Pacijentkinje svoje oboljenje direktno povezuju sa isparenjima
Rajko Ristić
Pacijentkinje svoje oboljenje direktno povezuju sa isparenjima
Pacijentkinje svoje oboljenje direktno povezuju sa isparenjima, Foto: Rajko Ristić

 

Mada onkolozi ne vide direktnu vezu između pojave tumora i formaldehida, ftalata, acetona, toluena i akrila, koji isparavaju dok se izlivaju nokti, a nalaze se supstancama za rad, naša sagovornica manikirka Z. D. (28) nedavno je operisana na Institutu za onkologiju i radiologiju zbog tumora na štitnoj žlezdi.

 

Lak - najotrovniji kozmetički proizvod!

Prema dosad objavljenim informacijama, još pre 10 godina stručnjaci su lak za nokte, ali i ostala sredstva za njihovo ulepšavanje, proglasili najotrovnijim kozmetičkim sredstvima. U njihovom sastavu su opasna jedinjenja formaldehidi, ftalati, aceton, toluen, benzofenoni, koja izazivaju alergije i druge zdravstvene probleme. Neke kozmetičke kuće su ih izbacile iz sastava, ali velika je verovatnoća da ih i sada sadrži većina lakova za nokte koji su na tržištu, a nisu deklarsani.

- Izlivanje noktiju radila sam sedam godina. Pre operacije osećala sam česta gušenja. Varirala mi je telesna težina, menjalo mi se raspoloženje. Radila sam po ceo dan u salonu. Tegobe nisam povezivala s poslom.

 

Kada sam otišla kod doktora, poslao me je da uradim analizu hormona štitne žlezde, a posle tih rezultata i na ultrazvučni pregled. Otkriven mi je tumor. Ležala sam na hirurgiji Instituta.

 

Na sreću, patohistološki nalaz pokazao je da je bio benigni. Zanimljivo je što je sa mnom ležalo još nekoliko manikirki sa sličnim problemima - navodi Z. D. i dodaje da je dala otkaz jer više nije htela da rizikuje zdravlje zbog posla. Njena koleginica Snežana Turjačanin kaže za „Alo!“ da je čula da je „sva ta hemija koja isparava dok se izlivaju noklti i s kojima ima direktan kontakt opasna“, kao i da sama ima probleme jer se bori s alergijom.


- Čula sam da je sve to i kancerogeno. Ali šta nije? Dok radim, nosim masku i zaštitne rukavice. Već 12 godina izlivam nokte. Naravno da sam primetila da mi smeta. Kad mi opadne imunitet, krene mi alergija. Svrab po prstima ruku, celim šakama i osećaj kao da mi se steže grlo. Tada otežano dišem i moram da pijem antialergijske lekove. Znam dve koleginice koje su posle sedam godina rada morale da prekinu da se bave ovim poslom zbog teških alergija po rukama. Otvarale su im se rane po pregibima - otkriva naša sagovornica i dodaje da jedan tretman traje oko sat vremena, a ona ih u proseku dnevno uradi sedam.


S druge strane, dr Radan Džodić, direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, kaže za „Alo!“ da on nema podatak da je u toj zdravstvenoj kući lečeno nekoliko manikirki, koje su imale tumore na štitnoj žlezdi.


- Proveriću taj podatak. Inače, to zanimanje s pojavom bilo kakvih bolesti štitne žlezde ne povezuje se nigde na svetu. Pre su te radnice sklone razvijanju alergija zbog hemijskih supstanci koje isparavaju tokom njihovog rada - rekao je taj stručnjak.

 

Dr Kovčin: Opasne materije


Dr Vladimir Kovčin, onkolog u KBC „Bežanijska kosa“, navodi za naš list da formaldehidi, ftalati, acetoni, tolueni i akril ne mogu da budu direktni uzroci pojave tumora, ali da su za zdravlje štetni.
- Mora da se sklopi više faktora rizika da bi se tumor pojavio. Daleko od toga da te materije nisu opasne po zdravlje. Ukoliko na radnom mestu postoji njihova veća koncentracija, radnici bi trebalo da nose zaštitnu opremu - maske preko lica i rukavice. Jer one se u organizam unose preko disanja i direktnim dodirom, odnosno preko kože - kazao je on.