Kovačević: Da nije bilo suše, rast bi bio barem tri odsto!


Printscreen
"Zbog toga je poljoprivreda podbacila deset posto, a tih deset posto u strukturi BDP-a nose oko 1,0 procentni poen", rekao je Kovačević na konferenciji za novinare na kojoj su predstavljeni ekonomski pokazatelji i procene za 2017. na osnovu podataka za ovogodišnjih 11 meseci.
Razlog usporavanja privrednog rasta su, kako dodaje, i incidentne klimatske prilike u domenu energetike i u snabdevanju električnom energijom, parom i gasom, gde je registrovan izvestan pad.
Kovečević je, međutim, naveo da dinamika BDP-a možda nije uvek najbolji reprezent ekonomskog dinamizma, naročito ne u ovoj godini, i da se ona najbolje vidi iz drugih pokazatelja, kao što su rast investicija, povećanje industrijske proizvodnje i izvoza.
Rast investicija će ove godine iznositi 5,3 posto, i on je, kako ističe Kovačević, posledica snažne makroekonomske stabilizacije i napretka u fiskalnoj sferi, dok industrijska proizvodnja beleži vrlo ekstenzivan rast od 2014. do 2017. godine, što, kako dodaje, reprezentuje dinamizam privredne aktivnosti.
Promet robe u trgovini na malo je takođe realno povećan za 4,0 posto, a u trgovini na veliko za 7,8 posto u tekućim cenama, dodao je Kovačević.
Spoljnotrgovinska robna razmena će, prema našim procenama, porasti kod izvoza za 13,7 procenata, a kod uvoza za 14,2 odsto u odnosu na 2016.
"Rast uvoza malo pretiče rast uvoza, a jedan od razloga tome je uvoz struje, što je sezonskog karaktera i očekujemo da će se uravnotežiti", istakao je Kovačević.
Ilustrujući demografsku sliku, Kovačević je istakao da je posle dužeg vremena stagnacije i opadanja broja živorođenih, ove godine za deset meseci rođeno 53.030 beba, što je 648 više nego prošle godine.