Kina kroji novu fudbalsku mapu


Wikimedia
"Nastojimo da ostvarimo cilj, da budemo prvoklasna fudbalska snaga, ispunimo fudbalski san sinova i ćerki Kine i ispunimo naše obaveze prema svetskom fudbalu", navodi se u dokumentu koji je objavio Fudbalski savez Kine.
Kako bi se došlo do cilja, prema rečima vodećih ljudi fudbala i sporta u toj zemlji, namera je da se u narednih nekoliko godina u službu stavi oko 70.000 terena za trening.
Još, ipak, nema tačnih podataka koliko kineska vlada planira da potroši novca na razvoj fudbala.
Inicijativa koju je pokrenuo Fudbalski savez Kine posebno je usmerena na program za mlade. Trenutno više od 30 miliona školaraca trenira fudbal, a u zemlji ima oko 10.000 trenera mlađih kategorija.
Broj specijalnih fudbalskih akademija trebalo bi u narednim godinama da se poveća na oko 20.000.
Plan razvoja fudbala je sastavljen u tri faze - kratkoročni ciljevi zacrtani do 2020. godine, rokovi do 2030. i dugoročni do 2050. godine.
Iako je velika sportska sila, sa velikim brojem olimpijskih i svetskih medalja u sportu, Kina nema zapažene rezultate u fudbalu.
Reprezentacija te zemlje je učestvovala na Svetskom prvenstvu 2002. godine, a ima male šanse da zaigra na Mundijalu u Rusiji 2018. godine.
Kineski klubovi su ove godine potrošili više od 250 miliona evra na dovođenje zvezda svetskog fudbala, sa nadom da će to doprineti popularizaciji fudbala u zemlji, ali i da će pomoći razvoju mladih igrača.
Fudbal je u tom dokumentu naznačen kao "važan brod nacionalnog duha" i ima važnu funkciju u obrazovanju.