Pravda Suđenje Presuda Sud Pravosuđe
Shutterstock
Pravda Suđenje Presuda Sud Pravosuđe

Shutterstock

Ilustracija: Shutterstock

U prijavi se navodi da je Arbutina, nakon što je dao otkaz Želmiri Ilić i zabranio joj ulaz u krug preduzeća, preneo ugovorom privatnoj zdravstvenoj ustanovi delatnost polikliničke službe iz osnivačkog akta JP i na taj način sebi i drugima pribavio protivpravnu imovinsku korist a Nuklearnim objektima Srbije naneo imovinsku štetu, čija visina prelazi iznos od 1,6 miliona dinara.

Želmira Ilić, koja je vodila Sektor Polikliničke službe, navela je u prijavi da Arbutina, kroz angažovanje privatne klinike, nije sprovodio Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu, čime je doveo u opasnost zdravlje, bezbednost i život više od 120 zaposlenih radnika u Nuklearnim objektima Srbije.

"Poliklinička služba kao deo Javnog preduzeća Nuklearni objekti Srbije u Vinči zapošljava 13 radnika, a njima su isplaćivane zarade, iako nisu obavljali posao za koji su potpisali Ugovor o radu", navodi se u prijavi.

Dodaje se da Arbutina nije postupio po Zakonu o zaštiti jonizujućeg zračenja i nuklearnoj bezbednosti, jer je počev od 28. aprila 2016. godine stavljen van funkcije sistem rane najave radijacionog akcidenta u Javnom preduzeću Nuklearni objekti Srbije.

"Time je ugrozio zdravlje ljudi, stanovnika Grada Beograda, od opasnosti od posledica jonizujućih zračenja, koja mogu da izazovu teška oboljenja i genetske poremećaje", navela je Želmira Ilić.

Ona je podnela krivičnu prijavu i protiv članova nadzornog odbora tog preduzeća Branislava Mijatovića, Katarine Stevanović, koja je i odbornica u Skupštini Beograda, Ranka Markovića i Čedomira Belića, kao i zaposlenih u preduzeću, Zorana Cincovića i Milisava Jovanovića.

Krivičnu prijavu podnela je i protiv Milana Mratinkovića i Dragoslava Maksimovića iz privatne klinike "Klinika Nova" (Clinica Nova), kao i protiv i direktora Društva za privatno obezbeđenje G4S "Sekjur Solušns" (Secure Solutions) Panagiotiasa Dermitzogloua.

Prijava je podneta za krivična dela zloupotrebe službenog položaja, nepreduzimanja mere zaštite, izazivanje opšte opasnosti, unošenja opasnih materija u Srbiju i nedozvoljeno prerađivanje, odlaganje i skladištenje opasnih materija.

Dalibor Arbutina imenovan je za vršioca dužnosti direktora preduzeća 28. februara 2014. godine, na šest meseci, a 29. avgusta 2014. produžen mu je mandat na još šest meseci. Arbutina je i danas v.d. direktora, što je prema oceni Želmire Ilić "protivzakonito".Želmira Ilić je primarijus doktor specijalista medicine rada, subspecijalista radiološke zaštite i magistar biomedicinskog inženjerstva a rukovodila je Zavodom za radiološku zaštitu u Nuklearnim objektima Srbije.

Komentari (3)

Vule

23.01.2017 00:31

Nista nece biti dace Dacicu koferce a ovaj ce ga osloboditi i poslati za Ambasadora gde hoce

Raca

23.01.2017 03:37

Bice isto sto i sa Sava malom i fantomkama ,sa laznim diplomama , i sa zastarelim tuzbama Karicem ,sa politicarima kriminalcima itd itd

steva

23.01.2017 21:18

Verujem njoj koliko i njima