Izvozimo, pa uvozimo naše ulje iz Emirata?!


shutterstock
Na rafovima srpskih samoposluga pojavilo se jestivo ulje sa etiketama na arapskom jeziku. Kako se ispostavilo, radi se o ulju koje je za potrebe izvoza u Irak naručila firma iz Ujedinjenih arapskih emirata od srpskih proizvođača. Iračani su, međutim, odbili da preuzmu to ulje, pa je ono volšebno ponovo uvezeno i vraćeno na rafove srpskih prodavnica sa deklaracijom "uvezeno iz UAE".
Kompanija Mulk Holding iz UAE je, kako je preneo RTS, preko firme Zito u Srbiji, trebalo da obezbedi 30.000 tona jestivog ulja za tržište u Iraku. Tako je sklopljen ugovor sa kompanijom Viktorija oil da, pod robnom markom "Zito", proizvedu ulje za iračko tržište.
Međutim, Iračani su odbili da kupe robu, a najlogičnije je, kako je za RTS potvrdio direktor firme Zito Srđan Đorđević, bilo da se sva količina vrati na srpsko tržište jer je tu i proizvedeno, zbog čega će se u Srbiji lakše i prodati.
Viktoria oil je odmah po objavljivanju vesti u saopštenju rekla da oni ne izvoze i nikada nisu izvozili ulje u Ujedinjene Arapske Emirate ili Irak.
- Victoria oil je u avgustu 2015. u okviru programa proizvodnje za druge trgovačke marke, proizvela i prodala ulje pod markom "Zito" kompaniji Agro Genesis doo. Imajući u vidu da se radi o domaćoj trgovini, obračunat je i plaćen PDV. Victoria oil nema saznanja o daljem postupanju sa tim uljem i poziva nadležne organe da utvrde o kom ulju je reč i na koji način se njime dalje trgovalo - navodi se u saopštenju ove kompanije, koja tvrdi da nema nikakve veze sa tim što se to ulje našlo na srpskom tržištu.
U udruženjima za zaštitu potrošača tvrde da nikako nije smelo da se desi da ono izađe na tržište bez prethodne provere i bez deklaracije na srpskom jeziku.
- Fitosanitarna inspekcija Uprave za zaštitu bilja je uzela uzorak radi ispitivanja, a izveštaj o ispitivanju je pokazao da je proizvod bezbedan. Pošiljka je bila namenjena, odnosno izvezena u Ujedinjene Arapske Emirate kao njihova donacija Iranu, a vraćena je zbog nepoštovanja rokova isporuke, po pismenoj izjavi podnosioca zahteva za povraćaj pošiljke - navode za "Danas" u Ministarstvu poljoprivrede.
Podnosilac zahteva za povraćaj te pošiljke je, kako ističu u ovom ministarstvu, bila firma "Žitoprerada" doo iz Beograda, a pošiljka nije imala tekst deklaracije na srpskom jeziku prilikom povraćaja.
Petar Bogosavljević iz Pokreta potrošača Beograd kaže za "Danas" da ulje sa deklaracijom na stranom jeziku nije smelo da se nađe na tržištu.
- Najmanje što je trebalo uraditi jeste da se zabrani da se to ulje nađe na tržištu dok se ne ispita. Inspekcija je to morala da zabrani - ističe Bogosavljević. On napominje da je onaj ko stavlja u promet robu odgovoran za to što se desilo, ali i inspekcije, koje bez obzira u čijoj je nadležnosti ovakav slučaj, od 1. maja po novom Zakonu o inspekcijskom nadzoru treba da rade koordinisano.
- To nije trebalo da se desi i nema izgovora za to - kaže Bogosavljević.
Komentari (3)
Milan
07.05.2016 11:15
Ma , ljudi to nije moguce. U ovoj drzavi nema tajkuna, nema ni muljanja,to su proslost,ovde gori sve od postenja.A ako se nesto i desilo sigurno je neki zaostali ZUTI element,remetilacki fdaktor,hoce da nam razbije harmoniju i jedinstvo.
momazver
07.05.2016 12:14
Ma jok bre! Šta vam je ljudi?Emirati imaju više svog suncokreta nego Srbija. Raste u Vojvodini, na NJIHOVOJ zemlji...i normalno je da tu i prave i prodaju SVOJE ulje. Ovo sa nalepnicama je igranka za....
ne stranačka bosa
07.05.2016 19:40
zar tako rade u zemlji u kojoj se poštuju zakoni?inspekcije su samo na platnom spisku,uz to lepo žive.