriji od velikog značaja verodostojna perspektiva članstva u EU za zemlje zapadnog Balkana.
Dalje približavanje EU, tako i više stabilnosti i blagostanja, je u našem neposredom interesu, naglasio je Kurc u izjavi Tanjugu.
POPOV: HRVATSKA ŽELI DA POKAŽE UCENJIVAČKI KAPACITET
Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov rekao je da se stav Hrvatske koja ni danas nije dala zeleno svetlo za otvaranje poglavlja 23 u pregovorima EU i Srbije očekivan jer ona želi da pokaže svoj ucenjivački kapacitet.
"Oni žele da pokažu ucenjivački kapacitet i mi možemo očekivati nove nevolje", rekao je Popov u izjavi Tanjugu.
Da razlog nije zakon o univerzalnoj jurisdikciji, našao bi se neki drugi, smatra on.
Popov kaže da ne zna da li će nakon ovog uslediti pritisak na Hrvatsku da malo popusti, jer je ta vlada, kako smatra, "suviše otišla udesno i gradi svoju politiku na tvrdoj ruci prema susedima, pokazujući mišiće",
"Nije se dogodilo očekivano, da će kad prodje kampanja, kad se stišaju strasti, dve patriotske opcije u Srbiji i Hrvatskoj lakše dogovarati i da će odnosi krenuti uzlaznom linijom. Naprotiv", kaže Popov.
On ukazuje da ima i previše otvorenih pitanja, poput pitanja granica i nestalih, kao i imovinskog pitanja građana, koja je trebalo ranije rešavati.
PASTOR: NE RAZUMEMO ZAŠTO HRVATSKA BLOKIRA POGLAVLJE 23
Savez vojvođanskih Mađara je sa nerazumevanjem primio informaciju da je Hrvatska, vezano za pitanje procesa pristupanja Srbije EU, blokirala pregovore o otvaranju poglavlja 23, koje sadri veoma vana pitanja za nacionalne zajednice, izjavio je lider SVM Ištvan Pastor.
Ovo je, dodao je Pastor, posebno zapanjujuće zbog toga to je hrvatska nacionalna zajednica bila veoma kooperativna kod izrade Manjinskog akcionog plana, koju je Vlada Srbije usvojila 3. marta 2016. godine, i koji na dugoročnu stazu, do dana pristupanja Uniji, propisuje ta Srbija treba da uradi po pitanju manjinskih nacionalnih zajednica.
"Poznato je da u izradi posebnog Manjinskog akcionog plana, pored legitimnih predstavnika Hrvata, učestvovali i legitimni predstavnici Mađara putem Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine. Manjinski akcioni plan je posle viemesečnog procesa usklađivanja podrao i usvojio i Nacionalni savet hrvatske nacionalne manjine", podsetio je Pastor.
Komentari (12)
Dijaspora
08.04.2016 17:23
Hrvatski kompleks nize vrednosti!
Hegel
08.04.2016 19:26
@Dijaspora - Ma da ti si vise vrednosti pa te se svi boje. Koje kretenstvo!
goran
08.04.2016 19:40
Pa gde ste sad eurofanatici?! Sta kazete na potez vasih velikih prijatelja i suseda?! Kao, nije to bas to, nece oni nas blokirati,to samo tako izgleda...isl. Ostavke da podnesu svi oni koji nerealno pregovaraju i ne znaju kako da se postave prema drzavama ex YU ! Misceviceva prva!
ZEKO
08.04.2016 21:21
@goran - HRVATI HVALA VAM NA USLUZI I SAMO TAKO NASTAVIT NEDAJTE SRBIJI DA UDJE U TO VRZINO KOLO .NEGO NASI SNOBOVI HOCE A NAROD 71% NECE, ZATO CEM VAM SE NEKADA ODUZITI ZA POMOC.
srbin
09.04.2016 02:32
@goran - to lipi hrvati sad priznaj te vojvodinu i sandzak za drzavu to vucic trazi od vas
nikče
08.04.2016 20:41
Mi srećom i nepatimo za eu,a dobro je da i političari saznaju ko su hrvati,tu prijateljstva nema,što dalje to bolje.
tasa
08.04.2016 20:57
Nas narod i politicari kao da nisu svesni ogromnih problema u EU-ovde se EU predstavlja kao neka super unija i slamka spasa ( mozda bila pre 20 godina-realno vise nije ni sto se tice posla ni mogucnosti. Najjace drzave gledaju da se izvuku iz EU sto pre.) Stvarno ne shvatam zasto ne usvojimo neku ulogu kao Norveska. Mozda i da razmislimo da ukinemo takse za investiranje kao Monako i da privucemo investicije kao tax heaven.Hrvati su nam ucinili uslugu iako im to nije bila namera.
nalep
08.04.2016 21:04
Sta smo ocekivali.Pa uvek su jedno obecavali drugo radili.Licemeri za primer.Neka neko i dalje promovise hrvatsko more.
Spasoje
08.04.2016 22:39
Neka korist i od susjeda, sta cu ja sa konjem da idem na trku formule 1.
ana
09.04.2016 06:04
mole se da dignu zid polupropusni da oni mogu da vire a da mi njih ne vidimo vise nikad. Boze skloni ih ako mozes od nas zauvek.
Zic
09.04.2016 06:16
EU je brod koji tone pokusavaju jos koga povuci sa sobom ,Rusija je Bratski nastrojena tamo se okrenuti ,za buducnost.
Leti
09.04.2016 12:27
E bas im hvala, i ne treba da idemo u EU, propalu i vestacku tvorevinu. Neka korist o od Hrvata!