Kosovo i Srpska su podjednako važni!


Profimedia
On tvrdi da neće odustati od najavljenog referenduma o sudu i tužilaštvu BiH i naglašava da se mora staviti znak jednakosti između pitanja Kosova i Metohije i Republike Srpske.
- U Republici Srpskoj nema ugrožavanja bezbednosti niti organizovanih kriminalnih grupa, koje smo u prethodnim godinama potpuno rasturili i priveli zakonu i sudovima. U odbrani od terorizma u preventivnom smislu preduzimamo sve, spremni smo da reagujemo na svaku pretnju. Ne može da se kaže da su svi muslimani teroristi, ali svi oni koji su u poslednje vreme ovde izazivali terorizam su muslimani. Bilo kakav teroristički akt u RS motivisan radikalnim islamom bitno bi uticao i na političke procese koji se ovde dešavaju.
Čestitam Vučiću što dovodi Trampa!
Kako ocenjujete nastup predsednika Vučića u UN?
- Predsednik Vučić i srpska delegacija maksimalno su iskoristili svoje prisustvo na tom skupu i sreli su se sa svim najvažnijim liderima. Dolazak Trampa u Srbiju bila bi odlična stvar i čestitam Vučiću na tom dogovoru.
Da li vi i Republika Srpska imate podršku Rusije i Vladimira Putina?
- Rusija nikada nije podržala ništa što je mimo Dejtonskog sporazuma. Oni poštuju integritet BiH, ali i status Republike Srpske i protive se kršenju Dejtona. Rusija je investicijama dala značajnu podršku ekonomskom razvoju Republike Srpske. Kad se sretnem sa Putinom, meni godi. Verujem da će se ti naši susreti nastaviti.
Opozicija je nedavno pokušala da blokira Skupštinu
- Činjenica je da su neki u Skupštini hteli da zauzmu neki sto i oko njega orgijaju u skupštinskoj sali. Činjenica da je zasedanje Skupštine održano i u tim uslovima najbolje govori o snazi institucija. Radi se o ljudima koji nemaju nikakav program, osim da napadaju Milorada Dodika, Skupštinu i druge institucije. Opoziciji je najvažnije da sruši institut referenduma. Predlažem im da prihvate referendum o sudu i tužilaštvu BiH jer odluka neće biti povučena.
Kako odgovarate na izjavu Morin Kormak, ambasadorke SAD u BiH, da referendum ne treba održati?
- Ambasadorka je ostatak bivše administracije u SAD i ponaša se kako je naučila u prošlosti. Ona je naterala opoziciju da insistira na objavljivanju odluke o referendumu. Ja ne odustajem od referenduma i to je ključno pitanje za Republiku Srpsku, bez obzira na to šta ona kaže. Srpska neće dozvoliti otimanje i knjiženje njene vojne imovine na BiH i o tome u našoj koaliciji postoji konsenzus. Pripremamo odluku o vojnoj neutralnosti Republike Srpske, po ugledu na Srbiju, jer ne želimo granicu na Drini. Izjavu Bakira Izetbegovića da će BiH ući u NATO i bez stava Republike Srpske smatram podmetačinom.
Najavljena zajednička deklaracija o zaštiti srpskog naroda naišla je na velike kritike pre nego što je i napisana. Zbog čega?
- Ne razuem mnoge koji su napali deklaraciju pre nego što je napisana jer nije usmerena ni protiv koga. Tekst deklaracije se radi i trebalo bi da u novembru bude prezentovana javnosti kako bi ušla u proceduru u parlamentima Republike Srpske i Srbije. Saradnja sa Srbijom je odlična i o tome govore brojni projekti koje radimo i gradimo, a planiramo da se izgradi autoput od Banjaluke do Beograda.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokerenuo je dijalog o rešenju pitanja Kosova i Metohije. Koji je vaš stav o tome?
- Kosovo je oteto od Srbije, čime je narušena Rezolucija 1244 UN. Kosovo je važno pitanje i mi ćemo u tome nastaviti da pratimo Srbiju. Pošto Srbija podržava teritorijalni integritet BiH, smatramo da je sasvim logično da i mi podržavamo teritorijalni integritet Srbije, koji uključuje i Kosovo. U emotivnom smislu, mimo zvanične funkcije, kao Srbin, ja bih uvek postavio znak jednakosti između Kosova i Srpske. Ne bih želeo da opterećujem nikoga, pogotovo ne da utičem na javnu debatu u Srbiji, osim što kažem da sam svestan potrebe da se o tome racionalno razgovara. Isto tako, važno nacionalno pitanje za Srbiju jeste Republika Srpska, gde živi 1.200.000 Srba, koji imaju svoje institucionalne kapacitete. To je isto tako važno pitanje.
Bakir je u svađi sa Erdoganom
Svedoci smo i sve većeg prisustva Turske u regionu. Kako na to gledate?
- Eventualno mešanje Turske u naše unutrašnje stvari, kao sto smo imali u slučaju Davutoglua, koji je ovde govorio svašta, ne možemo da prihvatimo. Mislim da ni Izetbegović sa Erdoganom nije u prisnom odnosu jer nije hteo da se reši Gulenovih škola koje je otvarao po BiH, a Turska traži da budu ukinute. Hoću da poručim putem vašeg lista, ako to može da dopre do Erdogana, da u Republici Srpskoj nema Gulenovih škola. Sa Turskom problem sada ima Izetbegović, a mi možemo imati problem ako Turska svoju moć upotrebi za bilo kakvo mešanje u unutrašnje stvari u BiH.
Komentari (4)
Beograd
26.09.2017 15:41
Zaboli me za Dodikovu R. Srpsku
joj
26.09.2017 15:42
Moze li ovaj da se udalji iz nasih zivota
ne može
26.09.2017 17:23
@joj - i nece nikada, jer je stanovnik Dedinja i vlasnik vile.
Тртрћко
27.09.2017 05:04
Косово и Метохија су део Србије који су окупирале албанске окупационе снаге а које је пустио намерно аустроугарски каплар Јозеф Броз Тита.У већ ослобођену Србију од стране Црвене армије Тита је овде дошао са босанским србима.Отимали су шта су дохватили и убијали ко не мисли као они.Затим је Тита намерно пустио најезду албанаца и тиме спречио да шиптари који су српскога рода се не врате своме народу.Што се тиче РС то никада није било део Србије а нити ће бити!Србијанци ће референдумом спречити!