Rasim Ljajić
Profimedia

 

Prodavnica povrće voće namirnice

Shutterstock

Prodavnica povrće voće namirnice, Foto: Shutterstock

Ljajić je istakao da Hrvatska ovakvim potezom krši sporazum o stabilizaciji i pridruživanju koji naša zemlja ima sa Evropskom unijom, kao i pravila Svetske trgovinske organizacije (STO).

Udarne vesti

img

Dekanka Ekonomskog fakulteta pozvana u policiju! Studenti podneli krivičnu prijavu

img

ПОРОДИЛА СЕ СОЊА ИЛИЋ Вучић објавио прелепу вест: Живео Гаврило, живела Србија!

img

Blokaderi raskrinkani: Tvrde da se na Žarkovu desilo gaženje blokadera, snimak ih još jednom demantovao VIDEO

- Ako ne možemo ovo bilateralno da rešimo, što bi bilo najbolje, već danas ćemo se obratiti Evropskoj komisiji i tražiti da se ta odluka Hrvatske povuče jer se njom krši sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, preciznije član 36 tog sporazuma, u kojem se kaže da od dana stupanja sporazuma na snagu neće biti uvedene nove carine ili dažbine koje imaju isto dejstvo, niti će one koje se već primenjuju biti povećane. S obzirom na to da je Hrvatska članica EU, tražićemo da se Evropska komisija uključi u rešavanje ovog pitanja. Takođe, ovim potezom Hrvatska drastično krši i pravila STO, koja govore o tome da domaći proizvodi ne mogu imati povlašćeni položaj u odnosu na druge proizvode - napominje Ljajić.

I mi možemo da uzvratimo!

Miroslav Zdravković kaže i da bi Srbija mogla da uzvrati određenim merama.

- Poput blokade od pre dve godine, moguće je izdvajati hrvatske kamione na dodatnu fitosanitarnu proveru, u prodajnim objektima angažovati sanitarnu i druge inspekcije kako bi se proveravalo da li je roba iz Hrvatske odgovarajućeg kvaliteta i da li je pokvarena - zaključuje Zdravković.

Ministar je najavio i da će se naša država obratiti i susednim zemljama koje su pogođene ovom odlukom, jer se ona ne odnosi samo na Srbiju, već na sve takozvane treće zemlje, nečlanice EU.

- Tako ćemo već danas razgovarati sa nadležnima u Makedoniji i BiH radi zajedničkog nastupa pred organima EK radi zaštite ekonomskih interesa. Istovremeno, nakon ove odluke Hrvatske već se sprovode neke mere koje su u vezi sa pojačanim fitosanitarnim nadzorom - zaključio je Ljajić. Da je ovakva mera Hrvatske štetna i za njihove proizvođače, ocenjuje Miroslav Zdravković, urednik portala „makroekonomija“.

- Hrvatska uvozi poljoprivredne sirovine za svoju prehrambenu industriju, te je ovakva mera na štetu njihovih proizvođača. U srpskom izvozu voća i povrća, Hrvatska učestvuje zanemarljivo malo - napominje Zdravković. Hrvatska izvozi gotove prerađevine u Srbiju i ostvaruje suficit u robnoj razmeni od 23 miliona evra.

Srbija je Hrvatskoj najvažnija ili među tri najvažnije zemlje za izvoz čokolade, cigareta, mandarina, supe, sardina, biskvita, kobasica, svinjskih šunki i drugih mesnih prerađevina, kao i niza proizvoda za svakodnevnu ishranu.

Čadež: Kakva je to poruka

Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije, poručio je juče da će PKS zajedno sa komorama Makedonije, BiH i Crne Gore uputiti hrvatskoj vladi zajednički dokument, čiji je cilj da se Hrvatska obavesti kakvu štetu može da prouzrokuje ova odluka.

- Kada određeni trošak uvećate 22 puta, to nije poruka da ste nešto uradili u skladu sa troškovima, već je verovatno u pitanju neka druga vrsta poruke - istakao je Čadež.

 

Komentari (2)

Deki Rus

02.08.2017 13:22

Ma kakve zalbe i kome bre vise?? Lupaj to istom merom kao Rusija.. Nema vise Vegete i Crnogorskih vina u Rusiji.. Zato lupajte po njihovim proizvodima pa neka se oni zale..

Ihi hi

02.08.2017 15:30

telekomunikacijom se ministre obrati Zagrebu! Može i Omerovic on je vešt.