Akupunktura
Shutterstock
Akupunktura

Shutterstock

Akupunktura, Foto: Shutterstock

Ova drevna kineska metoda lečenja priznata je još 1979. godine kao grana medicine od strane Svetske zdravstvene organizacije, i to na sastanku u Manili, gde su je čak i lekari protivnici priznali kao ravnopravnu granu medicine. Akupunktura je svakako jedna od najstarijih metoda lečenja, poznata od 2800. godine p. n. e., o čemu svedoči knjiga „Nei Ćing“. Naime, kralj iz dinastije Žutoga cara naredio je da se postojeća znanja iz oblasti akupunkture zapišu i da se nikada ne zaborave. Osim mapa sa tačkama, kojih ima 365, kao dana u godini, i meridijana kojima se kreće energija, a kojih ima 12, koliko i meseci u godni, u ovoj knjizi zapisane su i biljke i trave sa specijalnim uticajem na određene kanale i bolesti. Tako je dokumentovana najstarija medicina, ona koja je bez štete i bez komplikacija, objašnjava nam doktorka Vesna Marinković Mičić iz ordinacije „Vitalis“.

Bez štete i komplikacija
- Akupunktura je medicina koja ne može nikome da naškodi. Akupunkturni tretmani nemaju štetno delovanje, nemaju nus-efekte i ne dovode do komplikacija. Akupunktura može da se kombinuje sa drugim lekovima, iglice se postave na određene tačke i izvade nakon pola sata i to mesto u roku od tri minuta bude potpuno zatvoreno. To znači da nakon tretmana možemo da vozimo avion. Akupunkturi mogu da se prepuste majke, trudnice, deca, i naravno svi ostali, jer je reč o medicini bez posledica, koja je potpuno prirodna - kaže naša sagovornica.

Iako se radi o najstarijem metodu lečenja, danas možemo da kažemo da je akupunktura moderna medicina, budući da koristiti prirodne postupke, a treba da podstakne laboratoriju telesnih lekova, što predstavlja prirodni postupak koji u savremenom svetu preuzima primat, baš kao i organska hrana i svi drugi prirodni medicinski postupci. Tako medicina iz prošlosti postaje medicina budućnosti!

Laserska akupunktura
- Kada govorimo o akupunkturi, treba da se otarismo još jedne zablude. Mnogi se plaše uboda, a istina je da je ta igla toliko tanka da je kao vlas i da stvara nikakav bol. Dakle, ne radi se o iglama na kakve smo navikli kada nam, recimo, vade krv. Ipak, za one ekstremno osetljive postoje pored same igloterapije i druge metode kojima možemo stimulisati akupunkturne tačke. Na prvom mestu, tu je laserska akupunktura. Mi u „Vitalisu“ smo dobili svetska priznanja i zlatnu medalju u Ženevi za inovacije, za naš multimlazni laser koji obezbeđuje istovremenu stimulaciju većeg broja tačaka, za razliku od dosadašnjih monomlaznih lasera. To je zapravo alternativa tradicionlanom postupku, jedna poptuno moderna, bezbolna tehnika, aseptična, bezubodna... Za sve one koji ne vole igle, ovde vam tačke na telu stimuliše samo zrak - ističe doktorka Vesna.

Ravnoteža energije
Suština akupunkture je, na kraju krajeva, uravnoteženje energije u telu i uspostavljanje balansa jina i janga, jer kroz naše telo treba da teče vitalna energija i „ći“ - glatko, bez zastoja, kroz svih 365 tačaka. Jer ako taj protok zastane, nastaje bolest. Akupunktura zapravo premošćava ta jezera zastoja vitalne energije ili reke „ći“, koja je napravila „jezero“. Taj zastoj se manifestuje kao bol, alergija, glavobolja, hormonski poremećaj...

Dr Vesna Marinković Mičić

Promo

Dr Vesna Marinković Mičić, Foto: Promo

- Moderna medicina ima svoje dijagnostičke postupke koji su precizni, kao što je skener, laboratorija, rendgen. Pored ovih savremenih dijagnostičkih metoda, akupunktura ima i svoje precizne metode - pipanje pulsa, iris dijagnostiku, pregled kože, pregled kose, noktiju, lica... Mi nepogrešivo možemo da postavimo dijagnozu bez invanzivnih medicinskih postupaka. Međutim, mi u „Vitalisu“ smo svi lekari zapadne medicine, tako da koristimo najbolje iz zapadne, ali primenujemo i ono najbolje iz drevne kineske medicine - zaključuje dr Vesna Marinković Mičić.