Majka tresla pod da dopre do sina


Nebojša Raus
Filip je bio potpuno normalna beba. Sećam se, zatvaram vrata, otvaram, hodam... A on ne reaguje. Tek kada bih vrata jako zalupila ili bacila šerpu o pod, da se sve trese, primetila sem da se okrene, vidi me, nasmeje se... To mi je bilo sumnjivo. Do tada nisam ni sumnjala da on ne čuje. A moj Filip, moj jedinac, osećao je jedino vibracije poda i zidova. Udarala sam i nogama i rukama po podu da bih izmamila njegov osmeh - priča kroz suze Ivana Milovankić.
Kako donirati
Omogućimo da sva porodilišta u Srbiji imaju aparate za skrining sluha kod novorođenčadi.
U Srbiji se svake godine rodi više od 60.000 dece, a prema procenama zdravstvenih organizacija oko 300 beba se rodi sa oštećenim sluhom.
Ako želite da pomognete, možete poslati SMS na broj 2552 ili uplatiti sredstva tekući račun Blic fondacije: 2750010221949709 90 - rsd, Societe Generale Srbija, Beograd.
U specijalnoj ustanovi za rehabilitaciju sluha u Ulici Svetog Save u Beogradu krenula je borba za Filipov normalan život. Tamo su Ivani kazali da dete ne čuje 90 odsto. Bilo je kasno, počeli su da se priključuju svi mogući slušni aparati... Ali, kasno.
Ivana Milovankić je iz Aleksandrovca Župskog. Dugo nije znala da njen sin, koji danas ima 14 godina, ne čuje. Na desetine pregleda, lekara, intervencija, dijagnoza, ponela je na svojim plećima ova žena, koja je svoj život posvetila jedinom detetu. Razvedena je, bez posla, sama uz pomoć porodice plaća stan. U Kragujevac se preselila zbog škole za decu sa oštećenim sluhom.
- Porođaj je bio u najboljem mogućem redu. Ali, pojavio se poremećaj gutanja. Filip je dobio hipotoniju mišića. Komplikacije su se ređale jedna za drugom. Sa nepune dve godine, krenuli smo na govorne vežbe. Nisam shvatala zašto slabo govori. Nikome nije padalo na pamet da on ne može da priča zato što ne čuje - priseća se Ivana.
Filip je već porastao, ima drugare. Komunicira uz pomoć onoga što je naučio u školi, ali slabo izgovara reči. Radoznao je, na slikama pokazuje nastavnike, pedagoge... Priča nam o njima... Trudimo se da ga razumemo. Majka prevodi njegov govor, ali on je nasmejan, vedar, nemiran. Majku ljubi, nastavnike poštuje.
- Filip ide u školu gde su deca koja imaju slične probleme. S njim živim u Kragujevcu od kada je pošao u prvi razred. Porodica je to teško prihvatila - priča i plače Ivana Milovankić.
- Moje sve na svetu je odličan učenik. Dobro je i pametno dete. Ali, možda bi sve bilo drugačije da je njegov gubitak sluha bio otkriven ranije, odmah po rođenju. Posledice bi sigurno bile znatno manje. Zato je ova akcija “Blic fondacije” izuzetno važna, da u svakom porodilištu može da se proveri sluh novorođenčeta - kaže majka Ivana Milovankić.
Na teritoriji Šumadijskog okruga u dva porodilišta, u Kragujevcu i Aranđelovcu, godišnje se rodi oko 2.500 beba.
Dr Predrag Sazdanović, direktor Kliničkog centra, kaže da se u Kragujevcu zbrinjavaju novorođenčad iz čak 12 porodilišta, sa ukupno 10.000 beba.
- Za svu tu decu ne postoji nijedan aparat za skrining sluha, koji je neophodan radi rane dijagnostike i lečenja na vreme - kaže dr Sazdanović.
Zato, pomozimo da naša deca budu zdrava!
POZIV ČITAOCIMA: Pomozimo da svaka beba čuje!
"Blic fondacija" je pokrenula veliku humanitarnu akciju da se svim porodilištima u Srbiji obezbede aparati za skrining sluha kod novorođenčadi. Pokrovitelj akcije je Ministarstvo zdravlja, a medijski partner je RTS. Aparate za skrining sluha poseduju svega tri-četiri porodilišta od ukupno 56, koliko ih ima u Srbiji. Zbog nedostatka tih uređaja, oštećenje sluha kod dece se kasno otkrije, a posledice toga mogu da budu znatno veće nego kad bi se gluvoća otkrila odmah po rođenju. Pomozimo da svako dete može da čuje muziku, da peva, da se glasno raduje! Od 4. marta do 30. aprila ove godine, sav prihod sa našeg humanitarnog broja 2552 i sve uplate na tekuće račune „Blic fondacije“ biće iskorišćeni za kupovinu aparata za skrining sluha kod beba. Pomozimo da naša deca budu zdrava!