Milo očekivao da Vlada dobije poverenje


Kao razlog je naveo uverenje da je Vlada tokom tri godine mandata ispunila najvanija predizborna obećanja data građanima na izborima i da poziv opoziciji da uđe u Vladu nije iznuđen potez.
- Ja sam i u završnoj reči podsetio da sam, ne jednom, tokom poslednjih nekoliko meseci kazao da sam spreman da, respektujući da postoji nepoverenje na jednom delu parlamentarne scene Crne Gore prema performansama izbornog sistema i prema onome to je sadanja izborna praksa, da sam spreman da otvorim mogućnost da ostvarimo dodatnu kontrolu nad spornim pitanjima. Dva su sporna pitanja. Jedno su birački spiskovi, a drugo je zloupotreba dravnih resursa u partijske svrhe - rekao je Đukanović u intervjuu regionalnoj Televiziji N1.
Na pitanje da li se boji izbora predsednik Đukanović je odgovorio da ih se ni slučajno ne boji, saopštila je crnogorska Vlada.
- Podsetiću vas da sam, takođe, nekoliko meseci pre poziva za NATO kazao da primećujem krizu u funkcionisanju vladajuće koalcije, da sam smatrao da bi bilo neracionalno to pitanje otvarati pre ispunjenja najvanijeg dravnog cilja Crne Gore u 2015. godini - to je dobijanje pozivnice za NATO, a da sam nakon toga spreman da odmah idemo na izbore i da krizu u vladajućoj koaliciji na taj način razreimo - rekao je Đukanović.
Predsednik Vlade Crne Gore je dodao da će u skladu sa novim izborim pravilima Crna Gora biti spremna za izbore najkasnije u septembru i da tu nema nikakvog spora.
On je na pitanje novinara da li je ponudom četiri ministarska mesta opoziciji ponudio vie nego to je ona očekivala odgovorio da ne misli tako, jer je opozicija očekivala mesto premijera i celu vladu, pri čemu je, kako je rekao, deo opozicije, odnosno Demokratski front smatrao da to treba da realizuju nasiljem.
Na pitanje da prokomentarie motive kojima se vodila Socijaldemokratska partija u odluci da ba u ovom trenutku napusti vladajuću koaliciju premijer Đukanović je rekao da se ne bi uputao u pretpostavke.
Govoreći o evroatlantskim integracijama Crne Gore, on je rekao da se članstvu Crne Gore u NATO-u protive oni koji su se 2006. protivili obnovi nezavisnosti Crne Gore.
Na pitanje novinara da li iza protivnika članstva Crne Gore u NATO stoji Rusija, premijer Đukanović je podsetio na izjave vie zvaničnika Rusije i zvaničnih akata te zemlje koje su odluku Crne Gore da postane članica NATO ocenjivale neprijateljskim gestom prema Rusiji i izborom koji moe da izazove ozbiljne probleme u Crnoj Gori i na Balkanu.
Na pitanje da li protivnici NATO-a u Crnoj Gori sarađuju sa Rusijom, premijer Đukanović je rekao da ne eli da uoptava iz potovanja i prema ljudima sa kojima se politički razlikuje u Crnoj Gori i prema Rusiji kao značajnoj dravi i tradicionalnoj saveznici Crne Gore kroz istoriju, bez obzira na dananja neslaganja.