Istopilo nam se 446 miliona €!?
Odoše novci! Devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) smanjene su samo u prva dva meseca ove godine za čak 446 miliona evra! Dok u centralnoj banci tvrde da je u pitanju sezonski efekat, povezan sa povećanjem deviznih rezervi u decembru 2016, stručnjaci napominju da je dodatni uticaj imala i nestabilna politička situacija u regionu, ali i neizvesnost zbog predstojećih predsedničkih izbora u Srbiji.


Shutterstock
Devizne rezerve NBS-u na kraju januara iznosile su 9,85 milijardi evra, odnosno 351 milion evra manje nego na kraju prethodnog meseca. U februaru su dodatno smanjene za 95 miliona na 9,75 milijardi evra. Tako su se devizne rezerve za samo dva meseca smanjile za ukupno 446 miliona evra. U centralnoj banci objašnjavaju da je smanjenje deviznih rezervi u januaru najvećim delom posledica sezonskog efekta, te da je to povezano i sa povećanjem deviznih rezervi u decembru 2016.
- Veći odliv iz deviznih rezervi u januaru realizovan je po osnovu neto odliva s računa devizne obavezne rezerve banaka, većeg dospeća od prodaje deviznih hartija od vrednosti Republike Srbije, znatno većeg iznosa otplate od korišćenja kredita, kao i neto intervencija na međubankarskom deviznom tržištu, kojima su uspešno ublažene prekomerne kratkoročne oscilacije kursa dinara - naveli su u NBS-u, dodajući da je smanjenje deviznih rezervi u februaru u najvećoj meri rezultat razduženja - većih otplata od korišćenja kredita u iznosu od 92 miliona evra.
U NBS-u podsećaju da je u januaru ostvaren i devizni priliv od 59 miliona evra, a u februaru ukupno 140,1 milion evra.
Mesec - Devizne rezerve
decembar 2016. - 10,205
januar 2017. - 9,854
februar 2017. - 9,759
* u milionima evra
Ipak, stručnjaci smatraju da su i dodatni faktori uticali na veće smanjenje deviznih rezervi.
- Složio bih se sa NBS-om da je sezonski efekat verovatno značajno doprineo tom smanjenju deviznih rezervi. I prethodnih godina smo imali ta smanjenja, najčešće na početku godine. Međutim, moguće je da je određeni uticaj na smanjenje deviznih rezervi imao i zastoj u prilivu kapitala zbog političke neizvesnosti u regionu, ali i zbog političke neizvesnosti koja je izazvana održavanjem izbora u Srbiji. Naime, strani investitori mahom odlažu svoj dolazak, dok potrfolio investitori, oni koji ulažu u državne hartije od vrednosti, mogu lako da se povuku u periodu izbora uz Srbije, te to sigurno dodatno pojačava taj sezonski efekat, koji je nešto veći nego što je uobičajeno - smatra dr Milojko Arsić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogadu.
Da su predstojeći izbori jedan od razloga za veće trošenje deviznih rezervi, smatra i ekonomista Mlađen Kovačević.
- Pre svega, izuzetno je važan razlog to što je Narodna banka samo u januaru prodala više od 350 miliona evra, a kupila tek oko 60 miliona, što se, naravno, moralo odraziti na smanjenje deviznih rezervi, a ulogu imaju i drugi faktori, poput političke nestabilnosti i predsedničkih izbora u Srbiji - ocenjuje Kovačević.
Komentari (7)
Spremni za
14.03.2017 17:21
pokret. Avionski prevoz. Kuce Čikago.
vitez
14.03.2017 18:00
@Spremni za - Dato za ostupnicu ako izgubi izbore. Ili dao avan da ih dobije.
stranac
14.03.2017 18:39
ako vam je preposteni andrej-bezlicnokarti-vucic ulazio u trezor onda proverite ponovo.bice ta cifra mnoooogo veca.....
Toma
14.03.2017 20:05
Koliko ce jos da isprazne do drugog aprila, a posle sve zavisi ko pobedi.
markom
14.03.2017 20:32
Nije nam se istopilo, uzeli su, trošili, prodavali (veliki stručnjak guvernerka). A kada izbori prođu, pola članova vlade srbije ladiće, da ne kažem šta na nekom ostrvu, sa svojom familijom.
XXL
15.03.2017 14:50
'Ajde de ako su se 'istopile' pare pod stručnim nadzorom g-đe guvernerke nego gde su se istopili režimski instant internet 'aktivisti' ili skraćeno botovi da komentarima daju podršku g-đi guvernerki k'o onomad na text vesti? Valjda je i za ove pare neko 'zaslužan' ili je i to delo PREDHODNE VLASTI od pre pet godina?
nesa
15.03.2017 18:08
ja pre mislim da banke povlace depozite jer retko ko od gradjanja uzima kredite cim se banke ovoliko reklamiraju.a sta ce biti kada pocnu da odlaze videce se prave devizne rezerve.