Planinar Planinarenje
Profimedia
Planinar Planinarenje
Škero predvodio kolonu, Ilustracija, Foto: Profimedia

Predsednik Planinarskog društva "Vučji zub" iz Trebinja Igor Škero kaže da su on i njegove kolege, čekajući da stignu spasioci iz Herceg Novog, sedam časova telima grejali planinarku Ivanu Tabaković, koja je juče pala u provaliju sa planine Orjena, ne dozvoljavajući joj da zaspi, jer bi to bilo veoma opasno.

"Nisam najbolje video, jer sam predvodio kolonu, ali se Ivana verovatno spotakla a zatim je proklizala niz strmu padinu. Klizala je niz strminu 200 metara, a prilikom kotrljanja, na jednom mestu pala je sa litice koja je visoka čak pet metara. Srećom imao sam uže i uspeo sam prvi da se spustim do nje. Bila je bez svesti, video sam joj podlive po glavi i da joj je nos polomljen. Pomislio sam na najgore. Srećom, uskoro je prodisala", kaže ovaj iskusni planinar.

On je naveo da su se za njim odmah spustili i planinari Ozrenko Sudar, Danko Karić i Darko Špec, te da su Ivanu oprezno prebacili na podmetače i prekrili jaknama i folijama da bi je zaštitili od hladnoće.

"Okolnosti su bile takve da smo spasioce čekali sedam sati, ali sam siguran da su momci dali maksimum da stignu do nas što pre. Kasnije sam saznao da helikopteri nisu mogli da se podignu zbog jakog vetra, pa se moralo pristupiti 'ručnom' izvlačenju", ističe Škero.

Škero i njegove kolege veruju u Ivanin brz oporavak i da će, kako kažu, ona kao jedan od njihovih najaktivnijih članova, ponovo ići sa njima u osvajanje novih vrhova.