Kako da imate manje kilograma u 2017. godini


Shutterstock
S obzirom na to da za rezultate koje priželjkujete treba vremena, znajte da ne treba da čekate leto da biste se odlučili da počnete da vežbate. Za početak, testirajte i ojačajte svoj karakter i odolite svim đakonijama. Sledeći korak neka bude usvajanje navike da vežbate.
Da biste uspeli u ovoj nameri, postoji nekoliko jednostavnih isprobanih strategija koje vam mogu pomoći da zaobiđete blokade na putu i smršate. One će vas motivisati kroz vaše uspone i padove na startu svake nove rutine. Budite uporni i primetićete vidljive rezultate.
Naučite šta znači „polako”
Budite realistični u pogledu svoje sposobnosti. Stručnjaci misle da je postepen napredak najbolji, ali mnogi ne znaju šta znači reč „postepeno”. Ljudi koji su ranije bili u formi su iznenađeni i frustrirani kada se zadišu posle obične šetnje u parku. Ako niste vežbali godinama, počnite sa ciljem koji je ostvariv, kao što je, na primer, šetnja od 20 minuta.
Kada ste spremni da napredujete, napravite raspored od tri treninga nedeljno i trudite se da traju 25 do 30 minuta. Da biste sprečili povrede, počnite sa treninzima polako, a vaša motivacija će ostati jaka. Nedeljni broj treninga, trajanje (dužinu) ili intenzitet (brzinu) treninga ne bi trebalo da povećavate istovremeno, trudite se da samo jedno od ovoga varira.
Vodite dnevnik aktivnosti
Mnogi smatraju da je izgovor zašto ne vežbaju nedostatak vremena. Da li je baš tako? Osobe između 45 i 70 godina provedu u proseku 28 časova nedeljno van svojih radnih mesta u poslovima koji se obavljaju u sedećem položaju, kao što su na primer čitanje i surfovanje internetom. Znači da ostaje dovoljno vremena da izdvojite dva i po sata nedeljno za fizičke aktivnosti.
Vodite dnevnik svega što radite tri dana, a potom razmislite gde biste mogli da ubacite vežbe. Vreme koje provodite ispred TV-a može da se iskoristi kao vreme za vežbe istezanja, a kada pričate telefonom, šetajte se po stanu umesto da sedite zavaljeni u fotelji.
Pripremite se za pojačan apetit
Vežbanjem se metabolizam može ubrzati za nekoliko sati, ali sagorevanje više kalorija može pojačati vaš apetit. Da biste sprečili da pojedete jednak ili veći broj kalorija koje ste sagoreli i tako dobijete na težini, trebalo bi da obedujete do sat vremena posle aktivnosti. Ili možete sačuvati deo prethodnog obroka i tada ga konzumirati. Kombinujte ugljene hidrate i belančevine. Ako i dalje osećate glad, sačekajte 10 do 15 minuta pre nego što nastavite sa jelom da biste se uverili da ste gladni fizički, a ne psihički.
Budite uporni
Otprilike polovina novih rekreativaca odustane u prvih nekoliko meseci. Podrška početnicima mnogo znači, grupni treninzi vas mogu motivisati da ne odustanete. Zacrtajte sebi cilj, na primer, učestvovanje na nekoj sportskoj manifestaciji. U slučaju da izostanete sa treninga, ne brinite. Vaš organizam neće primetiti razliku posle jednog propuštenog treninga. Potrudite se da vam to ne pređe u naviku, a program vežbanja nastavite kao da do pauze nije ni došlo.
Samo pozitivno!
Ako imate traku za trčanje, stavite je u lepo okruženje. Važno je uživati u toku vežbanja, da biste nastavili da se rekreirate. Ako još niste našli koje vežbe vam najviše odgovaraju, nastavite da tražite. Ako imate prilike, probajte vežbati uz drugačiju muziku, menjajte doba dana, ritam, osvetljenje. Ako volite rekreaciju u prirodi, nađite mesto gde nema buke, zagađivača, gde se osećate prijatno. Puno malih sitnica može uticati da vam se vežbe ne dopadnu, pa se trudite da ih minimalizujete. Tako ćete više uživati u sportu i biti zadovoljni. Ako vam sve ovo izgleda teško, dobro se pogledajte u ogledalu. Zapamtite da možete smršati i počnite da vežbate. Potrčite.
Komentari (1)
Sosa
19.02.2017 11:32
Svaki dan ista slika!