Imate stomak, a niste debeli?


Shutterstock
Nekada veliki stomak nema veze sa debljanjem, već raste usled velikog stresa, mnogo slatkiša, ili navike da vam guza bude zalepljena za stolicu ceo dan. Postoji pet vrsta trbuha koji se ne smanjuju zbog sledećih razloga.
Ljubavni držači
Oblik: Jastučići sa obe bočne strane posledica su ljubavi prema alkoholu i slatkišima, ali i preteranim sedenjem i konzumiranjem šećera i rafiniranih ugljenih hidrata kao što su kolači, torte, beli hleb, testenina i pirinač.
Rešenje: Ne morate krenuti u teretanu, ali potrebne su vežbe u vidu dugih šetnji, čučnjeva, sklekova i iskoraka. Promenite ishranu i izbacite alkohol i videćete promenu. Uvrstite u ishranu jaja, meso, povrće, koštunjavo voće poput oraha i lešnika, ribu.
Stres-stomak
Oblik: Isturen, nadut i tvrd u području pupka, a stvorili su ga hronični stres, preskakanje obroka, previše kafe, nezdrava hrana, kao što su grickalice, pržena hrana i gazirana pića.
Rešenje: Aktivirajte se, ali ne preterujte, jer previše kardio vežbi može povećati nivo kortizola. Umesto toga, radite istezanje, idite u duge šetnje, u teretanu i najvažnije opustite se, pogotovo pre spavanja. To može uraditi dubokim disanjem, dugom kupkom u kadi, meditacijom, konzumiranjem najviše dve šolje kafe na dan, a pred spavanje popijte čaj od kamilice, koji utiče na nivo opuštenja. Magnezijum je poželjan, jer umiruje organizam, a ima ga u zelenom povrću, pšeničnim mekinjama i orašastim plodovima. Potrudite se da se ranije ušuškate u krevet, jer san obezbeđuje proizvodnju leptina, hormona koji reguliše apetit i metabolizam.
Donji stomak
Oblik: Mršavi ste, jedino taj donji deo abdomena štrči. To znači ili da ste se nedavno porodili, ili da imate monotonu ishranu, krivu kičmu, ili je vreme da napokon promenite stil vežbanja u teretani.
Rešenje: Recite ne čučnjevima i pijte više vode. Ukoliko imate krivu kičmu ili nepravilno radite čučnjeve, time samo dodatno opterećujete donji deo leđa. Umesto toga odradite kružni trening, koji obuhvata vežbe za celo telo. Unosite više vode i lako varljivu hranu, naročito zeleno povrće, ribu i piletinu, namirnice pune vlakana, kao što je lisnato povrće.
Trudnički stomak
Oblik: Nakon porođaja, stomak može ostati nepromenjen i do nekoliko meseci, samo ako imate slabe karlične mišiće, ako ste poranili sa treninzima ili ne dojite. Preporučljivo je da prva tri meseca ni ne pomišljate na vežbe, jer organizam treba da se odmori. Materica se sama spušta posle porođaja, a dojenje pospešuje kontrakcije materice, zbog čega se ona steže i brže vraća u prvobitno stanje.
Rešenje: Konzumirajte zdrave masnoće poput maslina, biljnog i ribljeg ulja, orašaste plodove, jer će vam pomoći u borbi protiv umora. Vaša svakodnevica treba da postanu Kegelove vežbe, dojenje, jer ono troši najmanje 1.000 kalorija na dan, ali i istezanje pre spavanja, koje će vam pružiti kvalitetniji san i tako pospešiti izgradnju masnoće.
Nadut stomak
Oblik: Ovaj fenomen javlja se isključivo u večernjim satima, a uzrok tome je alergija na hranu, spor metabolizam ili disbalans creva.
Rešenje: Strogo je zabranjeno preskakati doručak i užinati noću, jer je probava najaktivnija ujutru. Hranu žvaćite sporije i pijte puno tečnosti. Najčešći uzrok alergija je gluten, kojeg ima u testenini i hlebu, alkoholu, kvascu, prerađenim mlečnim proizvodima. Stoga je poželjno da unosite više svežeg povrća, mesa, piletine i ribe. Ako je problem nastao zbog neravnoteže crevne flore, uključite više probiotika, kojeg ima u jogurtu, kupusu, belom i crnom luku. Poželjne su i desetominutne vežbe disanja ujutru i male šetnje nakon obroka.