Kancer voli kiselu sredinu


shutterstock
Evo šta treba da znate o ovakvom režimu ishrane, koji je ujedno i preventiva. Upravo je preventivna priroda njegova najvažnija karakteristika.
Prekomerna kiselost krvi usled neadekvatne ishrane može biti izuzetno štetna za celokupno zdravlje čoveka. Neki od simptoma su umor, malaksalost, manjak energije, česte prehlade i infekcije, loša probava, bolni mišići i zglobovi, glavobolja... Uz to, stručnjaci tvrde i da se maligni tumor može razviti isključivo u kiseloj sredini, a ne u baznoj, to jest alkalnoj. To dokazuju time što pacijenti s karcinomom imaju značajno sniženu pH vrednost. Krivac je, kažu, narušena pH ravnoteža u organizmu.
Koliko je ishrana važna u borbi protiv bolesti, govori i to što hrana nakon probavnog procesa, u zavisnosti od svog nutritivnog profila, stvara uslove kiselosti ili alkalnosti u telu. Tako alkalnost organizma zavisi od toga šta jedemo. Kiselo ili alkalno stanje meri se pH skalom od nula do 14, gde je sedam neutralna zona. Od nula do sedam jeste kiselo, a od sedam do 14 je alkalno stanje. Kod zdravog pojedinca pH vrednost krvi je između 7,40 i 7,45.
Alkalna dijeta je tu da uspostavi pravilan pH balans organizma, što znači da dnevno treba unositi 80 odsto alkalizujućih namirnica kao preventivu od bolesti.
- Prirodne integralne namirnice biljnog porekla bogate zaštitnim hranljivim materijama koje štite telo, a ne hrane ćelije raka, uglavnom su voće i povrće, u manjoj meri koštunjavo voće: plodovi i semenke.
Alkalizujući su badem, gorki badem, mak, susam, od žitarica proso, amarant (seme štira) i kinoa, kao i neke pečurke i mahunarke - kaže Milan Nikolić, dipl. dijetetičar nutricionista i stručni savetnik za biljnu ishranu, fitoterapiju i načela prirodne medicine.
On dodaje da u teškim stanjima poput kancera ishrana u potpunosti treba da bude od alkalizujućih namirnica. Oboleli od raka ovakvu vrstu terapije mogu i treba da kombinuju sa klasičnom medicinskom terapijom. Takođe, alkalna dijeta ne zahteva isključivo alternativni način lečenja, ali je takav pristup ipak bolji jer nema štetnih nuspojava. Pacijenti za koje klasična medicina kaže da im je vreme za operaciju prošlo često se kao alternativnom rešenju okreću alkalnoj dijeti, zaključuje naš sagovornik.
Iako je limun izrazito kiseo, ima alkalno dejstvo na telo, dok šećer, iako je sladak, izaziva kiselu reakciju u organizmu. To zapravo znači da ukus hrane ne određuje njenu pH vrednost.
Komentari (1)
citalac
05.04.2017 11:37
Iako sam teski gastritas limun mi ne smeta i znam da je alkalan.Slatkisi na prazan stomak mi izazivaju buru. Da li se preporucuje ponekad popiti sodu bikarbonu?