Banka
Goran Srdanov
Banka Kredit Ekonomija Posao Advokat Ugovor

Shutterstock

Banke pokušavaju na sve načine da namire potraživanja, Foto: Shutterstock

U tim slučajevima banka otpisuje preostale rate za rkedit, kreditnu karticu ili dozvoljeni minus. Ako je postojao zajam s hipotekom, tada banka može da je aktivira i da naplati dug, ili da ga preuzme neko od članova porodice. Ukoliko dođe do ostavinske rasprave, onda članovi porodice koji nasleđuju imovinu imaju obavezu i da preuzmu dugove.

Ali banka na svaki način, čak i kad nema uslova za pokretanje ostavinske rasprave pokušava da naplati svoja potraživanja.

Tako Beograđanki J. Kostić posle smrti supruga već godinu dana dolazi na njegovo ime opomena da izmiri dug prema kreditnoj kartici.

- Ostavinsku raspravu nisam pokretala, jer sva imovina, odnosno stan u kojem smo zajedno živeli, pripada meni. Obavestila sam banku o tome, odnosno odnela sam umrlicu na šalter i rekli su da je sve u redu. Ali i dalje svakog meseca šalju izvod po tekućem računu i ratu za karticu na ime mog pokojnog supruga Ponovo sam intervenisala, i opet su mi rekli da ja nemam nikakve obaveze zbog njegovih zaostalih dugova - kaže Kostićeva.

Advokat Dragan petrović kaže da članovi porodice ukoliko žele da vrate kredite ili druge obaveze prema bankama, iako nisu naslednici, mogu to da učine, ali i ne moraju.

- U slučaju da je priminuli imao, na primer, stambeni kredite, koji uvek ima hipoteku kao obezbeđenje, da ne bi ostali bez stana, naslednici moraju da nastave s njegovom otplatom. I za ostale kredite i kartice supružnici i deca treba da vrate dugove. Kada se ne otvara ostavinska rasprava, odnosno preminuli nema nikakve imovine i nije poreski obveznik, onda banka takav dug otpisuje.

Ima građana starijih i od 80 godina koji imaju razne zajmove, od gotovinskih do stambenih. Banke su ih uglavnom obezbedile sa životnim osiguranjem i hipotekama. U tom slučaju porodica nema nikakvih obaveza prema banci. Banke te dugove naplaćuju od osiguranja ili prodajom nekretnne koja je stavljena pod zalog.

Komentari (5)

ana

12.07.2016 00:12

znate li da naslednici mogu da naslede i imovinu i dug a ne mogu PREPORUČENO PISMO naslovljeno na pokojnika . Ono napr moze da ukazuje na dug.Namestaljka.Kako saznati za dug pre no sto dodju izvrsitelji?Neuruceno Resenje istaknu na nekoj tabli negde ... Novinari istrazite ovaj istiniti NONSENS.

Pavle

12.07.2016 08:52

Znate li da sud provodi ostavinsku raspravu po službenoj dužnosti a po saznanju da je lice umrlo! Tako ta vaš tekst ne oslikava pravo stanje, ako lice umre u bolnici , uprava bolnice obavještava matičnu službu a oni sud. Druga solucija. matična služba je u obavezi da obavjesti sud o smrti lica a sud po saznanju pokreće ostavinski postupak, pa tako predstavnik banke ode u matičnu službu i malo urgira i eto vas u ostavinskom postupku.

Zeljko

12.07.2016 11:27

To samo ima u nasoj zemlji hahahahahah I nigde na svetu vise kod nas I mrtvom ti nedaju mira I kad umres moras da platis koja banana drzava uzas hahahahahah

XXL

12.07.2016 18:28

Iz texta vesti bez obzira ako se nepokretnost u ovom slučaju stan vodi na suprugu pokojnika njegov udeo po bračnoj tekovini je 1/2 te banka može tužbom u parnici da traži izdvajanje njegovog dela radi naplate po dugovanju. Zato i čekaju da vrednost spora bude dovoljno velik kako bi mogli da pokrenu spor za izvajanje njegovog udela u bračnoj tekovini. Pustite Vi šta šalteruša kaže da je sve u redu onda to i nek' NAPIŠE. Tad je sve OK. Banka treba da Vam izda DOKAZ o sravnjenju duga i to je to.

Vla

12.07.2016 20:18

@XXL - U zapadnim drzavama pljackaju narod ali vi ga brate preteraste, svaki ktedit je odiguran te bankr naplacuju od osiguranja, porodica ne placa niti harantuje, jedino ako je hipotekarni ili je neko zirant, toliko o pljackanju naroda u srbiji,.terajte gospodjo do medjunarodnog suda, dobicete spor sigurno