Kod kardiologa na kukovo leto!


privatna arhiva
Dok pacijenti čekaju da ih neko čudo odvede do, na primer, kardiologa, Ministartvo zdravlja od 1. februara obećava 50.000 novih termina za sve obolele u Kliničkom centru Srbije , jer će specijalisti početi da rade u dve smene.
Sa druge strane, lekari opšte medicine kažu za “Alo!” da ni to neće pomoći zbog velikog broja pacijenata i pitaju zašto su uopšte u obavezi da građane na preglede šalju preko IZIS-a, kada ne postoji nijedna zakonska regulativa koja to propisuje, odnosno da je IZIS na nivou projekta!
U domovima zdravlja po Srbiji još je teže stići do specijaliste u bolnici, kaže za “Alo!”, prim. dr Ivica Zdravković, lekar opšte medicine iz DZ “Kostolac”.

Dejan Briza
- Kad pokušam da zakažem pregled u bolnici za svog pacijenta preko IZIS dobijam obaveštenja da je “zabranjeno zakazivanje iz službe”, “izabrani termin ima restrikciju za ustanovu”, “izabrani termin ima restrikciju za specijalnost” ili “nije nađena specijalnost”, tako da je to nemoguća misija! Bolnice ne daju termine svojih specijalista za preglede pacijenata, posebno službe najpotrebnije građanima - kardiologija, ortopedija i neurologija. A i kada se desi da daju neki termin, onda je to ispod takozvanih mera izvršenja. Lekar u bolnici postavi da će da pregleda 30 ljudi za ceo mesec! A mi u ordinacijama dnevno primimo 36 u proseku. Te najave da će od 1. februara da se oslobodi 50.000 termina u Kliničkom centru Srbije tako što će specijalisti da rade u dve smene, neće rešiti problem. I sada u dve smene rade dermatolozi i specijalisti fizikalne medicine - kaže prim. dr Zdravković.
Ministartvo zdravlja: Prilagođavanje IZIS-a
U Ministarstvu zdralja kažu za "Alo!" da je takvo stanje u praksi zbog prilagođavanja sistema IZIS, koji je počeo da se primenjuje prošle godine.
– Specijalisti u Kliničkom centru Srbije radili su samo pre podne, tako da su izabrani lekari mogli preglede da zakazuju u to vreme. Ovim izmenama biće ponuđeni termini za ceo dan, čime će se broj specijalističkih pregleda na mesečnom nivou povećati za oko 50.000 – kažu oni i dodaju da će se poštovati red, odnosno da će se pacijenti slati prvo u sekundarne ustanove, na primer, zdravstvene centre, pa ako tamo ne reše svoj problem, onda u tercijalne kakavi su klinički centri.
Prim. dr Nevenka Dimitrijević, lekar opšte medicine u jednom beogradskom domu zdravlja, kaže za “Alo!” da su oni “oko Nove godine imali zabranu zakazivanja pregleda za sve specijalnosti i klinike u Beogradu!”
- Jedino je bilo dozvoljeno slanje za hirurgiju i primani su hitni slučajevi. Nisam znala šta da radim, ali na sreću, nije bilo mnogo pacijenata. Pre neki dan su nam pustili poruku preko IZIS-a da je dozvoljeno da šaljemo pacijente bez termina u Klinički centar Srbije. Sa druge strane, dobra je vest što su specijalisti prestali da šetaju pacijente iz kliničkih centara po upute kod nas. Nije realno da se oslobodi 50.000 mesta od 1. februara, jer su mnoge kolege otišle u penziju i nema ko da radi. Mi smo imali zabranu slanja preko IZIS-a za neurologiju, oftalmologiju, hematologiju. Samo može da bude još gore. Što se mene tiče, ja više nemam problem, napišem plavi uput koji zakonski važi, dok IZIS još nije u zakonu, i tako rešim stvar - navodi dr Dimitrijević.
Istovremeno, zbog ovog problema Ministartvu zdravlja obratilo se i udruženje za zaštitu prava izabranih doktora opšte medicine.
Komentari (9)
Zoran
19.01.2017 15:30
Nemoguća misija.
goca gocic
19.01.2017 15:46
Gde su av-ovi botovi da prokomentarisu ovakve vesti? Nije lepo da cutite i ostavite premijera i resornog ministra da se sami hvale ovako genijalnim sra..m u koje su uvalili bolesne.Kako ce to organizovati popodnevni rad bez primanja novih zaposlenih, ili ce lekari poceti da rade vise sati od nikada spavajuceg premijera?
D
19.01.2017 16:59
Pa kad saljete ko besni kod specijaliste i to u tercijalnu ustanovu za svaku sitnicu.Vez rentgena,bez osnovnih lab analiza.Samo pisi "hitno" i salji.
samo nas koriste
20.01.2017 13:08
@D - bas tako da se ispricamo i damo alibi nekom da primi platu za NISTA.
DA
19.01.2017 17:53
Nije to slucajno.Radi se na tome da gradjeni zdravstvenu zastitu i nemaju.
Marija
19.01.2017 19:34
Ovde se izgovaraju na novi sistem a u Subotici ni srednje slozene i slozenije laboratoriske pretrage nemozes uraditi u bolnickoj laboratoriji iako imas valjani uput nadleznog lekara specijaliste.Odgovor je da nemaju reagensa, ali nece to da ti potpisu da bi mogao napraviti u privatnoj laboratoriji i kasnije naplatti.TO NIKO NECE DA TE UPUTI KAKAV JE POSTUPAK:
nedjo
19.01.2017 20:59
ukinuti zdravstvo u srbiji,ionako je bolestan narod teret svakoj vlasti
Ana
19.01.2017 21:09
Bravo za moju doktorku, ona pise uput i ja nemam problem.
ana
20.01.2017 13:06
internistima po domovima zdravlja sluzimo samo kao alibi za platu. prepisuju nalaze od pre godinu dana .SKLONITE DILETANTE I TEORETIČARE..