Novoizabrani  predsednik Kosova  jedan je od  osnivača OVK
AP

Međutim, Tači nije jedini koji je u politiku ušao sa takvom biografijom. Imaju je i Ramuš Haradinaj, Branimir Glavaš, Ante Gotovina i Naser Orić.

Novoizabrani  predsednik Kosova  jedan je od  osnivača OVK

AP

Novoizabrani predsednik Kosova jedan je od osnivača OVK, Foto: AP

 

Hašim Tači

Novoizabrani kosovski predsednik poznat je i pod nadimkom Zmija. Jedan je od osnivača OVK. Bio je zadužen za obezbeđivanje finansijskih sredstava, nabavku oružja i organizaciju obuke. Tači je takođe poznat i kao komandant samozvane operativne zone OVK u Mališevu i član dreničke grupe OVK, koju je 1993. godine osnovao Adem Jašari. Grupa je učestvovala u napadima na Srbe, ali i u krijumčarenju oružja, ukradenih automobila, nafte i cigareta i prostituciji. Prema izjavama izvestioca Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Dika Martija, Hašim Tači se nalazio na čelu organizacije za trgovinu ljudskim organima (slučaj „Žuta kuća“). Tači je bio premijer i šef kosovske diplomatije. Predsednik je Demokratske partije Kosova.

 

Hašim Tači

Profimedia

Predsednik Kosova: Hašim Tači, Foto: Profimedia

 

Ramuš Haradinaj

AP

Haradinaj je bio optužen pred Haškim tribunalom za ratne zločine nad Srbima, ali je oslobođen, Foto: AP

Ramuš Haradinaj

Jedan je od lidera kosovske opozicije koji su se protivili izboru Hašima Tačija za predsednika Kosova. Bivši je gerilski vođa OVK i bivši kosovski premijer. Haradinaj je bio optužen pred Haškim tribunalom za ratne zločine nad Srbima i drugim nealbanskim stanovništvom, ali je Tribunal doneo oslobađajuću odluku. Haradinaj je bio komandant operativne zone za Metohiju, koju Albanci zovu Dukađin. Procenjuje se da je pod njegovom komandom za dve godine likvidirano više od 300 ljudi, a kidnapovano više od 400. Haradinaj je, u autobiografskoj knjizi „Priča o ratu i slobodi“ zabeležio: „Stalno smo napadali srpske snage. Na svakom mestu. Danju i noću. Bez skrivanja. Svakog dana smo ubijali srpske policajce...“

Ramuš  Haradinaj

Đorđe Kojadinović

Ramuš Haradinaj, Foto: Đ. Kojadinović

 

Ante Gotovina  bio je optužen  za zločine  u „Oluji“

AP

Ante Gotovina bio je optužen za zločine u „Oluji“, Foto: AP

Ante Gotovina

Penzionisani general i bivši haški optuženik za zločine nad Srbima u „Oluji“, koji je kasnije oslobođen optužbe na predlog predsednice Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović, ušao je u Veće za domovinsku bezbednost. Ante Gotovina bio je glavna kočnica pridruživanju Hrvatske EU, pošto je Zagreb ignorisao zahteve Haškog tribunala da ga izruči zbog ratnih zločina nad Srbima, da bi napokon bio uhapšen u Španiji krajem 2005. Iako je u Hagu u aprilu 2011. prvostepeno proglašen krivim, u novembru naredne godine ga je žalbeno veće oslobodilo krivice. Dočekan je kao heroj.

Ante Gotovina

Screenshot YouTube

Ante Gotovina, Foto: Screenshot YouTube

 

Naser Orić

Profimedia

Sud BiH je potvrdio optužnicu kojom se Naser Orić tereti za zločine na području Bratunca i Srebrenice, Foto: Profimedia

Naser Orić

Orić, kome se sudi za ubistvo srpskih civila tokom rata 1992. godine, kada je bio komandant u Srebrenici, imenovan je za savetnika ministra branitelja Federacije Bosne i Hercegovine. Bio je ratni komandant Srebrenice i osoba protiv koje je u toku sudski proces na Sudu BiH za ubistvo zarobljenika u Bratuncu i Srebrenici, počinjeno 1992. Sud BiH je, naime, sredinom maja prošle godine potvrdio optužnicu kojom se Naser Orić i Sabahudin Muhić terete za zločine protiv ratnih zarobljenika počinjene na području Bratunca i Srebrenice. On je 26. juna izručen BiH iz Švajcarske, gde je uhapšen 10. juna po poternici Srbije zbog ratnih zločina počinjenih u selima oko Srebrenice. Orićevo izručenje iz ekstradicionog pritvora, u kojem je proveo 14 dana, tražila je Srbija, ali i BiH, nakon čega je švajcarski sud odlučio u korist BiH.

Naser Orić

E. Čonkić

Naser Orić, Foto: E. Čonkić

 

Branimir Glavaš

Profimedia

Glavaš je osuđen na 10 godina zbog zločina nad srpskim civilima, Foto: Profimedia

Branimir Glavaš

Poslanik je u Saboru. Osnivač je Hrvatskog demokratskog saveza Slavonije i Baranje. Protiv njega je na snazi prvostepena presuda Županijskog suda u Zagrebu kojom je osuđen na desetogodišnju zatvorsku kaznu zbog ratnih zločina nad srpskim civilima u Osijeku 1991. u slučajevima poznatijim kao „Garaža“ i „Selotejp“. Više od pet godina proveo je u zatvoru u Mostaru. Prvostepeno je osuđen za ubistva više srpskih civila, od kojih su neki bačeni u Dravu vezanih ruku i sa selotejpom preko usta. Neke od žrtava su bile prisiljene da piju kiselinu iz akumulatora.

Branimir Glavaš

Đ. Kojadinović

Branimir Glavaš, Foto: Đ. Kojadinović

 

Komentari (2)

gugo

29.02.2016 01:30

Fali jos jedan.Vojvoda sa Romanije 93g.gledaj na yube-tjube kada prima cin vojvode iz srpske ruke koja nam obeca granicu Virovitica-Kalobak-Ogulin.

svasta

29.02.2016 09:04

Nikolic,Vucic,Seselj pa i Zoran Djindjic zar nisu i oni u tom drustvu malo su i oni po bosni vikendom pucali po ljudima koi tamo zive