Kantarion
Shutterstock
Kantarion

Shutterstock

Kantarion, Foto: Shutterstock

A, da li ste znali odakle potiču i koje su priče vezane za neke od njih koje koristimo svakoga dana i izuzetno su popularne u narodu.

KANTARION - Legenda kaže da je kantarion nastao u vreme kada je Isus Hrist razapet na krstu - kapljice njegove krvi slivale su se na zemlju, a na tom mestu izrasla je do tada nepoznata biljka – kantarion, od koje se dobija čaj izrazito crvene boje koja simbolizuje Isusovu krv.

ŽALFIJA - Rimljani su je nazvali salvis salviatrix (spasonosna žalfi ja). Jedna priča kaže da je 1630. u Francuskoj, za vreme epidemije kuge, grupa razbojnika nesmetano provaljivala u kuće pljačkajući mrtve i obolele. Iako su se izlagali opasnosti da budu zaraženi opasnim virusom, niko od njih nije oboleo. Kada su dospeli u ruke pravde, sudije su im obećale pomilovanje ukoliko otkriju čarobnu formulu koja bi spasla milione ljudi. Tajna je bila u sirćetu spremljenom od lavande, timijana, ruzmarina i naravno – žalfije. Da li su razbojnici pomilovani, ne zna se, a lek „sirće četiri lopova“ ostao je na popisu medikamenata do kraja 19. veka.

Začini Začinsko bilje Majoran Ruzmarin Matičnjak

Shutterstock

Ruzmarin, Foto: Shutterstock

RUZMARIN - Bio je miljenik jedne kraljice kojoj je poklonio mladalački izgled i pomogao joj u ljubavi. Navodno, zahvaljujući njemu se mađarska kraljica Elizabeta (koja je tada imala 72 godine?!) toliko podmladila i prolepšala da se kralj Poljske zaljubio u nju i ponudio joj brak. To je, legenda kaže, bilo u 14.veku, a recept joj je dao jedan „anđeo“. Vodica mađarske kraljice bila je, u stvari, alkoholni ekstrakt ruzmarina, lavande i još nekog aromatičnog bilja. Ako već nemate svog dobrog anđela koji će vam dati čarobni recept vitalnosti, dovoljno je da ubacite struk ruzmarina u vodu pripremljenu za kupanje. Uradite to ujutro, jer će vas ova kupka rasaniti, vratiti vam energiju - a u poverenju ćemo vam reći - deluje i kao afrodizijak. đeo“. Vodica mađarske kraljice bila je, u stvari, alkoholni ekstrakt ruzđeo“. Vodica mađarske kraljice bila je, u stvari, alkoholni ekstrakt ruzmarina, lavande i još nekog aromatičnog bilja. Ako već nemate svog dobrog anđela koji će vam dati čarobni recept vitalnosti, dovoljno je da ubacite struk ruzmarina u vodu prienergiju - a u poverenju ćemo vam reći - delu

ČUBAR - Postoji više naziva za ovu neobičnu začinsku biljku. Priča kaže da su Grci izuzetno cenili čubar zbog njegovog snažnog afrodizijačkog dejstva. Verovali su da su mitološki demoni satiri uvek bili spremni za ljubavne igre sa prelepim nimfama upravo zahvaljujući prahu ove biljke, pa su često začinjavali jela usitnjenim čuburom. Francuski naziv ove biljke - „sarriette“, u stvari, potiče od reči „satir“.

Celer peršun

Shutterstock

Peršun, Foto: Shutterstock

PERŠUN - Negde je ostalo zapisano da su rimski gladijatori pred odlazak u borbu žvakali lišće peršuna kako bi bili izdržljiviji i manje osetljivi na bol. Prema jednoj odredbi iz kapiturala (zbirka propisa karolinških vladara) Karla Velikog „u vrtovima svih samostana i dvoraca mor a l i su se uzgajati peršun i drugo aromatično bilje, kako bi jela bila raspevana.