Klinton iskoristio Slobu, pa ga šutnuo!


medija centar
Nakon što je Vladimir Šeks, hrvatski političar koji je optužen i za zločine nad Srbima, promovisao svoju knjigu „Državni udar”, gde je, između ostalog, napisao i „da je hrvatskim službama neko sa Kipra dostavio dokumenta u kojima se vidi da je po naredbi Slobodana Miloševića koordinatoru američke spoljne politike za istočne zemlje uplaćeno 12 miliona dolara”, nekadašnji šef diplomatije Vladislav Jovanović kaže za „Alo!” da naša zemlja jednostavno nije imala toliki novac na raspolaganju.
- Mi nismo imali tolike pare. Pa za lobiranje najveće kompanije uzimaju prosečno između pola miliona i milion dolara, i to u periodu od godinu dana. Da se daju toliki novci, to bi bio najunosniji biznis na planeti. Lobiranje je pre svega jedan strpljiv posao, koji traži vreme, i veliko je pitanje koliko neki lobista može biti uspešan. Što se tiče SAD, ona je za Srbiju u dobroj meri, da se izrazim, zacementirana i njene rezerve prema našoj zemlji nisu samo ideološke nego i političke jer se na nas gleda kao na trajno nepouzdan oslonac za njihove interese na Balkanu. Zbog toga smo stalno i izloženi pritiscima - kaže Jovanović.
Lorens je promovisao „jugo”, a ne Srbiju
Kao jedan od „osumnjičenih” da je primao pare od Srbije za lobiranje u SAD bio je i nekadašnji diplomata Lorens Iglburger (preminuo 2011), koji je bio specijalni savetnik predsednika Buša za Jugoslaviju. Jovanović o tome kaže:
- Ne verujem da je to tačno. On je pristao da promoviše kompaniju „Zastavu” i „juga” i za to je dobijao određenu proviziju. Sada ne znam koliku, ali je bez problema okrenuo list kada je počelo razaranje Jugoslavije. Da li je to bilo zbog toga jer je prestao da ima koristi od „juga” ili je neki drugi razlog uticao na to, ne znam - kaže Jovanović i naglašava još jednom da je nemoguće da je njemu ili nekom drugom isplaćeno 12 miliona dolara.
O tome da li je Slobodan Milošević ipak pokušao da lobiranjem utiče na politiku SAD prema tadašnjoj Jugoslaviji (Srbiji i Crnoj Gori) Jovanović kaže:
- Pokušavali smo da lobiramo posle Dejtona, ali smo uvek dobijali isti odgovor - da ta grupa koju bismo hteli da angažujemo mora da se konsultuje sa Stejt departmentom. Onda bi dobijali dugu listu nemogućih zahteva koje bismo morali da ispunimo ukoliko želimo da ti lobisti rade za nas i cela priča bi tu stala. Miloševića je američka administracija iskoristila za jedan trenutak i pustila ga niz vodu kada je to obavljeno. To je bilo nakon Dejtona, koji je praktično osigurao novi mandat Bilu Klintonu u Beloj kući. Milošević je potom napravio veliku grešku, godinu dana kasnije sa lokalnim izborima u Srbiji, što je omogućilo SAD da se potpuno okrenu protiv njega i pripreme mu politički kraj na Kosovu. Mada, iskreno ne verujem da bi i angažovanje nekih lobista previše popravilo imidž Srbije, pa i posle 5. oktobra su došli „njihovi ljudi”, pa nas je Amerika ponovo pritiskala.

profimedia
A o tome da li bi Srbija danas trebalo da „lobira” u određenim krugovima, ne kod SAD, nego kod Rusije i Kine, Jovanović kaže:
- Zapad je prevideo da na Balkanu ne može da bude dominantna samo jedna sila. Rusija i Kina imaju prirodni interes kada je Srbija u pitanju, ali i interes da iskoriste slabost SAD. Peking želi da se finansijski i trgovinski dokopa Evrope i mi smo im dobar oslonac, a Rusija se vratila na svoja tri istorijska pravca i jedan od njih je Balkan, i zbog toga s tim zemljama imamo dobre odnose.